Bio je nekadašnji marksistički gerilac i uzgajivač cveća čiji su radikalni vid demokratije, filozofija iskazana običnim rečima i jednostavan način života facinirali ljude širom zemlje.
Njegovu smrt je objavio aktuelni urugvajski predsednik Jamandu Orsi preko mreže Iks a u poruci je rekao da je Muhika bio "predsednik, ativista, vodič i lider".
U januaru je Muhika, ikona levice u Latinskoj Americi, otkrio da se njegov rak, dijagnostikovan u maju 2024. godine, proširio i da njegovo staro telo više ne podnosi tretmane.
Čak i oslabljen od tretmana, ponovo se pojavio na političkoj sceni u jesen 2024. godine u kampanji za svoju levičarsku koaliciju za nacionalne izbore koji su doveli da njegov kandidat Orsi bude predsednik.
Hose Muhika zvani "Pepe" postao je čuven u svetu zbog odbijanja konvencija, u vreme kada je vladao Urugvajem, malom južnoameričkom zemljom sa 3,4 miliona stanovnika priklještenom između gitanata Brazila i Argentine.
Zagovornik štedljivosti odbio je da živi u predsedničkoj palati, vozio vremešnu "Bubu" i više voleo da boravi na svojoj skromnoj farmi u okolini Montevida. Popularnost je stekao svojim spontanim govorom, bez okolišanja i često polemičkim.
Tokom svog predsedništva od 2010. do 2015. Muhika je nadgledao transformaciju svoje države u jednu od najliberalnijih socijalnih demokratija na svetu.
Stekao je poštovanje u zemlji i u svetu i kultni status u inostranstvu zbog legalizacije marihuane i istopolnih brakova, sprovođenja prvog velikog zakona o pravu na abortus i time što je Urugvaj ustanovio kao lidera u alternativnoj energiji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar