FOTO: UNESKO koristi satelitske snimke za praćenje štete na kulturnim dobrima u Ukrajini

Organizacija UN za obrazovanje, kulturu i nauku (UNESKO) saopštila je da koristi satelitske snimke za praćenje uništavanja kulturnih dobara i svetske baštine koje je nanela ruska ofanziva u Ukrajini.
UNESKO je zabeležio oštećivanje 207 objekata kulture od početka ruske invazije 24. februara: 88 verskih objekata, 15 muzeja, 76 objekata od istorijskog ili umetničkog značaja, 18 spomenika i deset biblioteka.
"Naš zaključak je da je situacija loša i da će verovatno biti još gora", rekla je novinarima u Ženevi Krista Pikat, direktorka UNESKO-a za kulturu i vanredne situacije.
Dodala da za sada nije pogođeno nijedna od sedam ukrajinskih lokacije na spisku svetske baštine UNESKO-a.
 
 
UNESKO tu evidenciju sastavlja u saradnji sa službom UN za analiziranje satelitskih slika - UNOSAT. Na osnovu izveštaja iz Ukrajine, UNESKO šalje UNOSAT-u listu potencijalno oštećenih lokacija, a traži i satelitske snimke od drugih, te tim stručnjaka utvrdjuje razliku pre i posle napada.
 
"To je novo, da vidimo kako možemo da prikupimo korisne informacije. Možda bi, dugoročno gledano, ambicija bila da proširimo rad izvan Ukrajine i koristimo taj alat na globalnom nivou", rekla je Pikat.
 
UNESKO saradjuje s ukrajinskim muzejima da spreči pljačku. Sa ukrajinskim vlastima se razgovaralo o mogućnosti prenošenja muzejskih kolekcija u drugee zemlje tokom rata, ali Pikat je rekla da je to "teška odluka". Prvi korak je premeštanje dragocenih predmeta u one delove UKrajine koji su manje pogođeni ratom.
  • Hm

    27.10.2022 22:01
    Hm
    Gde je "Milosrdni andjeo" ovo da vidi?
  • Gagi

    27.10.2022 06:56
    Da li su to radili u Iraku i ostalim zemljama gde je Amerika bacala bombe?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet