Dodik najavljuje novi ustav Republike Srpske: "Mi sebe doživljavamo kao državu"
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio je u Mostaru da će u sredu, 5. marta u Banjaluci biti održan sastanak na kojem će biti ustanovljen novi tekst Ustava RS.
Foto: 021.rs
Dodik je naveo da će novi ustav "propisati tačnu ustavnu poziciju RS", navodeći da "sve što je nametnuto više neće moći da bude", dodavši da je saglasan da u Narodnoj skupštini RS bude zagarantovan broj za konstitutivne narode.
"Mi imamo legitimitet, Republika Srpska je strana u dejtonskom procesu", rekao je on novinarima u Mostaru posle sastanka sa liderom Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ BiH) Draganom Čovićem.
Prema njegovim rečima, novim Ustavom RS biće odbačene "sve reforme, podvale, podmetanja i siledžijstvo".
Vlast u RS namerava da donese novi Ustav, u kojem bi sve nadležnosti prenete na BiH u postdejtonskom sporazumu, bile vraćene RS, mada su za uspostavljanje novih državnih institucija glasale i stranke iz RS.
Radi se o pravosudnim institucijama na državnom nivou, Oružanim snagama BiH, državnim policijsko-obaveštajnim agencijama, kao i Upravi za indirektno oporezivanje BiH.
Dodik je najavio i da će, posle sprovedene procedure u Veću naroda RS, potpisati ukaze o proglašenju spornih zakona, koje je 27. februara donela Narodna skupština RS.
"Potpisaću zakone i oni će važiti. To znači da u 7.00 časova ujutro, kada stupe zakoni na snagu, neće moći da deluje nijedna prostorija Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) na prostoru RS. Nijedna ispostava Suda i Tužilaštva BiH neće moći da deluje, kao ni njihovi službenici niti će se primenjivati njihove odluke", istakao je on.
Ako neko misli da može, neka proba, rekao je Dodik.
"Država će se braniti. Mi sebe doživljamao kao državu. Mi doživljavamo RS kao državotvorni element, državotvorni segment u BiH sa ingerencijama koje su nam oduzete", naveo je Dodik.
Ponovio je da će visoki predstavnik BiH Kristijan Šmit biti proteran iz RS ako u nju dođe, ocenivši da Šmit "više ništa ne sme da uradi".
"Ako saznate da prolazi kroz Srpsku, dojavite nam, videćete kako ćemo ga fino nogirati iz RS", kazao je Dodik.
Ocenio je da se "svet promenio" i da je RS "čekala tu promenu", pozvavši Hrvate u BiH da "iz naftalina izvuku planove o Herceg Bosni".
Dodik je najavio da srpski ministri u Savetu ministara neće podržati usvajanje izmena zakona o Sudu BiH i Visokom sudskom i tužilačkom savetu BiH, ali da će podržati donošenje budžeta BiH.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Hrvatska gradi skladište za nuklearni otpad blizu granice sa BiH
15.12.2025.•
0
Hrvatski Sabor usvojio je Zakon o izgradnji centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori, u blizini granice sa Bosnom i Hercegovinom.
Nobelovka Mohamadi dva puta prebačena u bolnicu nakon udaraca u zatvoru
15.12.2025.•
0
Dobitnica Nobelove nagrade za mir, Iranka Narges Mohamadi, dva puta je prebačena u bolničku hitnu službu nakon što je zadobila udarce od pripadnika snaga bezbednosti koji su je uhapsili 12. decembra.
Luvr zatvoren zbog štrajka zaposlenih
15.12.2025.•
0
Pariski muzej Luvr jutros nije otvoren za posetioce, jer je osoblje neposredno pre otvaranja glasalo za štrajk, dva meseca posle spektakularne pljačke koja je otkrila nedostatke čuvenog muzeja.
Policajci sa Halkidikija tražili mito od vozača u zamenu za brisanje saobraćajnih prekršaja
15.12.2025.•
2
Tri policajca iz policijske stanice Trohaja na Halkidikiju, koji su optuženi za formiranje kriminalne organizacije sa ciljem lažnog potvrđivanja saobraćajnih prekršaja i brisanja prekršaja u zamenu za novac, uhapšeni su.
Rumuni na ulicama zbog korupcije u pravosuđu, podržala ih i Laura Koveši
15.12.2025.•
7
U Rumuniji su izbili protesti građana, sudija i tužilaca zbog političkog upliva i korupcije u pravosuđu zemlje, a zahtevima da se to spreči pridružila se i glavna tužiteljka Evropske unije Laura Koveši.
Tvrdokorni desničar izabran za predsednika Čilea
15.12.2025.•
0
Hoze Antonio Kast pobedio je u drugom krugu predsedničkih izbora u Čileu, usred zabrinutosti birača zbog porasta kriminala i migracija čime je zemlja doživela najveći desničarski zaokret od kraja vojne diktature 90-ih.
Ubijeni poznati reditelj Rob Rajner i njegova supruga
15.12.2025.•
0
Reditelj‑glumac Rob Rajner i njegova supruga Mišel pronađeni su mrtvi u nedelju u svom domu u Los Anđelesu.
U Pljevljima toliko zagađen vazduh da su deca završila na respiratorima, a jedno je na intenzivnoj nezi
15.12.2025.•
1
Lokalne vlasti i zdravstveni radnici upozorili su da se Pljevlja suočava sa najozbiljnijom ekološkom krizom od kada se vrše merenja kvaliteta vazduha, te da je glavni razlog termoelekrana.
Tramp planira izgradnju trijumfalne kapije po uzoru na onu u Parizu - "ali će biti mnogo bolja"
15.12.2025.•
1
Predsednik SAD Donald Tramp je u nedelju otkrio da je glavni prioritet njegovog šefa unutrašnje politike izgradnja trijumfalne kapije u Vašingtonu.
Trampu opao rejting i u njegovom sopstvenom pokretu MAGA
15.12.2025.•
0
Rejting američkog predsednika Donalda Trampa opada dok se približava kraju prva godina njegovog drugog mandata u Beloj kući, a on je izgubio i deo podrške pokreta "Učinimo ponovo Ameriku velikom" (MAGA).
Nakon napada na plaži u Australiji: Zastave na pola koplja, premijer najavio oštriji zakon o oružju
15.12.2025.•
0
Premijer Australije Entoni Albaneze saopštio je da će se založiti za pooštravanje zakona o oružju nakon što je 16 osoba, uključujući dete, ubijeno u nedelju u pucnjavi na plaži Bondaj u Sidneju.
Kanada menja zakon o govoru mržnje, mogli bi biti sporni i citati iz Biblije
15.12.2025.•
0
Planirane izmene kanadskog zakona o govoru mržnje mogle bi da dovedu do krivične odgovornosti i za citiranje delova verskih tekstova, uključujući Bibliju.
Policija: Napadači na plaži Bondi u Sidneju su otac i sin
14.12.2025.•
0
Komesar policije australijske države Novi Južni Vels Mal Lanjon izjavio je da su dvojica napadača na plaži Bondi u Sidneju otac i sin i da policija ne traga za trećim napadačem.
Razgovori ukrajinskih i američkih zvaničnika trajali više od pet sati, biće nastavljeni sutra
14.12.2025.•
1
Razgovori ukrajinskih i američkih zvaničnika o predlozima za rešenje rata u Ukrajini završeni su večeras posle više od pet sati.
Smanjuje se finansiranje Crvenog krsta i Crvenog polumeseca
14.12.2025.•
0
Međunarodna federacija društava Crvenog krsta i Crvenog polumeseca saopštila je da je za sledeću godinu od donatora zatražila 400 miliona franaka manje zbog smanjenja globalnog finansiranja, uprkos rastućim potrebama.
Broj žrtava napada na plaži Bondi u Australiji porastao na 15, među ubijenima i dete
14.12.2025.•
5
Broj žrtava napada na plaži Bondi u Australiji, tokom proslave jevrejskog praznika Hanuke, porastao je na 15, uključujući jedno dete, izjavio je ministar zdravlja australijske države Novi Južni Vels Rajan Park.
Planinar poginuo na Visočici, u toku akcija spasavanja drugog planinara
14.12.2025.•
1
Jedan planinar je poginuo na planini Visočici, na području opštine Konjic, a u toku je akcija spasavanja njegovog prijatelja, objavila je Gorska služba spasavanja Prenj, prenosi BHRT.
VIDEO: Hrabri stanovnik Sidneja savladao i razoružao jednog od napadača na plaži Bondi
14.12.2025.•
2
U napadu na plaži Bondi u Sidneju, prema poslednjim informacijama, ubijeno je 11 osoba, a 12 je ranjeno. Ubijen je i jedan od napadača.
Zelenski: Ukrajina odustaje od članstva u NATO u zamenu za bezbednosne garancije
14.12.2025.•
8
Ukrajina je odustala od želje da se priključi NATO u zamenu za bezbednosne garancije Zapada kao kompromis za okončanje rata sa Rusijom.
Francuska popustila: Crnoj Gori otvorena vrata za zatvaranje pet poglavlja u pregovorima sa EU
14.12.2025.•
7
Crna Gora će 16. decembra zatvoriti pet poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom (EU) na Međuvladinoj konferenciji.
Pucnjava na univerzitetu Braun u SAD: Najmanje dvoje mrtvih, osmoro ranjenih
14.12.2025.•
0
Naoružani napadač obučen u crno ubio je najmanje dvoje ljudi i ranio njih osmoro na univerzitetu Braun, u Providensu, u američkoj saveznoj državi Roud Ajlend, juče tokom završnih ispita na kampusu univerziteta.
Komentari 21
Zika zivac
Ovo ono Trangee frange
tebe niko ne pita a ni av je nebitan ,
Paja
Ostali smo bez Kosova pa ti Dodiče sada vidi gde te to vodi.
bb
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar