Najveći broj takvih tužbi podnosi se u Poljskoj, dok je Srbija na 10. mestu od 35 posmatranih evropskih država, pišu portali VOICE i Autonomija.
"Slapp" (Strategic Lawsuits Against Public Participation), odnosno strateške tužbe protiv javnog istupanja, označavaju tužbe koje su usmerene kao pritisak na medije i pojedince da bi ih odvratili od kritičkog istupanja.
Cilj tužioca nije da dobije obeštećenje i pravdu na sudu već da zaplaši tuženog i izloži ga trošku dok ne odustane od daljeg pisanja i izveštavanja.
Na meti "slapp" tužbi su najčešće novinari, medijske organizacije, urednici, aktivisti i nevladine organizacije, a najčešće ih pokreću kompanije i političari.
U 2022. godini u Evropi je zabeleženo 570 slučajeva "slapp" tužbi, a u ovoj godini do sada je već bilo 820 slučajeva prema podacima CASE koalicije, mreže organizacija koja od 2019. godine sarađuje sa Amsterdamskim pravnim klinikama s ciljem da evidentira i analizira "slapp" slučajeve širom Evrope, navode VOICE i Autonomija.
U Evropskoj uniji na vrhu je Poljska sa 128 "slapp" tužbi, nakon čega slede Malta sa 88 i Francuska sa 76.
"Slapp tužbe zapravo predstavljaju zabrinjavajuću pretnju demokratiji širom Evrope", naveli su iz CASE koalicije.
U Srbiji je u poslednjih godinu dana zabeleženo 28 "slapp" tužbi, a ispred nje u regionu su Hrvatska sa 54 slučaja, Bosna i Hercegovina sa 43, kao i Slovenija sa 42.
U Severnoj Makedoniji registrovano je pet slučajeva, dok jedino u Crnoj Gori nema registrovanih takvih tužbi, navodi Autonomija.
Istraživačica na Evropskom univerzitetskom institutu EUI (European University Institute) Paulina Milevska iz Poljske kazala je da u toj zemlji vladajuća partija koristi "slapp" tužbe protiv nezavisnih medija i aktivista, kao i svih koji iznose drugačije mišljenje i kritike na račun vlasti.
Prema njenim rečima, u Poljskoj i Mađarskoj "slapp" tužbe vlasti koriste kao metod za uništavanje nezavisnih medija.
Milevska je za VOICE i Autonomiju kazala da najveći poljski dnevni list "Gazeta Viborča" ima trenutno preko 90 "slapp" tužbi pokrenutih od strane Ministarstva pravde, zamenika premijera Jaroslava Kačinjskog i funkcionera vladajuće partije Pravo i Pravda, čiji je Kačinjski lider.
Navela je da je i veliki broj "slapp" postupaka protiv aktivista, a jedan od najpoznatijih slučajeva bio je “Atlas mržnje“, mreža za podršku LGBTQ, koja je bila izložena velikom broju "slapp" tužbi.
U tekstu se navodi da, prema direktivi na kojoj EU radi, u budućnosti će možda sudovi odmah odbacivati "slapp" tužbe, ali dok ta direktiva ne stupi na snagu, proći će bar još nekoliko godina.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Mamma
S56
zztop
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar