
Putin predložio direktne pregovore sa Ukrajinom u Istanbulu 15. maja
Ruski predsednik Vladimir Putin predložio je ponovno pokretanje direktnih pregovora sa Ukrajinom u Istanbulu 15. maja, "bez preduslova".

Foto: Beta/AP
To je usledilo kao odgovor Ukrajini i njenim zapadnim saveznicima koji su pozvali Moskvu da pristane na bezuslovni 30-dnevni prekid vatre ili da se suoči sa dodatnim sankcijama.
"Posvećeni smo ozbiljnim pregovorima sa Ukrajinom", rekao je Putin rano jutros novinarima i dodao da ne isključuje pristanak na prekid vatre kasnije u toku direktnih razgovora sa Ukrajinom.
Putin je rekao da je Rusija poslednjih meseci predložila nekoliko prekida vatre, kao i zaustavljanje napada na energetsku infrastrukturu, jednostrano 30-časovno uskršnje primirje i primirje od 8. do 10. maja. Putin je optužio Ukrajinu da je sabotirala "ove inicijative iznova i iznova" pokretanjem napada na Rusiju.
Putin je još jednom rekao da je potrebno primirje, koje bi dovelo do "trajnog mira", umesto onog koje bi omogućilo Ukrajini da se ponovo naoruža i mobiliše više ljudi. Rekao je da će razgovarati sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom i zamoliti ga da omogući mirovne pregovore 15. maja.
Putinov predlog je usledio nakon što su lideri Francuske, Velike Britanije, Nemačke i Poljske u subotu rekli da je njihov predlog o prekidu vatre, koji bi počeo u ponedeljak, podržao američki predsednik Donald Tramp, koga su obavestili telefonom o detaljima.
U zajedničkoj izjavi, objavljenoj na sajtu ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, petorica lidera pozvala su na prekid vatre "u trajanju od najmanje 30 dana" od ponedeljka, kako bi se napravio prostor za diplomatsko rešenje za okončanje rata. Zelenski je ranije rekao da je spreman za mirovne pregovore, ali tek nakon prekida vatre.
Francuski predsednik Emanuel Makron rekao je da će SAD preuzeti vodeću ulogu u nadgledanju prekida vatre, uz podršku evropskih zemalja, i zapretio "ogromnim sankcijama", ukoliko Rusija prekrši primirje.
Prioritet bi bio da cena za Rusiju bude previše velika da nastavi da se bori u Ukrajini, rekao je ukrajinski ministar spoljnih poslova Andrij Sibiha. Na pitanje kako će funkcionisati mehanizam za praćenje poštovanja primirja, Sibiha je rekao da se o detaljima još razgovara.
Kit Kelog, Trampov specijalni izaslanik za Ukrajinu, rekao je u subotu da će "sveobuhvatni" 30-dnevni prekid vatre, koji pokriva napade iz vazduha, sa kopna, mora i na infrastrukturu, "započeti proces za okončanje najvećeg i najdužeg rata u Evropi od Drugog svetskog rata".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Maduro spreman da proglasi vanredno stanje u slučaju agresije SAD
30.09.2025.•
1
Predsednik Venecuele Nikolas Maduro spreman je da proglasi vanredno stanje na celoj teritoriji u slučaju "agresije" SAD koje su rasporedile ratne brodove u Karibima.
Talibani isključili internet i mobilne mreže u Avganistanu
30.09.2025.•
0
Avganistan se suočava sa gotovo potpunim prekidom interneta nakon što su vlasti pod kontrolom talibana naredile gašenje mreža širom zemlje.
VIDEO: Iranska državna televizija cenzurisala gola kolena finske i švedske ministarke
30.09.2025.•
1
Na državnoj televiziji u Iranu tokom izveštaja sa zasedanja Generalne skupštine UN, cenzurisani su snimci finske ministarke spoljnih poslova Eline Valtonen i njene švedske koleginice Mari Malmer Stenergard.
Rusija negirala da se na bilo koji način mešala u izbore u Moldaviji
29.09.2025.•
3
Rusija je negirala da se na bilo koji način mešala u parlamentarne izbore u Moldaviji na kojima je juče pobedila vladajuća, proevropska stranka.
Oluja stiže na istok Španije, otkazani letovi i obustavljena nastava u školama
29.09.2025.•
0
Oluja sa jakim padavinama koja je zahvatila istok Španije uzrokovala je otkazivanje letova i obustavu školske nastave, što je najviše izraženo u oblasti Valensije.
VIDEO Predsednik Madagaskara raspušta vladu nakon protesta mladih: Izvinio se jer vlada nije radila dovoljno
29.09.2025.•
1
Predsednik Madagaskara Andri Nirina Radžoelina izjavio je da raspušta vladu nakon protesta koje su predvodili mladi zbog nestanka vode i struje.
