Istorijski sporazum: Zemlje sveta postigle dogovor o zaštiti planete

Zemlje sveta usvojile su danas u Montrealu u Kanadi istorijski sporazum čiji je cilj sprečavanje razaranja biološke raznolikosti i njenih resursa, neophodnih čovečanstvu.
Istorijski sporazum: Zemlje sveta postigle dogovor o zaštiti planete
Foto: Beta/AP
Posle četiri godine teških pregovora i deset dana i noći diplomatskog maratona, više od 190 država postiglo je sporazum pod pokroviteljstvom Kine, predsedavajuće UN konferencije o biodiverzitetu COP15.
Ovaj "mirovni sporazum sa prirodom" nazvan "sporazum Kunming-Montreal" ima za cilj da zaštiti zemlju, okeane i životinjske vrste od zagađenja, uništenja i klimatske krize.
Zemlje su se dogovorile o mapi puta čiji cilj je da se zaštiti 30 odsto planete do 2030. i da se izdvoji 30 milijardi dolara godišnje pomoći za očuvanje za zemlje u razvoju.
 
"Sporazum je usvojen", rekao je Huang Runćiu iz Kine, predsedavajući konferencije UN o biodiverzitetu, ili COP15, na plenarnoj sednici organizovanoj usred noći, što je propraćeno aplauzom delegata.
 
"Zajedno smo napravili istorijski korak", rekao je Stiven Gilbo, ministar za životnu okolinu Kanade, zemlje domaćina konferencije.
 
Najznačajnija od dvadesetak usvojenih mera je preuzeta obaveza da se do 2030. zaštiti 30 odsto kopnenih i vodenih površina koje se smatraju važnim za biološku raznolikost. Trenutno je zaštićeno 17 odsto kopnenih površina i osam odsto morskih.
 
Taj dogovor je predstavljen kao jednak cilju usvojenom na konferenciji za klimu u Parizu da se ograniči klimatsko zagrevanje na 1,5 stepeni Celzijusa.
 
U tekstu se takođe daju garancije za autohtone narode, čuvare 80 odsto biodiverziteta koji opstaje na Zemlji, preporučuje se restauracija 30 odsto degradiranog zemljišta i traži da se prepolovi rizik vezan za pesticide.
 
U pokušaju rešenja finansijskog pitanja koje je uvek goruće između Severa i Juga, Kina predlaže da se dostigne "najmanje 20 milijardi dolara" godišnje međunarodne pomoći za biodiverzitet do 2025. godine, i "najmanje 30 milijardi do 2030. godine".
 
Ministri i državni zvaničnici iz oko 190 zemalja uglavnom su se složili da zaštita biološke raznovrsnosti treba da bude prioritet, a mnogi su poredili te napore sa klimatskim pregovorima koji su završeni prošlog meseca u Egiptu.
 
Ali su se mučili gotovo dve nedelje da se slože oko toga kako treba ta zaštita da izgleda i ko će za nju platiti. 
  • 19.12.2022 19:51
    Kasno bojim se...
  • Civak

    19.12.2022 19:42
    Koza i kupus
    Naj veći dželati planete se dogovorili da je čuvaju od sebe samih. Tako će i Srbija da sačuva reke,šume,zemljište i sav živi svet,počevši od Šodroša pa na dalje.
  • kizza

    19.12.2022 12:44
    nazalost..
    Papir trpi sve. Stanje "na terenu" je, nazalost, potpuno drugačije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet