Rusija: Želimo da osvojimo jug Ukrajine i otvorimo koridor ka Pridnjestrovlju

Rusija planira da osvoji jug Ukrajine i otvori koridor do moldavskog regiona Pridnjestrovlja, kao deo druge faze svojih vojnih operacija, saopštila je komanda ruskog Centralnog vojnog okruga.
U saopštenju koje su prenele ruske agencije Tas i Interfaks, komandat Centralnog vojnog okruga Rustam Minekajev je kazao da Rusija želi da uspostavi punu kontrolu nad Donbasom i južnom Ukrajinom, omogućujući tako prolaz ka Pridnjestrovlju i Krimu.
Minekajev ja pojasnio da će kontrola nad jugom Ukrajine otvoriti još jednu rutu ka Pridnjestrovlju, prenosi DW i dodaje da je on potom ustvrdio da postoje dokazi "represije" prema stanovništvu koje govori ruski jezik.
Rusija je ranije koristila tvrdnje o represiji prema ruskim manjinama u Donjecku i Lugansku kao razloge za svoju vojnu akciju u Ukrajini.
 
Proruski režim de fakto vlada otcepljenom moldavskom republikom Pridnjestrovlje od 1990-ih, uz podršku ruskih trupa.
 
Kijev je ranije upozorio da bi Rusija mogla da iskoristi taj region za izvođenje napada na zapadnu Ukrajinu, potencijalno opkoljavajući ukrajinske snage na jugu zemlje, posebno oko oblasti Odese. Pored Pridnjestrovlja, ruskoj vojsci je cilj i da napravi koridor do Krima.
 
Šta je Pridnjestrovlje?
 
Pridnjestrovlje ili zvanično Pridnjestrovska Moldavska Republika je nepriznata, faktički nezavisna država koja se od Moldavije otcepila 2. septembra 1990. godine.
 
Površine je 4.163 kvadratna kilometara, međutim zbog geografskog položaja uz reku Dnjestar ima granicu dugu 816 km, pa liči na izduženo ostrvo dugo 400, a široko 10 kilometara.
 
Pridnjestrovlje zauzima gotovo 17 odsto teritorije Moldavije na kojem živi približno 550.000 ljudi. Vlada u Kišinjevu nema apsolutno nikakav uticaj na ovom području.
 
U glavnom gradu Pridnjestrovlja Tiraspolju, egzistira paralelna vlada.
 
Ona je uspostavila u Pridnjestrovlju vlastitu državu, koja ima gotovo sve od policije i sudstva, do vlastite novčane jedinice, pa čak i vojsku.
 
Neko vreme je u Rusiji i Ukrajini bio aktuelan predlog o priznanju Pridnjestrovske Moldavske Republike, ali su ga vlade obe države odbacile, budući da bi to moglo dovesti do gubitka političkog uticaja koji Rusija i danas ima u Moldaviji i ujedinjenja Moldavije i Rumunije.
 
Ukrajina i Rusija se smatraju zaslužnima za postignuto primirje između PMR i Moldavije, mada Savet Evrope na ovo područje gleda kao područje "zamrznutog konflikta" koji bi lako opet mogao postati aktuelan.
 
Prema mišljenju Moldavije, postojanje PMR-a zavisi u velikoj meri od prisustva ruske vojske. Na sastanku OEBS-a u Istanbulu 1999. Rusija se obavezala da će povući svoje snage s tog područja. Uprkos tome, u Pridnjestrovlju i dalje boravi ruska vojska u sklopu koje se nalaze mirovne jedinice. Problem prisustva ruske vojske u Pridnjestrovlju je glavni kamen spoticanja Rusije i OEBS-a. Pridnjestrovska Moldavska Republika ne drži samo vlast na desnoj obali Dnjestra, već i u njen sastav spada i grad Bender na levoj obali reke.
  • Srbin Vernik

    23.04.2022 00:19
    @Vertigo
    Zavrtelo mi se u glavi pa sam odmah ukapirao ;-)
    Stalno se menja priča ali niti reči niti istina nisu bitni, bitno je jedino uverenje. Da citiram, Aleksandar Dugin: „U postmoderno doba svaka takozvana istina je stvar uverenja. Dakle, mi verujemo u ono što radimo, verujemo u ono što govorimo. I to je jedini način da se definiše istina. Mi imamo našu posebnu rusku istinu koju vi morate da prihvatite“.
    Bednici. Sramota Pravoslavlja. Ako meni neverujete, pitajte monahe sa Hilandara.
  • /

    22.04.2022 23:11
    /
    a smrdezi jos uvek ne veruju da je rusija zakuvala nasih zadnjih 30g
  • Vertigo

    22.04.2022 19:23
    @Srbin Vernik
    Da, Rusi ratuju na Veliki Petak, isto kao što i Kadirov i njegovi Čečeni ratuju tokom islamskog svetog meseca Ramazana. Denacifikacija banderista ima prioritet nad verskim praznovanjima. Kapiraš?!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet