Američki univerziteti pod pritiskom Bele kuće: Kolumbija popustila, Harvard na sudu

Američki univerziteti ponovo su se našli u središtu političke oluje, jer je administracija Donalda Trampa uvela niz mera koje direktno pogađaju neke od najprestižnijih obrazovnih institucija, među njima i Harvard.
Američki univerziteti pod pritiskom Bele kuće: Kolumbija popustila, Harvard na sudu
Foto: Pixabay
Harvardu su, naime, uskraćena savezna sredstva i zabranjen upis stranih studenata, uz obrazloženje da, kako se navodi, "podržava antiameričke stavove i antisemitizam". 
 
Istovremeno, Univerzitet Kolumbija suspendovao je desetine profesora i studenata zbog propalestinskih protesta dok se, istovremeno, suočava s pritiskom Bele kuće i mogućim gubitkom višemilionskih sredstava.
Po povratku u Belu kuću, Donald Tramp je odlučan da se obračuna sa viskoškolskim ustanovama za koje smatra da su leglo antiameričkih stavova, a posebno oni univerzitetski kampusi na kojima se protestovalo protiv poteza države i naročito - rata u Gazi. 
 
Posle odluka Tramove administracije da ukine finansije univerzitetu Harvard i zabrani upis stranih studenata, Harvard je pokrenuo dva sudska procesa. Taj univerzitet praktično je jedini koji se upustio u tu sudsku avanturu, dok su se ostali uglavnom povinovali zahtevima administracije, prenosi Insajder.
"Dakle, jedan postupak vodi se zbog zabrane upisa stranih studenata, drugi zbog nedavanja federalnih sredstava iz budžeta, reč je o više od dve milijarde dolara. U tom postupku je nedavno održano prvo ročište u Bostonu, gde su se suočili advokati Harvarda i advokati administracije, od kojih je glavni završio, baš Harvard", navodi Insajder. 
 
Kako izveštava dopisnica iz Vašingtona Jovana Đurović, pravni argumenti Harvarda mogu se svrstati u dve velike grupe. 
 
"Prva je ta da navodi administracije da se univerzitet nije borio protiv antisemitizma, nemaju apsolutno nikakve veze sa naučno-istraživačkim projektima, između ostalih i o lečenju raka, koji su pogođeni ovim manjkom federalnih sredstava. Više od hiljadu takvih projekata zaustavljeno je na Harvardu. Drugi argument Harvarda je bio da Trampova administracija, dakle izvršna vlast, nema pravo da ukida sredstva koja je ranije univerzitetu odobrio Kongres", navodi ona.
Ona pojašnjava da je to tek prvostepeni postupak i da, u slučaju da sudija presudi u korist Harvarda, ovaj proces će se gotovo izvesno nastaviti, jer svi procesi i sve tužbe protiv Trampove administracije i dalje traju, te dodaje da je reč o maratonskim procesima. 
 
"Kad reč o ovoj drugoj stvari, dakle zabrani upisa stranih studenata, tu je Harvard izvojevao jednu malu i privremenu, ali ipak pobedu. Sud je u junu naime rešio i odlučio da Trampova administracija nema pravo da desertifikuje Harvard za upis stranih studenata i da Harvard može da upisuje studente dokle god traje sudski postupak i do neke konačne odluke", kaže Đurović.
 
Ona izveštava da pomenuti sukob može da se gleda i kao "širi pokušaj Trampove administracije da disciplinuje elite na univerzitetima, a mogao bi da ima dugoročne posledice po američki obrazovni sistem". 
 
Nasuprot Harvardu, univerzitet Kolumbija je postigao dogovor sa Trampovom administracijom i pristao da plati oko 200 miliona dolara, u naredne tri godine, na ime rešavanja onoga za šta ih administracija tereti, između ostalog i za antisemitizam.
 
"Da bi dobili 400 miliona dolara za naučno-istraživačke projekte, to je samo za ovu godinu, u narednim godinama prosto dobijaju još sredstava i to je onda reč o milijardama dolara. Dakle, kada je reč o tim projektima koji su direktno pogođeni gašenjem federalnih sredstava, reč je o stotinama naučno-istraživačkih projekata u univerzitetima, to će svakako uticati, ti projekti su zamrznuti, ali kažu da dugoročno mogu da dovedu i do otkaza", navodi Đurović.
 
Ona dodaje da, ako ta sredstva budu trajno zamrznuta, "ljudi će prosto izgubiti poslove".
 
"Ali ono što je još važno da kažemo, možda nam promiče ispod radara tog antisemitizma koji je kao možda najglasnija stvar u javnosti, ali zapravo i pre toga, Trampova administracija je univerzitetima zamerala ideologiju njihovih programa. Čuli smo puno puta, još u martu, kad su počelI ovi procesi da se univerzitetima zamera da su previše levo orejentisani, da su previše progresivni, da previše propagiraju neke vrednosti za koje se ova administracija ne zalaže, poput one čuvene DEI politike, skraćenice za različitost, inkluzivnost i pravičnost, i da moraju više da zastupaju konzervativna gledišta i konzervativne stavove", objašnjava ona.
 
Đurović napominje da Trampova administracija prosto zamera što univerziteti nemaju dovoljno konzervativnih programa, konzervativnih profesora i da jednostavno, ne zastupaju dovoljno gledište - koja neguje ista Trampova administracija.
 
"Između ostalih promena, pored ove finansijske nadoknade koje obećavaju na Trampovoj administraciji da bi se za uzvrat dobio novac, Kolumbija je takođe promenila neke programe na studijama Bliskog istoka, pa je onda prihvatila da uvodi nova pravila kad je reč o ponašanju studenata, i u nadzoru studenata i neka nova pravila i za strane studente", kaže Đurović. 
 
Kako je istakla, ono što je u američkim medijima u dosta naglašavano je "da je Kolumbija (univerzitet) pristala, a sve u kontekstu onih protesta za podršku Palestincima u Gazi, da je usvojila, ohrabrila i odobrila tu federalnu definiciju antisemitizma, za koju kritičari kažu da ne povlači baš jasnu liniju između onoga šta je kritika Izraela, a šta je antisemitizam". 
 
"Odnosno, da možete biti optuženi za antisemitizam i samo ako ste kritikovali, recimo, režim Izraela. Tako da sve su to promene koje nisu samo finansijske, nego su vrlo, da kažem, možda suptilne, mekše, na duže staze, ali ako se ovako nastavi, a imajmo u vidu da je Harvard jedini koji se suprotstavio, evo Kolumbija je pod znacima navoda kapitulirala, verovatno će se na duži rok osetiti promene i u studijskim programima na univerzitetima", zaključila je dopisnica Insajdera iz Vašingtona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dule

    25.07.2025 14:21
    Dokaz koliko su američki vrhunski univerziteti zapravo ,,robusni" na pritiske američke vlade. U Srbiji još uvek univerzitet može da se pobuni i zatrese temelje države. Mislite o tome, imamo i dobre strane i slobodu u nekim sferama u kojima ih ni Amerika nema.
  • Boban

    25.07.2025 11:27
    Ipak to nije ništa isto između Amerike i Srbije. Njihov predsednik je osvedočeni lažov, osuđeni prestupnik i višestruki finansijski manipulator. Za razliku od našeg.
  • Bebe

    25.07.2025 08:09
    Rodbina?
    Da nije ovaj naš nepomjanik njegov rođak? Ili se ceo svet kreće put mraka? Bivalo je već u istoriji...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet