Non-pejper o BiH: Republici Srpskoj finansijske sankcije, njenim čelnicima političke

U neformalnom dokumentu (non-pejperu), koji su članicama Evropske unije (EU) uputile Francuska i Nemačka, poziva se na izolaciju rukovodstva Republike Srpske (RS).
Non-pejper o BiH: Republici Srpskoj finansijske sankcije, njenim čelnicima političke
Foto: 021.rs
Poziva se i na uvođenje sankcija – finansijskih tom entitetu Bosne i Hercegovine (BiH), a političkih njegovim najvišim zvaničnicima.
 
Dokument, koji je danas razmatran na sednici Saveta za nacionalnu bezbednost Srbije, poslat je 12. maja pod nazivom "Odgovori na napade Republike Srpske na ustavni poredak BiH", navodi sarajevski portal Raport.
 
U dokumentu piše da je sadašnja ustavna kriza u BiH "najteži izazov suverenitetu, jedinstvu i funkcionalnom i teritorijalnom integritetu BiH u poslednjih 30 godina, od potpisivanja Dejtonskog sporazuma".
Dodaje se da radnje i pravni procesi, započeti unutar Republike Srpske posle prvostepene presude njenom predsedniku Miloradu Dodiku, predstavljaju "otvorene napade na ustavni poredak BiH".
 
Navedeno je da se to odnosi na usvojene zakone kojima se zabranjuje delovanje pravosudnim institucijama BiH i Agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) na teritoriji Republike Srpske, na usvajanje nacrta novog ustava tog entiteta i na usvajanje Zakona o zaštiti ustavnog uređenja Republike Srpske i takozvanog zakona o stranim agentima.
 
"Ovi akti su u suprotnosti sa obavezama koje je BiH preuzela na putu prema EU, godinu dana posle odluke Evropskog saveta o otvaranju pregovora o pristupanju BiH Evropskoj uniji", piše u dokumentu.
Podseća se da se EU u zaključcima Evropskog saveta od 17. decembra 2024. osvrnula na moguće odgovore Unije na "radnje i aktere koji potkopavaju i ugrožavaju ustavni poredak, suverenitet, teritorijalni integritet i međunarodni subjektivitet BiH", i da je naglasila potrebu za "procenom svih opcija i ozbiljnih posledica dostupnih u alatima EU".
 
EU je potvrdila posvećenost Dejtonskom sporazumu i ustavnom poretku BiH, kao i opredeljenost za stabilnost i mir u BiH i regionu Zapadnog Balkana, dodaje se.
 
"Neposredni cilj je ukidanje neustavnih zakona i povlačenje novog nacrta ustava Republike Srpske. Moraju se istražiti sve mogućnosti za ostvarenje tog cilja", stoji u non-pejperu.
 
Navodi se i da će trajno rešenje krize zahtevati "potpuni i nepovratni povratak Republike Srpske ustavnom poretku BiH, ponovnu predanost bosanskih Srba pravilnom funkcionisanju državnih institucija i njihovu ponovnu predanost preduzimanju svih relevantnih koraka utvrđenih u preporuci Evropske komisije iz oktobra 2022. za napredak u procesu pristupanja EU".
 
U dokumentu se navode akcije koje bi trebalo da budu deo alata EU u rešavanju krize u BiH.
 
"Svaki projekat, koji Republika Srpska direktno ili delimično koristi u okviru Investicionog okvira za Zapadni Balkan trebalo bi da ostane obustavljen. Komisija treba da se uzdrži od predlaganja novih projekata korisnih za Republiku Srpsku", piše u dokumentu.
 
Do ukidanja tih mera došlo bi nakon što rukovodstvo Republike Srpske preduzme "konstruktivne akcije", navodi se.
 
Takav pristup se traži i od Svetske banke, uz ocenu da bi trebalo obustaviti bilateralnu finansijsku pomoć projektima koji direktno ili delimično koriste Republici Srpskoj.
 
EU bi trebalo da razmotri ciljanu upotrebu okvira za restriktivne mere, s obzirom na situaciju u BiH, usvajajući restriktivne mere protiv pojedinaca, piše u dokumentu.
 
U nedostatku konsenzusa na evropskom nivou, nacionalne mere, uključujući ciljane pojedinačne mere poput nacionalnih zabrana putovanja, trebalo bi da budu ispitane i koordinisane među članicama EU, navodi se.
 
EU i njene članice, kako se navodi, treba da naglase da su postupci Republike Srpske u suprotnosti sa evropskim putem BiH i interesima stanovništva BiH, uključujući stanovništvo Republike Srpske.
U "non-pejperu" se ukazuje da bi informacije EU i njenih članica, upućene zvaničnicima vlade Republike Srpske ili Dodikovog Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), trebalo usmeriti na "naglašavanje rizika daljeg sprovođenja neustavnog kursa" predsednika Republike Srpske.
 
"Ove komunikacije bi trebalo da uključuju poruke o otvorenosti i spremnosti EU da smiri napetosti čim promena politike postane vidljiva, kao i angažman s opozicijom i civilnim društvom u Republici Srpskoj. Kontakti na visokom nivou, s osuđenim ili optuženim čelnicima Republike Srpske (Milorad Dodik, Nenad Stevandić i Radovan Višković) trebalo bi da budu obustavljeni", stoji u dokumentu.
 
"Non-pejper" je ažurirani dokument podnet 3. novembra 2023. a napisan je u svetlu zaključaka Političkog i bezbednosnog komiteta (PSC) EU. Ti zaključci, dogovoreni 26. marta 2025. godine, utrli su put daljem aktivnom angažmanu članica EU u vezi s ustavnom krizom u BiH.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • lukic

    22.05.2025 22:35
    Kao neko ko zivi u Republici Srpskoj mogu da kazem da je veliko rasulo i da padamo kao kula od karata a sve zahvaljujuci sadasnjoj vlasti koja nas u crno zavija ,nema investicija ,mladi ljudi bjeze a bogatstvo jedne porodice je nemjerljivo ,samo tri prsta u vazduh ,pricaj o patriotizmu i uzimaj milione. Koliko je sve bahato postalo govori pokazatelj da je glavni "baja"nase napacene republike podigao plate policiji za 30 ak% samo zato sto mu trebaju da ga stite od hapsenja pa je apsurd da obican policajac ima vecu platu od doktora.Tuga
  • PeraDetlic

    22.05.2025 21:54
    Prodace iz nepomenik zbog sake pirinca, kamoli zbog vlasti.
    Pa vi i drugi put za njega glasajte prekodrinski Srbi.
  • Dule

    22.05.2025 21:43
    Neće da može
    Će da proda Dodika .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

EU ukinula ekonomske sankcije Siriji

Evropska unija je ukinula sve ekonomske sankcije Siriji koje su bile na snazi dok je na vlasti bio režim lane svrgnutog predsednika Bašara el Asada, a te međunarodne mere su uvođene od 2011. godine.

EU usvojila 17. paket sankcija Rusiji

Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas izjavila je da je EU usvojila 17. paket sankcija protiv Rusije, usmeren na skoro 200 brodova takozvane ruske "flote u senci".