EMA odobrila vakcine Fajzera i Moderne prilagođene omikron varijanti korone

Evropska agencija za lekove (EMA) odobrila je verzije vakcina protiv koronavirusa prilagođene omikronu koje su razvile farmaceutske kompanije BioNTek/Fajzer i Moderna.
EMA odobrila vakcine Fajzera i Moderne prilagođene omikron varijanti korone
Foto: 021.rs
"Komitet EMA za humane lekove preporučio je odobrenje dve vakcine prilagođene za pružanje šire zaštite od kovida-19 kao buster doze", objavila je EMA.
Vanredna sednica sazvana je da bi doneli odluku pre početka jesenjih kampanja vakcinacije.
"Ove vakcine su prilagođene verzije originalnih vakcina Comirnaty (Pfizer/BioNTech) i Spikevax (Moderna) za ciljanje podvarijante Omikron BA.1 pored originalnog soja koronavirusa", pojašnjeno je u saopštenju EMA.
 
Prema proceni agencije, ove vakcine mogu izazvati jake imunološke reakcije protiv Omicron BA.1 i originalnog soja SARS-CoV-2 kod ljudi koji su prethodno vakcinisani. EMA je u junu počela reviziju adaptiranih Moderna i BioNTech/Pfizer akcina.
 
Međutim, ove vakcine su razvijene da zaštite od starije podvarijante omikrona, a ne od sojeva BA.4 i B.5 koji se brzo šire, a koji su odgovorni za većinu infekcija koronavirusom u Evropi u ovom trenutku.
 
Ranije je i Američka administracija za hranu i lekove odobrila ažurirane vakcine protiv kovida-19, kompanija Fajzer/Bajontek i Moderna, koje ciljaju dominantne omikron podvarijante BA.4 i BA.5. Nove vakcine takođe uključuju i originalnu verziju virusa.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Sneško Belić

    02.09.2022 10:55
    A vakcina za omikron 15
    kada će biti?

  • Dr Biljana

    02.09.2022 10:24
    Valjda je cilj da te vakcine štite od BA.4 i BA. 5 varijante koje su svuda uzeli najveći deo procenta u cirkulaciji, a ne da samo štite od BA. 1 varijante koji je svega 3% u cirkulaciji, a BA. 4 I BA. 5 oko 70%,nije logično da se prave vakcine protiv soja koji skoro nije uopšte u cirkulaciji. Oduvek je cilj da se virus zaustavi sa vakcina ili da se znatno uspori, da nema umrlih, da nema hospitalizacije, ali kako vidim to izgleda nije više cilj.
  • Dr Biljana

    02.09.2022 09:41
    Dakle ne štiti od BA.4 i BA.5 varijante a trebalo bi da štite, ako samo štiti od BA. 1 i od originalnog soja SARS-COV-2 onda je takva vakcina skoro beskorisna.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Irska smanjuje takse na gorivo

Irski premijer Mišel Martin izjavio je da će njegova vlada ponuditi nova smanjenja poreza na gorivo kako bi pokušala da okonča proteste zbog rasta cena, iako je osudio taktiku poljoprivrednika i kamiondžija.

Tramp napao i papu Lava XIV

Američki predsednik Donald Tramp napao je juče papu Lava XIV, nazvavši ga "slabim" po pitanju kriminala i "užasnim" u vođenju spoljašnje politike, nakon što je poglavar Katoličke crkve kritikovao politiku SAD.

U Peruu danas predsednički izbori

Peruanci su danas počeli da glasaju za svog devetog predsednika u poslednjih deset godina, usred rastuće nesigurnosti i široko rasprostranjenog nepoverenja u političare.