Papa Lav XIV predložio mirovne pregovore Ukrajine i Rusije u Vatikanu
Papa Lav XIV predložio je održavanje mirovnih pregovora između Ukrajine i Rusije u Vatikanu, nakon što se na sastanku u Istanbulu nisu okupili glavni akteri u sukobu, objavio je Politiko.
Foto: Pixabay
Nakon što se ruski predsednik Vladimir Putin nije pojavio na mirovnim pregovorima sa Volodimirom Zelenskim u Turskoj koje je sam predložio, Vatikan je nazvao ishod "tragičnim" i saopštio da papa Lav XIV želi da posreduje između dve strane u pokušaju da okonča rat u Ukrajini.
"Sve je to tragično jer smo se nadali da će to biti možda spor proces, ali sa mirnim rešenjem sukoba, a umesto toga smo se vratili na početak", rekao je novinarima u Rimu kardinal Pjetro Parolin, visoki diplomata Svete stolice.
Prema njegovim rečima, "sada ćemo videti šta da radimo, ali situacija je komplikovana".
"Papa planira da stavi Vatikan, Svetu stolicu, na raspolaganje za direktan sastanak između dve strane", rekao je Parolin.
Kako Politiko podseća, papa Lav XIV, koji je izabran prošle nedelje, jasno je stavio do znanja da će rad na miru u Ukrajini biti glavni prioritet njegovog pontifikata.
U nedelju je telefonom razgovarao sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim i pomenuo "patnju voljenog ukrajinskog naroda" u svom prvom nedeljnom blagoslovu na Trgu Svetog Petra.
Papa je u sredu, na audijenciji sa predstavnicima istočnih crkava "iz dubine srca" pozvao dvojicu lidera na pregovore.
"Sveta stolica je uvek spremna da pomogne u suočavanju neprijatelja licem u lice... Hajde da se sastanemo, hajde da razgovaramo, hajde da se dogovorimo", dodao je on.
Putin, koji je predložio održavanje razgovora u Istanbulu, nije lično otišao na njih, već je poslao delegaciju koju predvodi njegov pomoćnik Vladimir Medinski, a u njoj su i zamenik ministra spoljnih poslova Mihail Galuzin, načelnik Glavne uprave Generalštaba Oružanih snaga Rusije Igor Kostjukov i zamenik ministra odbrane Aleksandar Fomin.
Njegov prethodnik papa Franja poslao je izaslanika u Ukrajinu i Rusiju, a takođe je radio na promociji ponovnog ujedinjenja ukrajinske dece sa njihovim porodicama i razmene ratnih zarobljenika.
Franja je stao u odbranu Ukrajine, iako je ranije za rat krivio širenje NATO-a.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Grčki poljoprivrednici blokirali granične prelaze zbog kašnjenja subvencija
03.12.2025.•
0
Poljoprivrednici na severu Grčke su blokirali granične prelaze protestujući zbog kašnjenja isplata subvencija koje podržava Evropska unija.
Hrvatska: Optužnica protiv oca i sina zbog lažnih kovid testova vrednih 450.000 evra
03.12.2025.•
0
Hrvatsko tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv dvojice državljana, oca i sina, zbog sumnje da organizovali proizvodnju više od 1,3 miliona lažnih kovid testova u Turskoj, uvezli ih u Hrvatsku i prodavali širom Evrope.
Mađarski ministar: Otvaranje brze pruge Beograd - Budimpešta 20. februara sledeće godine
03.12.2025.•
7
Mađarska vlada planira da otvori za saobraćaj prugu Budimpešta-Beograd 20. februara 2026, izjavio je ministar saobraćaja Mađarske Janoš Lazar, prenosi budimpeštanski list na nemačkom Budapester cajtung.
Medijapar: Državljanin Srbije orkestrirao skrnavljenja jevrejskih i muslimanskih objekata u Francuskoj
03.12.2025.•
2
Francuske obaveštajne službe došle su do dokumenata Kremlja koji, prema pisanju portala Medijapar, pokazuju da je Rusija podsticala tenzije između Jevreja i muslimana u Francuskoj, uz učešće više državljana Srbije.
Federika Mogerini puštena na slobodu
03.12.2025.•
2
Rektorka Koledža Evropa Federika Mogerini i direktor Generalnog direktorata EK za Bliski istok, Severnu Afriku i Persijski zaliv Stefano Sanino, kao i kodirektor Koledža Evropa Ćezare Zegreti, pušteni su na slobodu.
Tramp: Uskoro kopneni napad na mete u Venecueli, a tako bi mogla da prođe i Kolumbija
03.12.2025.•
6
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je na sednici vlade da će vojska uskoro početi da napada mete na teritoriji Venecuele i istakao da će se akcije sprovoditi u cilju borbe protiv krijumčarenja narkotika.
Bugarski predsednik: Ostavka vlade neizbežna, protesti pokazuju potrebu za promenom
02.12.2025.•
4
Bugarski predsednik Rumen Radev izjavio je u utorak da je ostavka vlade neizbežna.
Zelenski: Ukrajina bliža miru nego ikada, delegacija spremna za dalja pregovore u Irskoj
02.12.2025.•
4
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je danas da je Ukrajina bliža miru nego ikada ranije i istakao da je ukrajinska delegacija trenutno u Irskoj i da je spremna za dalje pregovore.
Irska podržala korišćenje zamrznute ruske imovine za obnovu Ukrajine
02.12.2025.•
3
Irski premijer Majkl Martin saopštio je danas da Irska podržava plan da se zamrznuta ruska imovina koristi za obnovu Ukrajine, javlja britanski list Gardijan.
Časna sestra u Hrvatskoj lažno prijavila da je napadnuta, krivili strane radnike i migrante
02.12.2025.•
2
Časna sestra iz Hrvatske lažno je prijavila da ju je napao muškarac. Njena lažna prijava prethodno je izazvala talas ksenofobnih reakcija prema stranim radnicima i migrantima.
Uhapšena Federika Mogerini
02.12.2025.•
28
Bivša visoka predstavnica EU za spoljnu i bezbednosnu politiku i sadašnja rektorka Koledža Evropa Federika Mogerini privedena je danas.
Nemačkoj vojsci ukradeno 20.000 metaka: Vozač kamion sa municijom ostavio preko noći bez nadzora
02.12.2025.•
2
Nepoznate osobe ukrale su 20.000 metaka municije koja pripada Bundesveru iz kamiona civilne transportne kompanije koji je bio ostavljen preko noći na neobezbeđenom parkingu u saveznoj državi Saksonija-Anhalt.
Španska policija koristi dronove da bi pronašla leševe zaraženih divljih svinja
02.12.2025.•
0
Španska policija, vojnici i čuvari parkova koriste dronove, infracrvenu tehnologiju i pse tragače kako bi pronašli leševe divljih svinja koji mogu biti zaraženi afričkom svinjskom kugom.
Bela kuća: Tramp uradio magnetnu rezonancu preventivno, nalazi su dobri
02.12.2025.•
0
Portparolka Bele kuće Kerolajn Livit izjavila je da je nedavno sprovedena magnetna rezonanca predsednika SAD Donalda Trampa bila "preventivne" prirode.
Nakon problema sa softverom: Najprodavaniji Erbas A320 prijavio i sporne metalne panele
02.12.2025.•
1
Proizvođač aviona Erbas je saopštio da postoji problem kvaliteta metalnih panela trupa na nekim modelima A320, nakon nedavnog povlačenja brojnih letelica zbog softverskog kvara.
Španska policija razbila ćeliju povezanu sa američkom neonacističkom grupom
01.12.2025.•
0
Španska policija je danas saopštila da je razbila prvu poznatu ćeliju u zemlji povezanu sa američkom neonacističkom grupom Baza (The Base).
Rekordni prihodi vodećih proizvođača oružja u svetu
01.12.2025.•
1
Prihodi vodećih svetskih kompanija u proizvodnji oružja porasli su prošle godine 5,9 odsto zahvaljujući rastu tražnje podstaknutom ratovima u Ukrajini i Gazi, kao i rastućom vojnom potrošnjom zemalja.
Uhapšeno pet osoba zbog napada na učesnike antifašističkog skupa u Rijeci
01.12.2025.•
0
Pet osoba uhapšeno je zbog napada u nedelju na učesnike antifašističkog marša u Rijeci, preneli su danas hrvatski mediji.
Progutao drogu tokom policijskog ispitivanja, umro u bolnici u Splitu
01.12.2025.•
0
Muškarac koji je sažvakao i progutao drogu, pokušavajući da je sakrije od policije, umro je u bolnici u Splitu.
Crnogorski ministar pravde: Nećemo opet slati Srbiji zamolnicu da izruči Marovića, slali smo sedam puta
01.12.2025.•
1
Crna Gora neće slati nove zamolnice Srbiji za izručenje Svetozara Marovića, izjavio je crnogorski ministar pravde Bojan Božović.
Tramp: Objaviću MRI snimak, a kognitivni test sam "pokidao"
01.12.2025.•
1
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da je spreman da objavi rezultate magnetne rezonance (MRI) koju je uradio u oktobru, naglasivši da su nalazi "savršeni".
Komentari 1
w/e
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar