
Predsednički izbori u Rumuniji u nedelju: Predviđa se drugi krug, favorit ultranacionalista Simon
Građani Rumunije će u nedelju glasati na ponovljenim predsedničkim izborima, na kojima bi mogao da pobedi ultranacionalista Đorđe Simion.

Foto: Beta/AP (Stephen McGrath)
Simonova pobeda bi verovatno izazvala nelagodu u Evropskoj uniji i NATO-u i uznemirila investitore.
Đorđe Simion, krajnje desni evroskeptik, vodi prema istraživanjima javnog mnjenja uoči prvog kruga glasanja, pet meseci nakon što je Ustavni sud poništio predsedničke izbore posle tvrdnji da je Rusija vodila koordinisanu onlajn kampanju u korist krajnje desnog populiste Kalina Đorđeskua, što je Moskva demantovala.
U trci za naslednika Klausa Johanisa je 11 kandidata, a ako niko od njih ne osvoji apsolutnu većinu glasova, drugi krug izbora biće održan 18. maja.
Prema anketama, 38-godišnji Simion može da računa na oko 30 odsto glasova u prvom krugu, čime bi ostvario komotnu prednost u odnosu na dva centristička kandidata, bivšeg senatora Krina Antoneskua i gradonačelnika Bukurešta Nikuzora Dana, navodi agencija Rojters.
Za ulazak u drugi krug konkurišu i bivši premijer Viktor Ponta i predsednica stranke desnog centra Unija za spas Rumunije Elena Laskoni, koja je na novembarskim izborima zauzela drugo mesto (18,7 odsto glasova), iza Đorđeskua (22,4 odsto).
Simion, lider ultranacionalističke Alijanse za ujedinjenje Rumuna, postao je favorit nakon što je njegovom savezniku Đorđeskuu u martu zabranjeno učešće na predstojećim izborima u zemlji sa 19 miliona stanovnika.
Đorđesku se suočava sa optužbama za podršku fašističkim grupama i u vezi sa finansiranjem kampanje. Rumunske vlasti ispituju i finansiranje kampanje Simiona nakon što je prijavio da nije trošio sredstva na onlajn promociju, uprkos dokazima o plaćenom sadržaju na društvenim mrežama.
Simion, koji je zauzeo četvrto mesto na novembarskim izborima, protivi se slanju vojne pomoći susednoj Ukrajini, kritičan je prema rukovodstvu EU i podržava predsednika SAD Donalda Trampa.
Zalaže se za povratak Rumunije na njene granice iz 1940. godine, što uključuje delove Bugarske, Moldavije i Ukrajine. Moldavija i Ukrajina su mu zabranile ulazak zbog tog stava.
Kao konzervativni hrišćanin, zalagao se za održavanje neuspelog referenduma 2018. čiji su inicijatori želeli da spreče sklapanje brakova istopolnih parova.
Simion računa na podršku Trampove administracije i nada se da će imati koristi od rasprostranjenog gneva javnosti zbog poništavanja novembarskih izbora.
Pobeda Simiona mogla bi da izoluje Rumuniju, da smanji ulaganja i da učini zemlju manje predvidljivom i manje kooperativnom članicom NATO-a po pitanju vojne pomoći Kijevu, što bi išlo naruku Rusiji, navodi Rojters.
Budući da u globalizovanom svetu nije lako odupreti se opštim političkim trendovima kakav je rast desnice, situacija u Rumuniji ne iznenađuje, pogotovo ako se u obzir uzme podrška koju su Trampovi bliski saradnici, Ilon Mask i Džej Di Vens, uputili Đorđeskuu, navodi Vanja Paraušić u tekstu za Istraživački forum Evropskog pokreta u Srbiji.
U tekstu "Izbori u Rumuniji: Odbijena kandidatura desničarkog predstavnika - Udar na demokratiju ili 'ruski uticaj'?", Paraušić ukazuje da desničarski kandidati u Rumuniji nisu beležili uspehe na izborima u poslednjih 30 godina, ali da se birači u vremenu globalnih kriza sve češće okreću desnici u potrazi za jasnim rešenjima i čvršćim vođstvom, dok se liberalne partije suočavaju sa rastućim izazovima u pridobijanju poverenja građana.
"Uz to, Rumunija se suočava sa masovnim iseljavanjem iz ruralnih regija, vlada korupcija i klijentelizam, netransparentnost državne uprave i zanemarivanje reformi u obrazovnom i pravosudnom sistemu. Obećane reforme se ne ispunjavaju, a u nedostatku političkih alternativa, građani su se na prošlim izborima okrenuli desnici, koja je očigledno bila uverljivija i proaktivnija", navodi Paraušić.
Ona dodaje da će rast desnice i nezadovoljstvo birača trenutnom vlašću "svakako oblikovati budućnost rumunske politike".
Među favoritima za ulazak u drugi krug, uz Simiona, je i 65-godišnji Krin Antonesku, koga podržavaju tri stranke iz prozapadne rumunske vlade - njegova Nacionalna liberalna stranka čiji je lider bio od 2009. do 2014. godine, Socijaldemokratska partija i etnička mađarska partija.
Antonesku, bivši poslanik (1992-2008) i senator (2008-2016), podržava povećanje izdataka za odbranu, zalaže se za nastavak podrške Ukrajini i za uvođenje građanskih zajednica za istopolne parove.
Antonesku je 2012. kratko bio privremeni predsednik države, a posle povlačenja iz politike 2016. godine živeo je u Briselu sa suprugom Adinom Joanom Valean, poslanicom Evropskog parlamenta i bivšom evropskom komesarkom za saobraćaj (2019-2024).
Šanse za ulazak u drugi krug ima i 55-godišnji gradonačelnik Bukurešta Nikuzor Dan, nezavisni kandidat poznat po čvrstom pro-EU i pro-NATO stavu.
Dan, matematičar obrazovan u Francuskoj, zalaže se za nastavak podrške Ukrajini i za postepeno povećanje izdvajanja za odbranu sa prošlogodišnjih 2,0 na 3,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) do 2030. godine.
U fokusu kampanje mu je borba protiv korupcije, eliminisanje birokratije i reforma javne uprave po modelu zasluga.
Na meti je kritika zbog dugogodišnje bliske povezanosti sa biznismenom Mihajem Paunom, koji je u prošlosti hvalio ruskog predsednika Vladimira Putina na društvenim mrežama i imao je poslove u Belorusiji i Rusiji.
I Antonesku i Dan su prozapadni kandidati koji podržavaju Ukrajinu. Antonesku bi najverovatnije podržao sadašnju vladu ako pobedi na izborima, dok je Dan rekao da bi se zalagao za formiranje novog prozapadnog kabineta.
U drugi krug bi mogao da uđe i 52-godišnji Viktor Ponta, bivši premijer (2012-2015) i nekadašnji lider leve Socijaldemokratske partije koji je postao ultranacionalista.
Ponta, koji nastupa kao nezavisni kandidat, navodi da podržava "radikalnu promenu koja se dešava u SAD" i povećanje izdvajanja za odbranu na iznad tri odsto BDP-a u 2026. godini. Ne podržava uvođenje građanskih zajednica za istopolne parove.
Šanse za ulazak u drugi krug ima i Elena Laskoni, 52-godišnja liderka Unije za spas Rumunije, iako ankete pokazuju da je izgubila podršku birača u odnosu na novembarske izbore, kada je trebalo da bude rivalka Đorđeskuu u drugom krugu.
Laskoni, gradonačelnica Kampulunga, grada u centralnom delu zemlje, izgubila je i podršku nekih visokih funkcionera njene stranke koji su podržali Nikuzora Dana.
Poput Antoneskua i Dana, i Laskoni je za povećanje izdataka za odbranu i za dalju pomoć Ukrajini. Podržava građanske zajednice za istopolne parove, ali se protivi legalizaciji istopolnih brakova.
Funkciju predsednika Rumunije, koji ima manju moć od premijera, jedna osoba može da obavlja najviše u dva petogodišnja mandata. Predsednik komanduje oružanim snagama, imenuje premijera, glavne sudije, tužioce i šefove tajne službe i predsedava Savetom bezbednosti koji odlučuje o slanju vojne pomoći. Takođe predstavlja Rumuniju na samitima EU i NATO-a i može da stavi veto na važne odluke Unije.
Novi predsednik će naslediti Klausa Johanisa, predsednika Rumunije od decembra 2014. do februara 2025. godine. Johanisu je drugi mandat produžen pošto je Ustavni sud poništio predsedničke izbore, ali je on u februaru ipak podneo ostavku pod pritiskom više opozicionih, pretežno desničarskih stranaka.
Ponavljanje predsedničkih izbora je zaustavilo aktivnosti vlade na smanjenju najvećeg budžetskog deficita u EU, zbog čega Rumuniji preti opasnost od pada kreditnog rejtinga na nivo ispod investicionog, navodi Rojters.
Naredni predsednik će se suočiti i sa ekonomskim posledicama potencijalnog trgovinskog rata i sa pritiskom da poveća izdvajanja za odbranu. Verovatno će nastojati i da poboljša odnose sa Vašingtonom nakon što su članovi Trampove administracije kritikovali poništavanje prošlogodišnjih izbora.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Parlamentarni izbori u Australiji: Favorit stranka aktuelnog premijera Albanezea
03.05.2025.•
0
U Australiji se održavaju parlamentarni izbori na kojima pravo glasa ima 18 miliona građana. Oni odlučuju o novom premijeru.
AfD označena kao ekstremna desničarska stranka od strane nemačke obaveštajne službe
03.05.2025.•
0
Nemačka obaveštajna služba je klasifikovala stranku Alternativa za Nemačku (AfD) kao "dokazani ekstremistički desničarski" pokret.
Automobil uleteo u ljude u Štutgartu: Nekoliko povređenih
02.05.2025.•
0
Nekoliko ljudi je danas povređeno u Štutgartu u Nemačkoj, kada je jedan automobil uleteo u masu, saoštile su službe za vanredne situacije.
Jak zemljotres pogodio Čile: Vlast pozvala na evakuaciju zbog potencijalnog cunamija
02.05.2025.•
0
Posle zemljotresa magnitude 7,5 u okeanu kod obale Čilea, vlasti su danas pozvale stanovništvo Magelanskog moreuza na kranjem jugu te zemlje da se evakuiše zbog opasnosti od cunamija.
EK o Vučićevom odlasku u Moskvu: EU je jasna prema svima, odnosi sa Rusijom ne mogu biti uobičajeni
02.05.2025.•
5
Portparol Evropske komisije Markus Lamert izjavio je da Evropska unija želi da računa na Srbiju i da je potrebno da država potvrdi svoj strateški pravac ka EU.
Rastući autoritarizam u Evropi razara slobodu medija
02.05.2025.•
0
Sloboda medija u EU suočena je sa krizom koja se produbljuje jer rastući autoritarizam nastavlja da urušava nezavisnost medija.
Vens: Rat u Ukrajini se neće završiti uskoro
02.05.2025.•
3
Potpredsednik SAD Džej Di Vens izjavio je da se rat u Ukrajini neće završiti uskoro, a da Rusija i Ukrajina moraju da se dogovore kako da okončaju konflikt.
Ukrajina sa SAD potpisala ugovor o mineralima, Zelenski ga nazvao "istorijskim"
01.05.2025.•
2
Ukrajinski lider Volodimir Zelenski izjavio je da potpisivanje sporazuma o mineralima sa SAD predviđa saradnju pod fer uslovima, što ga, kako je naveo, "čini istorijskim".
SZO: Tela i um dece Gaze se razaraju, mi smo saučesnici
01.05.2025.•
2
Tela i um dece u Gazi se uništavaju zbog dvomesečne blokade humanitarne pomoći i obnovljenih izraelskih napada.
Prvomajski protesti u Turskoj: Uhapšeno više od 400 građana
01.05.2025.•
0
Više od 400 ljudi uhapšeno je danas u Istanbulu tokom demonstracija povodom Prvog maja, Međunarodnog praznika rada, javilo je tamošnje udruženje advokata.
Preminula najstarija osoba na svetu: 116 godina i 326 dana
01.05.2025.•
0
Brazilka koja je proglašena za najstariju osobu na svetu, Ina Kanabaro Lukas, preminula je u 117. godini.
Potpisan sporazum: Amerika će imati pristup ukrajinskim prirodnim resursima
01.05.2025.•
6
Ministarstvo finansija SAD je noćas saopštilo da su Vašington i Kijev potpisali sporazum o uspostavljanju "investicionog fonda za rekonstrukciju" Ukrajine.
Tužilac: Istraga o požaru u Kočanima mora da se završi do 17. juna, obuhvatiće i državne organe
01.05.2025.•
0
Istraga požara u diskoteci u Kočanima mora biti završena u zakonski predviđenom roku od 90 dana, odnosno do 16, 17. juna, izjavio je državni tužilac Severne Makedonije Ljupčo Kocevski.
Švedski novinar osuđen u Turskoj zbog vređanja Erdogana, čeka ga još jedno suđenje
01.05.2025.•
2
Švedski novinar Joakim Medin, uhapšen krajem marta po dolasku u Tursku, osuđen je na 11 meseci zatvora uslovno zbog "vređanja" predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana.
Tramp: Voleo bih da budem papa
30.04.2025.•
9
Predsednik SAD Donald Tramp zna koga želi za narednog papu o čemu će odlučiti predstojeća konklava u Vatikanu: želi sebe.
Od kako je Tramp počeo mandat: Meksiko primio skoro 39.000 deportovanih osoba iz SAD-a
30.04.2025.•
1
Meksiko je primio skoro 39.000 imigranata deportovanih iz SAD od početka mandata američkog predsednika Donalda Trampa, od kojih su 33.000 Meksikanci, izjavila je meksička predsednica Klaudija Šejnbaum
Pucnjava u Upsali, ubijene tri osobe
29.04.2025.•
2
Tri osobe poginule su danas u pucnjavi u Upsali u Švedskoj, objavila je švedska policija.
Zemljotres magnitude 6,2 na Novom Zelandu
29.04.2025.•
0
Zemljotres magnitude 6,2 pogodio je zapadnu obalu Novog Zelanda.
Koji svetski lideri idu 9. maja u Moskvu: Vučić, Dodik, Fico, Lukašenko...
29.04.2025.•
19
Na 80. godišnjicu pobede u Drugom svetskom ratu 9. maja u Moskvi, očekuje se prisustvo lidera iz 19 zemalja, dok su još dvojica lidera dobili pozivnice, ali još nisu potvrdili svoj dolazak.
Francuski zatvorenici će plaćati troškove svog robijanja
29.04.2025.•
6
Francuski ministar pravde Žerald Darmanen najavio je novu meru - zatvorenici će sami snositi deo troškova svog boravka iza rešetaka.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar