Četiri osobe su poginule, a 27, među kojima i deca, povređeno je u sudaru putničkog i teretnog voza prošle noći kod Pardubica u Češkoj.
Foto: Beta/AP
Obojica mašinovođa preživeli su sudar, a svo četvoro mrtvih su putnici iz voza za Slovačku.
U bolnici u Pardubicama od 17 primljenih ostalo je sedam teže povređenih putnika iz voza RegioJet koji je iz Praga saobraćao u slovački grad Košice. Svi teže povređeni su van životne opasnosti, a ostali su prevezeni u bolnice u obližnje gradove.
Uglavnom je reč o povredama ugruvanog grudnog koša ili glave i povredama kičme, vrata, saopštila je bolnica u Pardubicama.
Sinoć oko 23 časa, na oko 130 km od Praga, čeono su se sudarili teretni voz sa 21 vagonom i putnički voz sa 380 putnika za Slovačku na liniji produženoj do ukrajinskog grada Čop. Vagoni oba voza iskočili su iz šina, a trenutak sudara zabeležila je gradska kamera i zvuk udara čuo se u celom gradu, javljaju lokalni mediji.
"Odjednom je nastala tišina. Samo su se po šinama kretali ljudi, očigledno u šoku. Jedan od vagona veoma je deformisan, u njemu su bili ljudi", kazao je listu Mlada fronta Dnes jedan od policajaca koji se među prvima našao na mestu nesreće.
Železnička inspekcija i policija pokrenule su istragu a sudar je policija okvalifikovala kao krivično delo ugrožavanja javne bezbednosti iz nehata.
Tokom noći na mestu nesreće intervenisalo je 36 spasilačkih ekipa, a spasilačku akciju komplikovalo je to što je teretni voz prevozio hemijsku materiju kalcijum-karbid.
— HZS Pardubický kraj (@HZS_Pardubice) June 6, 2024
Do jutra su vatrogasci uspeli da sklone vagone oba voza sa šina i raščišćavaju mesto nesreće, a jutros je pušten saobraćaj na jednom od dva koloseka na tom važnom međunarodnom koridoru.
V Pardubicích došlo ke srážce osobního a nákladního vlaku. Na místě aktuálně probíhá zásah všech složek IZS, byl vyhlášen traumaplán, na místě je velké množství zraněných, nemůžeme vyloučit ani mrtvé. #policiepakpic.twitter.com/P4EHlAAYQD
Do ujutru svi zbrinuti, a pruga rasciscena. Kod nas se tri dana ne zna sta se desilo i jos sedam rasciscava samo kad voz isklizne iz sina. Toliko o standardima. Nazalost, najcesce je ljudski faktor.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Bahrein je državama članicama Saveta bezbednosti UN danas prosledio nacrt rezolucije o zaštiti komercijalnog brodarstva u i oko Ormuskog moreuza, javila je agencija Rojters.
Kubancima, koji su zbog nagle inflacije navikli da u kupovinu idu sa velikim količinama keša u torbama, plaćanje će biti olakšano od danas kada u opticaj budu puštene dve nove novčanice velikih apoena.
Evropska komisija traži od država članica da razmotre smanjenje upotrebe nafte i gasa, posebno u transportnom sektoru, u pripremi za "dugotrajne poremećaje" u snabdevanju energijom usled rata u Iranu.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da bi SAD mogle da završe vojnu operaciju protiv Irana u roku od dva do tri nedelje i da Ormuski moreuz, koji je blokirao Iran, više nije njegov problem.
Savezni sudija je naložio administraciji predsednika SAD Donalda Trampa da obustavi izgradnju balske dvorane od 400 miliona dolara na mestu gde je srušila Istočno krilo Bele kuće.
Italija je uskratila većem broju američkih vojnih aviona dozvolu da slete na Siciliji, kao međustanici na putu ka Bliskom istoku, a informaciju koju su objavili italijanski mediji potvrdio je i italijanski vojni vrh.
Crnogorski predsednik Jakov Milatović izjavio je danas u Skoplju da je ostvariv ambiciozni cilj da Crna Gora u 2028. godini postane 28. članica Evropske unije (EU).
Više od tri miliona zvaničnih indijskih popisivača je angažovano da tokom perioda od godinu dana sprovedu popis stanovništva u najmnogoljudnijoj zemlji na svetu, saopštila je indijska vlada.
Parlament Izraela usvojio je danas zakon prema kojem se za Palestince, koji budu osuđeni za ubistvo Izraelaca, uvodi smrtna kazna, i to je krupna pobeda za ekstremnu desnicu u ovoj zemlji koja je žestoko agitovala za to.
SAD su formalno ponovo otvorile amabasadu u Venecueli, pošto su dve zemlje obnovile pune diplomatske odnose, nakon što je administracija američkog predsednika Donalda Trampa početkom januara svrgnula sa vlasti Madura.
Zemlje Azije pripremaju se za potpuni prekid isporuka tečnog prirodnog gasa (LNG) sa Bliskog istoka u narednim danima, što ozbiljno ugrožava proizvodnju električne energije i industrijski rad u regionu, piše NY Times.
Vojni rok u Nemačkoj još je dobrovoljan, ali bi uskoro mogao postati obavezan. To je jedan od razloga zbog kojih sve više mladih muškaraca protestuje protiv viojne službe i poziva se na prigovor savesti.
Novi generalni sekretar Ujedinjenih nacija (UN) biće izabran ove godine na petogodišnji mandat koji počinje 1. januara 2027. godine, a kandidata mora da nominuje država članica UN.
Nuklearne sile imale su početkom ove godine nešto manje od 10.000 atomskih bojevih glava spremnih za upotrebu i broj tog oružja u svetu raste već devet godina zaredom.
Komentari 2
===
co je to
ne bi im dao ni nacrtanu ovcu da cuvaju!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar