Usaglašen Evropski zakon o slobodi medija: Da se obuzda sve veći uticaj države na redakcije

Poslanici Evropskog parlamenta usaglasili su Evropski zakon o slobodi medija, godinu i po dana nakon što je Evropska komisija objavila predlog tog zakona.
Usaglašen Evropski zakon o slobodi medija: Da se obuzda sve veći uticaj države na redakcije
Foto: 021.rs
Zakon, čiji je cilj da obuzda sve veći uticaj države na redakcije, zabraniće vladama država članica EU da se mešaju u uređivačke odluke i da traže od novinara da im otkriju svoje izvore, prenosi Politiko.
 
To će primorati vlade da prestanu da se mešaju u javne emitere, sa jasnijim pravilima za biranje i otpuštanje njihovih menadžerskih timova i za njihovo održivo i predvidljivo finansiranje, oslobađajući ih od hirova vlada i osiguravajući da se javni novac za državno oglašavanje pravično raspodeli.
Zakon će biti glavni signal upozorenja za države članice, rekla je potpredsednica Evropske komisije Vera Jurova u intervjuu za Politiko, ali  biće potrebno vreme i politička hrabrost da se novim pravilima isprave godine kršenja slobode štampe.
 
Cilj zakona je da se pozabavi pokušajima podrivanja slobode medija kakvi su viđeni od strane mađarskog premijera Viktora Orbana, bivšeg slovenačkog premijera Janeza Janše i bivšeg zamenika premijera Poljske Jaroslava Kačinjskog, rekla je slovenačka evroposlanica Irena Joveva.
Ona je istakla da je sada najvažnije da primena zakon počne što pre, jer što duže imate autoritarne vlade koje podrivaju slobodu medija, teže je otkloniti štetu.
 
Zagovornici slobode štampe, kao što su Reporteri bez granica, pozdravili su zakon, ali ukazuju da će put do njegove primene biti "džombast".
 
Očigledno je da će u Mađarskoj biti mnogo teže nego drugde, ali nikada nije kasno i ako ništa drugo, zakon će sprečiti da se situacije slične onima u Mađarskoj dešavaju na drugim mestima, rekla je šefica briselskog biroa nevladinih organizacija Julija Majeržak.
 
Na udaru novog zakona mogla bi da se nađe i Slovačka, jer nacrt zakona koji je predložila vlada premijera Roberta Fica nastoji da ukine javni servis RTVS i da umesto njega oformi Novu slovačku radio-televiziju koju će predvoditi Upravni savet, čije će članove imenovati vlada ili parlament, a on će birati i smenjivati generalnog direktora.
 
Nema sumnje da će to biti u suprotnosti sa Zakonom o slobodi medija kada on stupi na snagu, rekao je direktor za pravne i političke poslove u Evropskoj radiodifuznoj uniji Ričard Barnli, dodavši da je predlog slovačkog zakona korak unazad za region.
 
Najveći deo novog zakona EU stupiće na snagu 15 meseci nakon objavljivanja u Službenom listu, što znači do kraja 2025. godine. 
  • Liman

    17.03.2024 08:11
    Mi smo prodali sve medije osim javnog servisa, pa smo dobili to što smo dobili. Dakle, država može da utiče i na privatne medije, kada država ne valja. Zakon je za one koji već imaju normalan sistem, a šta bismo mi s ovakvim zakonom u državi gde je ustavom zagarantovana sloboda govora, a hapse se oni koji govore a ne oni koji muljaju..
  • Професор

    17.03.2024 07:22
    Е баш да видим ту њихову слободу рецимо интервјуем са Медведевим. А могло би и сваким обраћњем Орбана.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Letonci pozvani da podrume pretvore u skloništa

Vlasti Letonije, baltičke zemlje koja je susedna Rusiji, pozvale su danas građane da preurede svoje podrume u skloništa od vazdušnih napada, povodom tradicionalnog nacionalnog dana čišćenja.