Ministar odbrane Estonije: Ako bude potrebno - NATO spreman da upotrebi silu

Ministar odbrane Estonije Hano Pevkur izjavio je da je odgovor Estonije i NATO-a na rusku provokaciju u petak pokazao da protivvazdušna odbrana NATO-a da postoji spremnost, ako je potrebno, da se upotrebi sila.
Ministar odbrane Estonije: Ako bude potrebno - NATO spreman da upotrebi silu
Foto: Beta/AP
"U petak smo videli da NATO funkcioniše veoma efikasno i efektivno, čak do te mere da ako bismo zaista bili primorani da upotrebimo krajnje sredstvo, a to je sila, onda je postojala spremnost i za to. Sposobni smo da branimo estonski vazdušni prostor zajedno sa našim saveznicima", rekao je Pevkur za estonski javni servis ERR.
On je ocenio da je cilj ruskih provokacija da natera Zapad da se "bavi sobom dok se Rusija bavi Ukrajinom".
"I kada počnemo da razgovaramo o tome da li treba da uvedemo više borbenih aviona ili sistema protivvazdušne odbrane, to je upravo ono što Rusija želi - da skrene našu pažnju sa pomoći Ukrajini i da se fokusiramo na naše sopstveno dvorište", rekao je estonski ministar.
U petak su tri ruska borbena aviona narušila estonski vazdušni prostor u blizini ostrva Vajndlo na 12 minuta. Incident je usledio nakon što je 21 ruski dron upao u poljski vazdušni prostor u noći između 9. i 10. septembra.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Aleksandar

    22.09.2025 18:25
    Smešno
    Ove PIKINEZER DRŽAVE su mi toliko smešne. Evropa ne sme ni da se zakašlje bez odobrenja Amerike.
  • Nem

    21.09.2025 18:52
    Tri
    Istina je, NATO može protiv Rusije silu da upotrebi tri puta, po znamenitoj formuli - prvi, jedini put i nikada više! Mi, sa juga možda i imamo nekakvu, majušnu, ali ipak šansu posle te "sile" ... okolo baltički krvožednici će to sigurno je - posmatrati sa oblaka!
  • w/e

    21.09.2025 15:25
    cool
    Selo-drzava sa 3500 vojnika, ako i toliko. Kakvu ce tacno silu da upotrebe?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

EU pooštrava vizna pravila za Ruse

Evropska unija se sprema da dodatno pooštri vizna pravila za ruske građane, ukidajući u većini slučajeva izdavanje šengenskih dozvola za više ulazaka, rekla su tri evropska zvaničnika Politiku.