Slepi putnik pronađen mrtav u odeljku za stajni trap aviona u Americi
29.09.2025.•
0
Slepi putnik pronađen je u nedelju ujutro mrtav u odeljku za stajni trap aviona kompanije Amerikan erlajns u Šarlotu u državi Severna Karolina.
Rezultati izbora u Moldaviji: Ubedljiva pobeda proevropske stranke
29.09.2025.•
17
Proevropska stranka PAS predsednice Maje Sandu ubedljivo je pobedila na parlamentarnim izborima održanim u nedelju u Moldaviji osvojivši 50,03 odsto glasova na osnovu 99,52 odsto prebrojanih glasova.
Crnogorska ministarka turizma teško povređena u udesu na Grahovu, zbrinuta u KBC u Kotoru
28.09.2025.•
0
Crnogorska ministarka turizma Simonida Kordić teže povređena u udesu koji se u 14.45 časova dogodio na magistralnom putu od mesta Dragalj na Grahovu ka Risnu, saopšteno je iz Uprave policije Crne Gore.
Više od polovine birača glasalo na parlamentarnim izborima u Moldaviji
28.09.2025.•
6
Više od polovine birača glasalo je na parlamentarnim izborima u Moldaviji, na glasanju koje će biti odlučujuće za budućnost zemlje, bez obzira da li teži približavanju Evropskoj uniji ili povratku u ruski uticaj.
Pucnjava u mormonskoj crkvi u Mičigenu: Poginula jedna osoba, desetoro povređeno
28.09.2025.•
0
U pucnjavi u mormonskoj crkvi koja se dogodila u američkoj saveznoj državi Mičigen jedna osoba je ubijena, a deset je ranjeno.
Grad Cirih zabranio upotrebu usisivača lišća na benzinski pogon
28.09.2025.•
3
Stanovnici Ciriha glasali su za zabranu usisavača lišća na benzinski pogon za održavanje javnih i privatnih zelenih površina u najvećem švajcarskom gradu.
Kolumbijski predsednik kaže da SAD krše međunarodno pravo ukidanjem njegove vize
28.09.2025.•
0
Kolumbijski predsednik Gustavo Petro odbacio je odluku SAD da mu povuče vizu zbog kritike izraelskog rata u Gazi i optužio Vašington da krši međunarodno pravo.
Bivši kineski ministar zbog primanja mita osuđen uslovno na smrtnu kaznu
28.09.2025.•
1
Bivši kineski ministar poljoprivrede i ruralnih poslova Tang Renđijan osuđen je na smrt uslovno zbog primanja mita, prvostepenom presudom na sudu u provinciji Đilin.
VIDEO: U Kini otvoren najviši most na svetu
28.09.2025.•
0
Kineske vlasti otvorile su danas, kako tvrde, najviši most na svetu - na 625 metara visine, preko klisure u planinskoj južnoj provinciji Guejdžou.
U istom danu u Hrvatskoj dve žene pogođene signalnim raketama na svadbama: Jedna preminula
28.09.2025.•
0
U jednom danu, u razmaku od samo sat vremena, signalne rakete su pogodile dve žene na svadbama u Dalmaciji.
Iranu ponovo uvedene sankcije
28.09.2025.•
0
Sankcije Ujedinjenih nacija protiv Irana ponovo su stupile na snagu zbog nepoštovanja obaveza te zemlje u vezi sa nuklearnim programom.
Počinje jesenje zasedanje Parlamentarne skupštine Saveta Evrope - jedna od tema i kriza u Srbiji
28.09.2025.•
1
Jesenje zasedanje Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, koje počinje sutra u Strazburu, biće posvećeno izazovima sa kojima se suočavaju novinari, a jedna od tema na dnevnom redu biće i aktuelna politička kriza u Srbiji.
Moldavci se danas na izborima opredeljuju: Nastavak zbližavanja sa EU ili okretanje Rusiji
28.09.2025.•
2
U Moldaviji su jutros u 7 sati po lokalnom vremenu otvorena birališta na redovnim parlamentarnim izborima.
Oktoberfest privremeno zatvoren zbog prevelike gužve: Neki posetioci zamoljeni da odu
28.09.2025.•
7
Najpoznatiji festival piva na svetu, Oktoberfest, u subotu je nakratko zatvoren nakon što je veliki broj posetilaca preplavio prostor Theresienwiesea.
Ukradeni podaci klijenata luksuzne robne kuće Herods
28.09.2025.•
2
Luksuzna robna kuća Herods u Londonu upozorila je svoje klijente da su njihovi lični podaci možda ukradeni prilikom upada u IT sistem povezan sa tom kompanijom.
Komentari 1
Zamenik zamenika
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar