Premijer Poljske zbog širenja lažnih vesti: Nemački vojnici nisu okupatori, već pomažu u poplavama
Poljski premijer Donald Tusk najozbiljnije je jutros upozorio sunarodnike da ako vide u poplavljenim područjima nemačkog vojnika, da to nije okupator.
Foto: Beta/AP
Kako je rekao Tusk, to je samo vojnik koji je, kao što to već čine neki od američkih vojnika stacioniranih u Poljskoj, došao da pomogne u borbi s poplavama.
"Ako vidite nemačke vojnike, nemojte da paničite. To je pomoć, da ne bude nikakvih sumnji, oni nemaju nameru da dižu u vazduh nikakve nasipe", poruke su koje je Tusk prinuđen da ponavlja u pravoj poplavi dezinformacija, lažnih vesti i teorija zavere koje se brže i jače od poplava šire u Poljskoj, ali i susednoj Češkoj.
Policajci, vojnici ili spasioci izlaze na teren iako bi bili potrebni tamo gde zaista ima ugroženih i da tragaju za nestalima koje su prijavile šaljivdžije, dok Agencija za unutrašnju bezbednost ima pune ruke posla i sa potencijalno opasnijim sejanjem dezinformacija.
"Viđen je čovek obučen u vojničku uniformu koji na raznim mestima obaveštava da će nasipi biti svakog trena dignuti u vazduh. Vozi se automobilom sa lažnim registarskim tablicama i to više nije zabava, to su ozbiljne stvari. Nemojte verovati i odmah pozovite službe", kazao je Tusk.
Poljska vlada, zajedno sa službama državne bezbednosti, nastoji da što brže eliminiše to ciljano širenje dezinformacija i spreči dizanje panike, što, prema oceni stručnjaka za bezbednost, može biti i deo hibridnih napada koji pojačano prate rat u Ukrajini.
Susedna Češka preplavljena je drugom, ne manje opasnom vrstom lažnih vesti i dezinformacija - da, u stvari, nikakvih poplava nema i da ih izmišlja vlada, uključujući i dramatične prizore iz naselja pod vodom i akcija spasavanja, kako bi odvukla pažnju od drugih tema pred regionalne izbore zakazane za petak i subotu.
"Da li zaista ima takvih idiota na koje to deluje?", napisao je uz sliku sednice kriznog štaba asistent poslanika Jaroslava Foldine za radikalne nacionaliste Mihal Kraft.
Zagovornici teorija zavere, antivakseri, proruski desničarski ekstremisti ali i neki radikalni levičari šire priče da su za poplave i ciklon "Boris" krive vlasti koje avionima raspršuju hemikalije ili bakterije i viruse ili tajanstvene supstance koje izazivaju obilne kiše i provale oblaka.
Omiljena je i teorija da je za sve kriv HAARP, projekat aktivnog auroralnog istraživanja visoke frekvencije blizu mesta Gekon na Aljasci čiji je cilj inače izučavanje fenomena polarne svetlosti i radio komunikacija, započet 1990. godine, a prestao sa radom još pre deset godina.
Pojavile su se i teorije da su poplave priprema NATO, čiji je Vojni komitet zasedao u Pragu od 13. do 15. septembra, za napad na Rusiju.
Dezinformacije širene na socijalnim mrežama u praksi su, prema ocenama stručnjaka u Češkoj, rezultirale i povećanim brojem ljudi, posebno starijih, koji su odbijali evakuaciju zbog poplava, a kasnije su preklinjali da po njih dođu helikopterima kada ih je bujica odsekla od sveta i za uobičajenu evakuaciju je već bilo kasno.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Tramp potvrdio da je Netanjahua nazvao ludim: "Da nije mene, Izrael ne bi postojao"
04.06.2026.•
0
Američki predsednik Donald Tramp potvrdio je da je tokom telefonskog razgovora sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom upotrebio teške reči i nazvao ga "ludim", zbog nastavka borbi u Libanu.
Pao mali avion u Hrvatskoj, ima više poginulih
04.06.2026.•
0
Više osoba je stradalo u padu malog aviona u Hrvatskoj, na području nedaleko od aerodroma Medulin.
Bira se novi visoki predstavnik za BiH
04.06.2026.•
0
U Sarajevu se nastavlja zasedanje Upravnog odbora Saveta za sprovođenje mira (PIC) u Bosni i Hercegovini, na kojem bi trebalo da bude izabran novi visoki međunarodni predstavnik u ovoj zemlji.
Uvredljivi transparenti za Vučića na primorju Crne Gore: "Bježi mi kugo sa ognjišta mila"
04.06.2026.•
16
U Budvi, Kotoru i Risnu osvanuli su transparenti protesta protiv dolaska predsednika Srbije Aleksandra Vučića na Samit EU - Zapadni Balkan, koji počinje sutra u Tivtu.
Kim Džong Un pozvao na eksponencijalno širenje nuklearnog naoružanja Severne Koreje
04.06.2026.•
1
Severnokorejski lider Kim Džong Un najavio je da će Severna Koreja eksponencijalno širiti svoj atomski arsenal, prenela je državna agencija KCNA.
Izabrane nove članice Saveta bezbednosti UN
04.06.2026.•
0
Generalna skupština Ujedinjenih nacija izabrala je Austriju, Portugal, Trinidad i Tobago, Zimbabve i Kirgistan za članice Saveta bezbednosti UN sa dvogodišnjim mandatom koji počinje 1. januara 2027. godine.
Rubio: Ratna operacija vojske SAD u Iranu "Epski bes" je okončana
04.06.2026.•
0
Ratna operacija američke vojske u Iranu pod nazivom "Epski bes" je okončana, izjavio je američki državni sekretar Marko Rubio.
Predstavnički dom SAD usvojio rezoluciju za okončanje rata u Iranu
04.06.2026.•
0
Predstavnički dom američkog Kongresa usvojio je rezoluciju koja ima za cilj da se okonča rat u Iranu sve dok taj rat ne odobri Kongres, preneo je Rojters.
Preminuo sarajevski sportski novinar Edin Avdić
03.06.2026.•
5
Poznati košarkaški novinar, komentator i podkaster Edin Avdić preminuo je danas u Sarajevu u 47. godini.
Grčka uložila proteste Ukrajini zbog naoružanog plovećeg drona na Lefkadi
03.06.2026.•
0
Ministarstvo spoljnih poslova Grčke uložilo je dva protesta Ukrajini zbog naoružanog plovećeg drona nađenog početkom maja na obali ostrva Lefkade u Jonskom moru.
Ogromna inflacija u Iranu, najveća od Drugog svetskog rata
03.06.2026.•
3
Godišnja inflacija u Iranu u maju je dostigla nivo koji nije viđen od Drugog svetskog rata.
SAD i Iran pokreću nove napade nakon zastoja u pregovorima
03.06.2026.•
0
Američka vojska saopštila je da je pokrenula napade "samoodbrane" na Iran i oborila balističke rakete i dronove ispaljene na brodove i zemlje Zaliva, prenosi BBC.
Dortmund: Predao se čovek koji je pucao na policiju i zabarikadirao se sa decom, veruje se da je iz Srbije
03.06.2026.•
5
Muškarac, za koga se veruje da je državljanin Srbije, koji je u Dortmundu u utorak uveče pucao na policajca a potom se zabarikadirao u stanu sa svoje troje dece, predao se jutros policiji nakon višesatnih pregovora.
Sukob među američkim obaveštajnim agencijama
03.06.2026.•
2
Američka Centralna obaveštajna agencija (CIA) prestala je da učestvuje u izradi pojedinih ključnih obaveštajnih procena, uključujući i one koje se odnose na rat u Iranu.
Svetska meteorološka organizacija: El Ninjo bi mogao dodatno da podigne globalne temperature
02.06.2026.•
4
Meteorološka agencija Ujedinjenih nacija (WMO) saopštila je danas da se očekuje umeren ili čak snažan fenomen El Ninjo.
Makron u četvrtak u Crnoj Gori - istorijska poseta
02.06.2026.•
1
Predsednik Francuske Emanuel Makron (Emmanuel Macron) boraviće u četvrtak, 4. juna u zvaničnoj poseti Crnoj Gori, na poziv predsednika Crne Gore Jakova Milatovića.
Betonska nadstrešnica duga 40 metara srušila se na šetalište u Nemačkoj
02.06.2026.•
26
Betonska nadstrešnica poslovno-stambene zgrade srušila se sinoć oko 18.30 časova na trotoar u centru Vesterlanda na nemačkom ostrvu Zilt, preko puta bazena "Sylter Vele" i nedaleko od plaže.
Mađarska nagovestila da se neće protiviti pregovorima o prijemu Ukrajine u EU
02.06.2026.•
0
Mađarska je nagovestila da će odustati od dugogodišnjeg protivljenja kandidaturi Ukrajine za članstvo u EU, što će toj zemlji i Moldaviji omogućiti da istovremeno počnu pregovore o pridruživanju.
Istražuje se incident iznad Sarajeva u kojem je u avionu zbog turbulencije povređeno petoro ljudi
02.06.2026.•
0
Zbog turbulencija, koje su se desile 30. maja iznad Sarajeva i u kojima je u avionu kompanije "Eurowings" povređeno pet ljudi, pokrenuta je istraga, saopšteno je iz Agencije za pružanje usluga u vazdušnom saobraćaju.
Albansko tužilaštvo otvorilo istragu o Kušnerovom projektu
02.06.2026.•
1
Albansko specijalno tužilaštvo za borbu protiv korupcije (SPAK) potvrdilo je da je otvorilo istragu o projektu primorskog odmarališta koji je povezan sa zetom američkog predsednika Donalda Trampa, Džaredom Kušnerom.
Tramp nazvao Netanјahua ludim i nezahvalnim
02.06.2026.•
2
Američki predsednik Donald Tramp je tokom razgovora u ponedeljak oštro kritikovao izraelskog premijera Benјamina Netanјahua zbog eskalacije izraelskih vojnih akcija u Libanu, nazivajući ga "ludim" i "nezahvalnim".
Komentari 1
Миро
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar