Trampov "krstaški rat" protiv papirnih slamčica: Iskrena ljubav prema plastici, hir ili nova zarada?
Donald Tramp je tokom predizborne kampanje 2020. godine prodavao "brendirane" plastične slamčice i na njima zaradio pola miliona dolara, dok je u drugom mandatu potpuno zabranio papirne slamčice.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Iako je prethodni američki predsednik Džozef Bajden pokušavao da zabrani proizvodnju plastičnih slamčica, Tramp je nedavno stavio tačku na tu priču - zabranio je papirne slamčice i dozvolio proizvodnju samo plastičnih.
Predsednik Amerike Donald Tramp je poznat kao veliki ljubitelj dijetalne koka-kole, ali jedna stvar koju više nećete videti da koristi su papirne slamčice koje je ukinuo, uvodeći upotrebu isključivo plastičnih.
"Vraćamo se plastičnim slamčicama", najavio je Tramp nakon što je 10. februara potpisao izvršnu uredbu kojom američka politika ukida upotrebu papirnih slamki, prenosi RTS.
Trampov "krstaški rat" protiv papirnih slamki nije ništa novo. Njegova predsednička kampanja 2020. godine označila je plastične slamke kao "liberalne" i prodavala ih je kao Trampov brend.
Trampov tim je tada uspešno zaradio skoro 500.000 dolara za nedelju dana od prodaje Trampovih brendiranih "laserski ugraviranih" slamki.
Ideja za slamke je zapravo potekla od Breda Parskala, Trampovog menadžera kampanje za 2020. godinu, koji je bio ljut kada se papirna slamka koju je koristio pocepala na pola.
Papirne slamčice "ne rade previše dobro"
"Oni žele da zabrane slamčice. Da li je neko probao te papirnate slamke? Ne rade previše dobro", rekao je Tramp na predizbornom skupu 2020. godine.
Čak su se i liberali zalagali protiv papirnih slamki još 2019. godine, postavljajući pitanja o njihovoj efikasnosti, kao i o tome da li su zapravo bolje za životnu sredinu.
Rad istraživača iz Brazila iz 2020. godine otkrio je da plastične slamke za piće imaju "bolje ekološke performanse" u poređenju sa papirom i alternativama za višekratnu upotrebu, a studija vlade Velike Britanije kaže da papirne slamke imaju veću emisiju ugljen-dioksida kada trunu na deponijama u poređenju sa plastičnim.
Kako su nastale papirne slamke?
Modernu slamku za piće je izumeo američki pronalazač Marvin Stoun 1888. godine. Bile su napravljene od papira i voska. Kako je plastika postajala sve jeftinija za proizvodnju posle Drugog svetskog rata, plastična verzija je masovno proizvođena.
Papirne slamke su ponovo dobile na značaju tek kada su plastične slamke izazvale zabrinutost zbog posledica po životnu okolinu.
Vanuatu, ostrvska država u južnom delu Tihog okeana, je 2018. godine ušla u istoriju kao prva zemlja koja je potpuno zabranila plastične slamke. U julu 2021. godine Evropska unija je zabranila prodaju određene plastike za jednokratnu upotrebu, uključujući slamke, na tržištima EU.
Kina je takođe donela zabranu plastike 2021. godine kojom je restoranima zabranjeno da daju slamke za jednokratnu upotrebu.
Kada se mandat predsednika Džoa Bajdena 2024. godine približio kraju, njegova administracija je objavila da će Savezna vlada izbaciti plastične slamke i drugu plastiku za jednokratnu upotrebu iz saveznih prehrambenih službi do 2027. i iz svih saveznih operacija do 2035. godine.
Studija iz 2023. godine otkrila je da su i druge opasne hemikalije, povezane sa nizom zdravstvenih problema, pronađene u većim količinama u papirnim slamčicama u odnosu na njihove plastične pandane.
Trampova izvršna naredba
Trampova administracija je kampanju protiv plastičnih slamki označila kao "iracionalnu" i naredila da se poništi politika iz Bajdenove ere u vezi sa njihovom upotrebom od strane savezne vlade.
Novi američki predsednik naložio je da se papirne slamke više ne nabavljaju i da se u roku od 45 dana osmisli Nacionalna strategija za okončanje upotrebe papirnih slamki koja bi se bavila eliminacijom politike protiv plastičnih slamki širom zemlje.
Predsednik i izvršni direktor Udruženja plastične industrije Met Siholm navodi da je "Povratak u plastiku" pokret iza kojeg "svi treba da stanemo".
"Cenimo vođstvo predsednika Trampa u prepoznavanju vrednosti plastike i radujemo se saradnji sa njegovom administracijom na unapređenju naše industrije", dodaje Siholm.
Ekolozi nisu toliko srećni zbog Trampove odluke.
"Predsednik Tramp se još jednom pretvara da je populista, stajući na stranu svojih prijatelja iz 'Velike nafte' zbog javnog interesa", rekla je ekološka aktivistkinja Lisa Ramsden.
Direktorka američke kampanje za plastiku, neprofitne grupe Ocean, Kristi Livit ističe da je Trampov potez krenuo u pogrešnom pravcu.
Šta fali plastičnim slamkama?
Plastika za jednokratnu upotrebu, koja se ne može reciklirati, dugo je bila propast zagovornika zaštite životne sredine i javnog zdravlja.
Pokret protiv plastične slamke zaista je uzeo maha 2015. godine nakon što je osmominutni video istraživača mora snimio morsku kornjaču kojoj je nozdrva bila začepljena, što je jednog od istraživača navelo da koristi klešta kako bi izvukao plastičnu slamku.
Svetski fond za divlje životinje upozorio je da slamke i drugi plastični otpad predstavljaju rizik za životinje ako se ne odlože na odgovarajući način, jer ih mnoge morske životinje pogrešno smatraju hranom.
Procenjuje se da plastično zagađenje ubija 100.000 morskih sisara godišnje. Iz neprofitne organizacije Ocean Conservancy navode da su prikupili skoro 14 miliona plastičnih slamki na plažama i vodenim putevima širom sveta u poslednjih 35 godina.
Slamke i drugi plastični predmeti za jednokratnu upotrebu takođe se mogu raspasti tokom vremena, odbacujući u našu vodu i hranu čestice poznate kao mikroplastika, za koje studije kažu da mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme poput raka i respiratornih poremećaja.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Prošle godine pogubljeno više od 2.700 osoba, najviše u Iranu
18.05.2026.•
0
Prošle godine je u 17 zemalja, koje imaju smrtnu kaznu, pogubljeno 2.707 osoba, što je najveći broj pogubljenja od 1981. godine, saopštila je nevladina organizacija Amnesti internešenel.
Kuba se pozvala na pravo na samoodbranu u slučaju američkog napada
18.05.2026.•
1
Kuba namerava da iskoristi svoje pravo na samoodbranu u slučaju američkog napada, saopštilo je kubansko Ministarstvo spoljnih poslova, a prenosi nemačka novinska agencija dpa.
Ceo grad bio pod opsadom: Uhapšen muškarac osumnjičen da je ubio dostavljača u Hrvatskoj
18.05.2026.•
0
Hrvatska policija saopštila je da uhapšen muškarac koji se sumnjiči da je ubio 19-godišnjeg dostavljača pice u gradu Drnišu.
Slučaj Epstin u Francuskoj: Tužilaštvu se javilo desetak novih žrtava
17.05.2026.•
1
Parisko tužilaštvo otvorilo je opsežnu istragu zbog "trgovine ljudima" nakon što je američka vlada objavila hiljade dokumenata koji su pripadali Epstinu, koji je preminuo 2019. godine.
Netanjahu sazvao bezbednosni kabinet uoči razgovora sa Trampom
17.05.2026.•
0
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu sazvao je danas sastanak bezbednosnog kabineta, uoči najavljenog razgovora sa američkim predsednikom Donaldom Trampom, do koga bi trebalo da dođe do kraja dana.
Istraga u predškolskim ustanovama zbog zlostavljanja u Parizu, suspendovano 78 zaposlenih
17.05.2026.•
0
Parisko tužilaštvo otvorilo je istragu u ukupno 84 predškolske ustanove, 20 osnovnih škola, kao i desetak vrtića, nakon brojnih svedočenja i izveštaja o mogućem nasilju tokom vannastavnih aktivnosti u ovim institucijama
Tramp uputio nove pretnje Iranu
17.05.2026.•
0
Američki predsednik Donald Tramp ponovo je večeras uputio pretnje Iranu, pozivajući lidere te zemlje da brzo "deluju".
Mermer, zlatni plafoni i terase: Mađar traži ostavku predsednika Vrhovnog suda
17.05.2026.•
7
Mađarski premijer Peter Mađar pozvao je danas predsednika Vrhovnog suda Andraša Vargu da odmah podnese ostavku, optužujući ga da živi u luksuzu na račun javnih sredstava.
Papa osniva komisiju za veštačku inteligenciju: "Briga crkve za dostojanstvo svakog ljudskog bića"
17.05.2026.•
0
Papa Lav XIV pokrenuo je novu vatikansku komisiju za veštačku inteligenciju, posebno telo koje će koordinisati odgovor Katoličke crkve na ubrzani razvoj AI tehnologija i njihove posledice po društvo.
UNHCR: Više od polovine ukrajinskih izbeglica ostaje u Evropi do 2029. godine
17.05.2026.•
0
U svetlu toka ovogodišnjeg rusko-ukrajinskog rata, više od polovine trenutnog broja ukrajinskih izbeglica ostaće u Evropi do kraja 2029. godine, saopštio je Visoki komesarijat Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR).
Krađe iz crkava u Francuskoj sve češće: U Parizu ukradena srebrna figura Hrista
17.05.2026.•
0
Srebrna figura Hrista na drvenom raspeću ukradena je u subotu oko 16 časova iz crkve Sen Žermen de Pre u Parizu, preneli su danas francuski mediji.
VIDEO: Funkcioner u BiH svoju novu funkciju proslavio okretanjem teleta na ražnju u školskom dvorištu
17.05.2026.•
3
Pomoćnik direktora Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO) Boris Spasojević svoju novu funkciju proslavio je tako što je u dvorištu Srednje ugostiteljsko-turističke škole u Banjaluci na ražnju okrenuo tele.
SAD vratile sankcije na rusku naftu posle isteka izuzeća
17.05.2026.•
0
Administracija Donalda Trampa pustila je da istekne kontroverzno izuzeće od sankcija na rusku naftu koja se isporučuje morem.
Senat blokirao milijardu dolara za Trampovu balsku dvoranu
17.05.2026.•
1
Predlog za izdvajanje milijardu dolara za dodatne mere bezbednosti u kompleksu Bele kuće i novu balsku dvoranu predsednika Donalda Trampa nije u skladu sa proceduralnim pravilima Senata.
SZO proglasila epidemiju ebole u Demokratskoj Republici Kongo i Ugandi
17.05.2026.•
0
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) danas je proglasila epidemiju ebole u Demokratskoj Republici Kongo i Ugandi i "vanredno stanje od međunarodnog značaja u javnom zdravstvu".
Nove sintetičke droge se dostavljaju kurirskim službama u Srbiji i regionu
17.05.2026.•
0
Sintetičke droge iz grupe nitazena, koje su i do 500 puta jače od heroina, lako se naručuju preko interneta i dostavljaju poštom u Bosnu i Hercegovinu, Srbiju, Hrvatsku i Crnu Goru, otkriva sarajevski portal Detektor.
Orban: Mađar priča gluposti, ojačali smo Mađarsku
17.05.2026.•
15
Bivši mađarski premijer Viktor Orban odbacio je optužbe novog premijera Mađarske Petera Mađara da je prethodna vlast, tokom 16 godina upravljanja državom, "opljačkala zemlju".
U Evropi samo Poljaci podržavaju američko vojno prisustvo
17.05.2026.•
0
Većina Evropljana protivi se vojnim bazama SAD u njihovim zemljama, osim Poljske gde većina podržava veće američko prisustvo, pokazalo je novo istraživanje.
Bivši britanski ministar zdravlja planira da se kandiduje za premijera
16.05.2026.•
0
Očekuje se da će bivši britanski ministar zdravstva i socijalne zaštite iz redova laburista Ves Striting narednih nedelja formalno krenuti u borbu za premijersku funkciju i smenu Kira Starmera, piše Gardijan.
Zemljotres jačine 5,7 stepeni pogodio Solomonska ostrva
16.05.2026.•
0
Zemljotres jačine 5,7 stepeni Rihterove skale pogodio je danas Solomonska ostrva u Tihom okeanu, saopštio je Evropsko-mediteranski seizmološki centar (EMSC).
Putin u poseti Kini, sastaje se sa Si Đinpingom
16.05.2026.•
0
Predsednik Rusije Vladimir Putin sastaće se sa kineskim predsednikom Si Đinpingom sledeće nedelje u Pekingu, saopštio je Kremlj.
Komentari 5
/
Usput mislila sam da samo mala deca koriste slamčice
Filmofil
vera
a ti sirotinjo se j.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar