Objavljeno ko je i kako doveo do toga da hiljade pejdžera istovremeno eksplodira u Libanu

Izrael je odgovoran za eksploziju pejdžera u Libanu, odnosno za napad u kom su pejdžeri koji su pripadali pripadnicima Hezbolaha juče istovremeno eksplodirali, saznaje CNN.
Objavljeno ko je i kako doveo do toga da hiljade pejdžera istovremeno eksplodira u Libanu
Foto: Beta/AP
Ova operacija je, kako se navodi, bila rezultat saradnje izraelske obaveštajne službe Mosad i izraelske vojske.
 
Izrael je još pre više meseci stavio eksploziv u oko 5.000 pejdžera tajvanske proizvodnje koji su uvezeni u Liban i namenjeni Hezbolahu, objavio je Njujork tajms, pozivajući se na američke i druge zvaničnike upućene u operaciju.
 
Predsednik tajvanske kompanije Hsu Chin-Kuang kaže da je pejdžere napravio evropski distributer za proizvođača Gold Apolo.
Eksplozivi su postavljeni pored baterije u svakom pejdžeru, a ugrađen je prekidač za daljinsko detoniranje, navodi Njujork tajms.
 
Uređaji su detonirali istovremeno nakon što su primili poruku u utorak popodne, usmrtivši najmanje devet osoba i povredivši više od 3.000. Od ukupnog broja povređenih osoba, njih 170 se nalazi u kritičnom stanju.
 
Hezbolah i libanska vlada okrivili su Izrael za napad. Izrael nije komentarisao.
Eksploziv umetnut u pejdžere još tokom proizvodnje - to brine Hezbolah
 
Hezbolah se ponosi svojim strogim bezbednosnim merama, usavršavanim tokom decenija sukoba sa Izraelom. Serija eksplozija pejdžera koje koriste operativci Hezbolaha u Libanu dovode u pitanje ceo bezbednosni aparat militantne organizacije, prenosi RTS.
 
Ono što Hezbolah u ovom trenutku brine nisu toliko fizičke razmere napada koliko pitanje koliko se Izrael duboko infiltrirao u Hezbolahovu komunikacionu mrežu.
 
Mnogi operativci Hezbolaha prešli su na korišćenje pejdžera nakon što su mobilni telefoni članova Hezbolaha kompromitovani izraelskim hakovanjem.
 
Razmere najnovijeg napada pokazuju koliko je Hezbolahova bezbednost ranjiva pred sofisticiranom vojnom tehnologijom koju Izrael koristi ili mu je dostupna.
Zašto Hezbolah koristi pejdžere
 
Od početka sukoba u Gazi prošle godine, Hezbolah je upozorio svoje članove da ne koriste mobilne telefone iz straha da bi mogli biti meta izraelske obaveštajne službe.
 
Izraelska agencija Šin Bet ubila je 1996. godine Hamasovog bombaša aktivacijom eksploziva u njegovom telefonu. To je jedan od razloga što je Hezbolah koristio pejdžere za komunikaciju, a kako prenose upućeni, nedavno je ovoj militantnoj grupi isporučena nova serija.
 
Talas eksplozija trajao je oko sat vremena nakon prvih detonacija. Neimenovani zvaničnik Hezbolaha rekao je da je detonacija pejdžera "najveći proboj bezbednosti" koji se desio toj libanskoj militantnoj grupi u skoro godinu dana rata sa Izraelom.
  • Здрав разум

    20.09.2024 12:40
    @Nik
    Сви који знамо и за Меркале, Рачак, 11.септембар, Арапско пролеће тј.ИСИС и слично, знамо да чисти треба додати и тај 7.октобар.

    Циа је направила Хамас као противтежу Арафатовом ПЛО, који је био под контролом Мосада. Заправо, Хамас је, као "милитантна" формација преузео Газу, док је Јасеров ПЛО добио Западну обалу.

    И док се ционистички пројекат шири већ стотинак година, Палестинци као аутохтони народ се интензивно протерују са своје земље.

    И дакле, не бори се Израел против некога, већ спроводи последњу фазу свог плана расељавања и затим насељавања. Ту се може повући паралела са три фазе (по трећину Срба...) где су "Олујом" избрисани трагови миленијумског постојања Срба од Трогира и Загреба на овамо.
  • Pajser

    19.09.2024 21:56
    @Ime
    Čitaj malo dublje i šire i samo će ti se kasti...
  • Nik

    19.09.2024 20:07
    @Vladan
    A zašto bi Izrael ratovao protiv golorukog palestinskog naroda? Izraelu ne smetaju Palestinci, nego teroristi koji ubijaju Izraelce.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Dodeljena Nobelova nagrada za ekonomiju

Švedska kraljevska akademija nauka saopštila je da su ovogodišnji dobitnici Nobelove nagrade za ekonomiju Daron Ačemoglu, Sajmon Džonson i Džejms Robinson.