U slučaju vanrednih situacija: Evropska komisija pozvala građane da prikupe zalihe

Evropa bi trebalo da poveća zalihe ključne opreme i podstakne javnost da održava dovoljne zalihe za najmanje 72 sata u slučaju vanrednih situacija, saopštila je danas Evropska komisija.
U slučaju vanrednih situacija: Evropska komisija pozvala građane da prikupe zalihe
Foto: Pixabay (ilustracija)
"U slučaju ozbiljnih poremećaja najkritičniji je početni period", piše u dokumentu u koji je Politiko imao uvid, a predviđaju se scenariji poput rata, sajber napada, zaraznih bolesti i poplava uzrokovanih klimatskim promenama.
 
Komisija je u novoj Strategiji spremnosti EU navela da se blok priprema za rizike kao što su prirodne katastrofe, sajber napadi i geopolitičke krize, uključujući mogućnost oružane agresije na zemlje Unije, prenosi Rojters.
"Porodice koje žive u poplavnim zonama treba da znaju šta da rade kada voda poraste. Sistemi ranog upozorenja mogu da spreče da ljudi u regionima pogođenim šumskim požarima izgube dragoceno vreme", rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
 
Strategija Evropske komisije se fokusira na poboljšanje sistema ranog upozoravanja, osiguravanje kontinuiteta osnovnih usluga kao što su zdravstvena zaštita i voda za piće, i pružanje pomoći građanima da se pripreme za odgovor na krize.
Potpredsednica Evropske komisije Roksana Minzatu trebalo bi danas da predstavi strategiju, a za Politiko navodi da se "krov popravlja dok sija sunce".
 
U sklopu tog plana, zemljama članicama daće se preporuke kako da planiraju krizne situacije, skladište osnovne zalihe, osiguraju skloništa i zaštite ključnu infrastrukturu.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Izvidjac Futog

    26.03.2025 19:43
    To je pametna
    To je pametna odluka.U ovo ludoi nepredvidivo vreme.Treba racunati i na neka losa desavanja.Mi u Srbiji imamo iskustva u tome Tako da je nas narod vec izverziran za vanredne situacije.A sto se drzava tice svaka treba da jaca civilnu zastitu a ne samo vojsku.zavoj isto cuva zivot kao i puska.
  • Veka NS

    26.03.2025 19:36
    Zalihe
    Moja mama je kao dete doživela proterivanje porodice iz N.Sada u Beograd u proleće 1941, siromašan život pod okupacijom i savezničko bombardovanje 1944. U starim danima doživela je prazne prodavnice i slom dinara devedesetih i NATO bombardovanje 1999. Prosto mi je usadila mi strah od rata i nemaštine zbog kojeg nikada nisam bez priličnih zaliha svih vrsta, na čuđenje moje porodice.
  • Паја

    26.03.2025 18:51
    Хвала политичарима
    Од најбезбеднијег дела планете су дотерали до живота у страху од "ванредне ситуације".

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zemljotres kod Sarajeva

Zemljotres jačine tri stepena po Rihteru pogodio je šire područje Sarajeva večeras nešto pre 19 časova.

Osmoro dece ubijeno u pucnjavi u Luizijani

Najmanje osmoro dece je ubijeno, a više osoba je ranjeno u pucnjavi u gradu Šrivportu, u američkoj saveznoj državi Luizijani, dok je osumnjičeni napadač takođe mrtav, saopštila je policija.

Obeležen dan sećanja na žrtve u NDH

U Donjoj Gradini kod Kozarske Dubice danas je obeležen Dan sećanja na žrtve genocida nad Srbima, Јevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (NDH) kojem su prisustvovali zvaničnici Srbije i Republike Srpske.

Tramp će javno čitati citate iz Biblije

Predsednik SAD Donald Tramp učestvovaće u javnom čitanju Biblije, dok njegova administracija nastavlja da integriše religiju, posebno hrišćanstvo, u zvanične državne aktivnosti.

Danas parlamentarni izbori u Bugarskoj

U Bugarskoj se održavaju prevremeni parlamentarni izbori, na kojima više od 6,5 miliona birača ima pravo glasa i bira između 24 političke formacije - 14 stranaka i 10 koalicija.

Većina Britanaca bi nazad u Evropsku uniju

Kada bi morala da bira, većina Britanaca bi prednost dala povratku u Evropsku uniju u odnosu na druge oblike odnosa s Unijom, pokazao je novi izveštaj, koji je u subotu prenela nemačka novinska agencija dpa.