Šta piše u pismu koje studenti biciklisti nose u Strazbur: "Sve je počelo od pada nadstrešnice ..."
Student Đorđe koji je jedan od studenata koji su biciklima krenuli u Strazbur, otkriva šta piše u pismu koje nose predstavnicima evropskih institucija.
Studenti u Srbiji uputili su danas i peti zahtev vlastima, a to je da se utvrde okolnosti i odgovornost u vezi sa događajem od 15. marta na velilkom protestu u Beogradu, a u vreme odavanja pošte stradalima u Novom Sadu.
"Zahtevamo sprovođenje detaljne istrage nadležnih organa radi utvrđivanja svih okolnosti i odgovornosti u vezi sa pojavom koja je izazvala strah i paniku 15. marta 2025. godine u 19.11 duž Ulice kralja Milana, tokom mirnog protesta i 15 minuta tišine u znak sećanja na tragično nastradale u Novom Sadu", naglasili su u saopštenju studenti u blokadi.
Student Đorđe, koji je deo ekipe studenata biciklista koji su krenuli u Strazbur, otkriva, šta piše u pismu koje nose predstavnicima evropskih institucija.
"Čekao se 4. april, Dan studenata. Dan kada smo se svi ujedinili. Dodali smo našim zahtevima i peti zahtev, a zbog toga što se desilo nešto protivzakonito i krivično kažnjivo", rekao je za N1 student Đorđe.
"U pismu piše sve"
"U pismu piše sve, sve što se dešavalo u Srbiji od 1. novembra i pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, piše kako su počele blokade, šta je sve blokirano, piše o svim protestima, dešavanjima ali i onome što se desilo u Beogradu na velikom protestu 15. marta. Sve smo napisali, a cilj nam je da skrenemo pažnju na kršenje slobode govora u Srbiji i svih drugih zakona. Imamo dogovore sa predstavnicima EU, oni će nas čekati u Strazburu i razovaraćemo sa predstavnicima tela i organizacija EU", rekao je student Đorđe.
Podsećamo, studenti u blokadi visokoškolskih ustanova u Beogradu izneli su svoj peti zahtev u kom traže sprovođenje detaljne istrage nadležnih organa radi utvrđivanja svih okolnosti i odgovornosti u vezi sa pojavom koja je izazvala strah i paniku 15. marta duž Ulice kralja Milana, tokom mirnog protesta i 15 minuta tišine u znak sećanja na tragično nastradale u Novom Sadu.
Studenti iz Srbije na biciklima krenuli su put Strazbura i do sada su prešli skoro 250 kilometara - za dva dana.
Studenti su večeras stigli u Dunaj Varoš. Pred njima je sutra etapa od 91 kilometar do Budimpešte. Oni nose pismo predstavnicima EU institucija i organizacija a kako bi skrenuli pažnju na situaciju u Srbiji. Takođe, studenti već četiri meseca traže u čekaju da njihovi zahtevi budu ispunjeni.
Na veb sajtu turadostrazbura, studenti su objasnili zašto su krenuli na taj put.
"Mi, studenti iz Srbije, nismo krenuli na ovaj put iz hira. Krenuli smo jer više nemamo gde. Naše ulice, nekada mesta nade i susreta, sada su poprišta straha i nepravde. Prijatelji i kolege su hapšeni jer su rekli istinu, a institucije su postale oruđe represije. Ovo nije samo biciklistička tura - ovo je put nade, otpora i glas svih onih koji su ućutkani", navode oni.
Kako su naveli, sve je počelo 1. novembra 2024. godine, kada je nadstrešnica na Železničkoj stanici u Novom Sadu pala i odnela 16 života. Stanica, izgrađena 1964. godine, renovirana je 2024. godine, a deo koji se srušio nije bio propisno obuhvaćen radovima. Nesreća je pokazala istinu o sistemu gde su životi postali brojke u lancu korupcije i nemara.
Građani su tugovali, dok su institucije nudile prazna obećanja i lažnu empatiju. Umesto odgovornosti, vlast nam daje nasilje. Umesto pravde, pendrek, gaženja i suzavac. Umesto dijaloga, zatvor i cenzura. Protesti su se širili, a represija postajala sve brutalnija, navode studenti.
"Zato idemo u Strazbur. Ne zato što očekujemo da će neko drugi rešiti naše probleme, već da svet čuje glas Srbije. Da evropske institucije izvrše pritisak na vlast i stanu u odbranu prava svih onih koji su primorani da ćute", objasnili su oni.
Poručuju da je njihova misija jasna, a to je da svet sazna istinu o Srbiji, da institucije reaguju, izvrše pritisak na vlast i da podignu glas u ime svih koji su ućutkani.
"Ne tražimo mnogo - samo pravo na život bez straha, cenzure i nasilja. Nećemo stati dok se studentski zahtevi ne ispune!", poručuju studenti.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Kineski umetnik osuđen na tri godine zatvora zbog skulptura Mao Cedunga
26.08.2026.•
0
Kineski disidentski umetnik Gao Džen, poznat po satiričnim skulpturama bivšeg kineskog lidera Mao Cedunga, osuđen je na maksimalnu kaznu od tri godine zatvora zbog "klevetanja nacionalnih heroja i mučenika".
VIDEO: Amerikanac uhapšen zbog giljotine
26.08.2026.•
0
Muškarac iz južne Kalifornije uhapšen je u blizini zgrade Vrhovnog suda SAD u Vašingtonu jer je u zadnjem delu svog kamioneta prevozio giljotinu, saopštila je policija Kapitola.
Predsednik Crne Gore: Nisam znao za prijavu premijera Milojka Spajića za regrutaciju u Vojsku Srbije
26.08.2026.•
0
Predsednik Crne Gore Jakov Milatović nije znao za navodnu prijavu premijera Milojka Spajića za regrutaciju u Vojsku Srbije, saopšteno je iz njegovog kabineta.
Izbio požar u bolnici u Pakistanu, stradalo 15 beba
26.08.2026.•
0
Najmanje 15 beba stradalo je u požaru koji je izbio u bolnici u Islamabadu, javila je lokalna televizija.
Marta Kos predstavila reformu procesa proširenja EU: Evo šta ona predviđa
26.08.2026.•
9
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos predstavila je predlog Evropske komisije za reformu procesa proširenja, javlja portal Juronjuz.
Tramp provocira: Razmatram da promenim ime jezera Ontario u jezero Amerika
26.08.2026.•
1
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da razmatra da promeni ime jezera Ontario u "jezero Amerika", u jeku eskalacije trgovinskog rata SAD i Kanade, prenosi Rojters.
Tramp naložio spuštanje zastave na pola koplja sedam dana u čast preminule Doli Parton
25.08.2026.•
1
Američki predsednik Donald Tramp objavio je da će u čast čuvene pevačice Doli Parton, koja je umrla danas u 80. godini, biti spuštena američka zastava na pola koplja širom SAD na nedelju dana.
Direktor CIA u tajnoj poseti Rusiji
25.08.2026.•
4
Direktor CIA Džon Retklif doputovao je danas u Moskvu gde učestvuje na sastancima, rekli su izvori upoznati sa situacijom za CBS News.
Preminula legendarna Doli Parton, kraljica kantrija
25.08.2026.•
5
Američka pevačica, kantautorka, glumica i producentkinja Doli Parton preminula je u 80. godini.
Kanada uzvratila SAD carinama od 20 milijardi dolara: Tramp preti "mnogo gorim" posledicama
25.08.2026.•
0
Kanada je uzvratila Sjedinjenim Američkim Državama danas sa carinama na američku robu u vrednosti od oko 20 milijardi dolara, uključujući čelik, mlečne proizvode, kućne aparate i poljoprivrednu opremu.
Bivši jermenski predsednik uhapšen u okviru istrage o korupciji
25.08.2026.•
1
Bivši jermenski predsednik Robert Kočarjan i njegov najstariji sin uhapšeni su danas pošto je prethodno policija pretresla kompanije vezane za tu porodicu, saopštio je jermenski Komitet za borbu protiv korupcije.
SAD uklonile Siriju sa liste država koje sponzorišu terorizam
25.08.2026.•
2
SAD su uklonile Siriju sa liste država koje sponzorišu terorizam, saopštio je američki Stejt department.
Američki vojni avion sleteo u Moskvu, Kremlj tvrdi da nema informacije o tome
25.08.2026.•
7
Američki vojni transportni avion sleteo je danas na moskovski aerodrom Vnukovo, prema podacima servisa za praćenje letova Flightradar24, prenosi Rojters.
Firma sa Kipra pokušala da proda Slovačkoj saobraćajne kamere sa skrivenom ruskom SIM karticom
25.08.2026.•
1
Kiparska kompanija pokušala je da proda vlastima Slovačke fiksne saobraćajne kamere sa ugrađenim ruskim SIM karticama, uz lažnu deklaraciju da su kamere proizvedene na Kipru.
Nemačka obaveštajna služba regrutuje gejmere za borbu protiv ruskih hakera
25.08.2026.•
3
Nemačka savezna obaveštajna služba (BND) pokrenula je kampanju za regrutovanje gejmera, kako bi pronašla novu generaciju stručnjaka za sajber-bezbednost i hakovanje.
VIDEO Snažno nevreme pogodilo je Italiju: Vetar na pisti prevrtao avione "kao igračke"
25.08.2026.•
0
Sever Italije pogodilo je snažno nevreme, a video snimci sa aerodroma u Forliju pokazuju kako su orkanski udari vetra prevrtali lake avione na pisti.
Anketa: Popularnost Trampa na rekordno niskom nivou
25.08.2026.•
7
Rezultati najnovije ankete Rojters/Ipsos pokazali su da je u SAD javna podrška ratu sa Iranom pala na najniži nivo od početka sukoba, dok je i popularnost američkog predsednika Donalda Trampa na rekordno niskom nivou.
Europol: Pljačke muzeja postaju sve nasilnije
24.08.2026.•
0
Pljačke kulturnih dobara iz muzeja postaju sve nasilnije, kriminalci koriste sve agresivnije metode, ciljane napade, a organizuju ih kriminalne mreže sa različitih tržišta, navodi se izveštaju Europola.
Crna Gora nudi pola miliona evra za informacije o Ljubi Miloviću
24.08.2026.•
1
MUP Crne Gore raspisao je nagradu od pola miliona evra za informaciju koja bi dovela do lociranja i hapšenja Ljuba Milovića, bliskog saradnika Radoja Zvicera.
Bugarska zbog niskog vodostaja Dunava gradi nasip
24.08.2026.•
1
Vlasti u Bugarskoj donele su odluku da zbog niskog vodostaja Dunava izgrade nasip dugačak 250 do 300 metara, kako bi zaštitile rad nuklearne elektrane Kozloduj, a koji bi trebalo da bude završen za 10 do 15 dana.
U Indoneziji uhapšene 72 osobe zbog izazivanja požara
24.08.2026.•
0
U Indoneziji su uhapšene 72 osobe osumnjičene da su izazvale neke od požara na otvorenom, koji su izazvali štetni oblak koji je poznat kao zagušljiva izmaglica.
Komentari 6
Mirko
Ivo
Daki
Ovde ni sa kim nisu zeleli da pričaju a sada u Evropi žele?
Objasnite mi
Nesto ce Evropa uraditi? Staviti nam novu vlast? Smeniti sve ljude koji rade u drzavnim firmama,institucijama,promenice nam Evropa politicare?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar