VIDEO: Letonija na zgradama postavila desetine znakova za skloništa
U prestonici Letonije, Rigi, na desetinama zgrada postavljeni su upadljivi zeleni znakovi sa crtežom stilizovane porodice i natpisom "patvertne", što znači sklonište.
Ovi znakovi su postali su jedan od mnogih simbola spremnosti na rat u ovom gradu koji s nervozom gleda ka svom istočnom susedu, Rusiji, prenosi NBC News.
Strah od ruske agresije raste u Letoniji i njenim baltičkim susedima, Estoniji i Litvaniji, posebno posle pojave aviona i sumnjivih dronova duž istočnog krila NATO zbog kojih su zatvoreni aerodromi u nekoliko evropskih zemalja, uključujući Nemačku, Dansku i Norvešku.
"Mi smo na prvoj liniji. Mi smo zemlje istočnog krila. Susedi smo Rusije, agresivne zemlje", rekao je letonski ministar odbrane Andris Spruds za NBC ranije ovog meseca na konferenciji u Rigi.
Ejam uz priekšu ar ERAF projektu - turpmāko 2 gadu laikā Rīgā tiks labiekārtota 141 patvertne (kopā EUR 15.8 miljoni).
— Ģirts Lapiņš (@LapinsGirts) October 6, 2025
Ir jāuzsver, ka šīs telpas ir plānotas ar duālu pielietojumu - miera laikos kalpojot, piemēram, kā telpas sportam - gan bērniem, gan apkaimes iedzīvotājiem. pic.twitter.com/6ZiUBM5sRJ
On je dodao da je Letonija, koja je ranije ove godine pokrenula inicijativu za dronove, do određene mere "već razvila određenu otpornost" u suočavanju s bilo kakvom agresijom Kremlja.
Savetnik za nacionalnu bezbednost letonske premijerke Airis Rikveilis istakao je da se njegova zemlja ne fokusira samo na vojne sposobnosti, već i na, kako je rekao, ''pripremu civilnog društva''.
Linda Ozola, donedavna zamenica gradonačelnika Rige, nadzirala je obnovu mreže skloništa, a njen tim pretraživao je arhive kako bi pronašao stare planove i lokacije, od kojih su mnoge propale.
Hitne službe identifikovale su stotine postojećih skloništa, a zakonodavstvo je ažurirano kako bi se omogućila izgradnja novih.
Deo sredstava za poboljšanje infrastrukture civilne zaštite osiguran je sporazumom vrednim 85 miliona evra, navodi NBC.
Na konferenciji u Rigi o mogućnosti direktnog sukoba između NATO i Rusije govorili su i drugi učesnici.
"Prvi hitac sledećeg rata neće biti tenkovi kroz Suvalki prolaz", rekao je američki izaslanik u NATO Metju Viteker, misleći na uski kopneni koridor koji se smatra potencijalnom tačkom napada. On je ocenio da će prvi udar biti sajber napad i "onesposobljavanje aerodroma ili kritične infrastrukture".
Admiral Rob Bauer, bivši predsedavajući vojnog odbora NATO-a, takođe je sugerisao da bi se novi sukob s Rusijom vodio "na drugačiji način", ističući da, za razliku od Ukrajine, NATO poseduje snažne vazdušne i pomorske snage.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Francuska zabranila alkohol na javnim mestima zbog velikih vrućina
21.06.2026.•
0
Tokom godišnje manifestacije "Praznik muzike" danas, 21. juna će biti zabranjena konzumacija alkohola u departmanima koji će od podneva biti pod crvenim meteo-alarmom zbog toplotnog talasa.
U Švajcarskoj počinju pregovori SAD i Irana o okončanju rata
21.06.2026.•
0
Potpredsednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Džej Di Vens stigao je jutros u Švajcarsku kako bi formalno otpočeo pregovore sa liderima Irana o okončanju rata u toj zemlji i nuklearnom programu Teherana.
FOTO: Zelenski poštom vratio orden predsedniku Poljske
21.06.2026.•
2
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski saopštio je da je Orden belog orla poslao poštom predsedniku Poljske Karolu Navrockom, navodeći da Ukrajina ostaje otvorena za sve "suštinske oblike saradnje" sa partnerima.
Svađa Trampa i Meloni: Nova razmena komentara i kritike tuđeg rejtinga
20.06.2026.•
2
Tramp ponovio tvrdi da ga je italijanska premijerka Đorđa Meloni više puta molila da se slika sa njim tokom samita G7 kako bi poboljšala svoj rejting. Meloni mu je odgovorila da porazmisli o sopstvenom rejtingu.
Na pomolu teška diplomatska kriza između Poljske i Ukrajine?
20.06.2026.•
2
Odluka poljskog predsednika Karola Navrockog da ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom oduzme najviše odlikovanje Poljske verovatno će izazvati tešku diplomatsku krizu između ove dve zemlje.
Troje poginulih u teškoj saobraćajnoj nesreći kod Banjaluke
20.06.2026.•
1
U naselju Prijakovci kod Banjaluke se dogodila teška saobraćajna nesreća u kojoj je poginulo troje ljudi.
Mađarska ukida blokadu ukrajinskih medija koju je namentuo Orban
20.06.2026.•
4
Mađarski ministar za socijalna pitanja i kulturu Žoltan Tar potvrdio je obnavljanje pristupa za nekoliko ukrajinskih onlajn medija, posle ograničenja koja su bila nametnuta za vreme vladavine Viktora Orbana.
Evropski mediji: Tramp teško uvredio Đorđu Meloni, ali i Merca, Makrona i papu
20.06.2026.•
1
Predsednik SAD-a Donald Tramp je uputio uvrede Fridrihu Mercu, Emanuelu Makronu, papi Lavu, a vlada u Rimu ističe posebno tešku uvredu Đorđi Meloni zbog čega je otkazana poseta šefa italijanske diplomatije Vašingtonu.
Vagoni teretnog voza pali s nadvožnjaka u Minhenu, jedna osoba poginula
20.06.2026.•
2
Jedna osoba je poginula nakon što su se dva teretna voza sudarila na mostu u Minhenu, saopštila je lokalna policija.
Zemljotres jači od pet stepeni pogodio Krit
20.06.2026.•
0
Zemljotres jačine 5,1 stepeni Rihterove skale pogodio je danas područje kod ostrva Krit u Grčkoj, saopštio je Evropsko-mediteranski seizmološki centar.
VIDEO: Mašinovođa poginuo u sudaru dva voza kod Bedforda, 33 ljudi teško povređeno
20.06.2026.•
0
U sudaru dva voza severno od Londona juče je poginuo jedan mašinovođa, a teže je povređeno 33 putnika, saopštili su policija i zvaničnici.
Bolivija proglasila vanredno stanje nakon 50 dana protesta i blokada
20.06.2026.•
0
Predsednik Bolivije Rodrigo Paz proglasio je vanredno stanje u zemlji nakon gotovo 50 dana antivladinih protesta i blokada puteva.
Lekar i medicinska sestra iz Skoplja pokušali da prokrijumčare botoks poštom
20.06.2026.•
1
Carinska uprava Severne Makedonije saopštila je da je podnela krivične prijave protiv lekara i medicinske sestre, koji su pokušali da prokrijumčare botoks poštanskom pošiljkom kao kozmetičke uzorke.
Veliki požar uništio odmaralište u Dominikanskoj Republici: Turista poginuo, 1.700 evakuisano
20.06.2026.•
0
U velikom požaru koji je u petak skoro potpuno uništio jedno luksuzno odmaralište u Dominikanskoj Republici, evakuisano je skoro 1.700 turista, saopštile su vlasti.
Navrocki oduzeo Zelenskom najviše poljsko odlikovanje
19.06.2026.•
5
Predsednik Poljske Karol Navrocki saopštio je večeras da je rešio da oduzme ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom najviše poljsko odlikovanje, Orden belog orla.
VIDEO Sudar putničkih vozova u Londonu: Najmanje jedna osoba poginula
19.06.2026.•
0
U sudaru dva putnička voza poginula je jedna osoba, a bolnice zbrinjavaju povređene, navela je britanska policija, prenosi BBC.
BiH na sivoj listi zbog pranja novca: FATF pojačao nadzor nad finansijskim sektorom
19.06.2026.•
2
Radna grupa za finansijske mere (FATF) stavila je BiH na "sivu listu" država, čime je pojačan međunarodni finansijski nadzor te zemlje zbog nedostataka u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma.
Prvi slučaj zika virusne infekcije u Severnoj Makedoniji
19.06.2026.•
1
U Severnoj Makedoniji prvi put je registrovan slučaj "zika" virisne infekcije, objavio je danas Institut za javno zdravlje (IJZ).
Švajcarska uvodi kazne za javno prikazivanje nacističkih simbola
19.06.2026.•
1
Švajcarska vlada saopštila je danas da je pripremila predlog zakona za zabranu nacističkih simbola, koji predviđa kazne od 200 švajcarskih franaka (oko 218 evra) za javno prikazivanje nacističkih simbola.
Maloletnik iz Beograda uhapšen u Herceg Novom zbog pokušaja ubistva
19.06.2026.•
2
Maloletnik iz Beograda uhapšen je zbog sumnje da je pokušao da ubije vršnjaka u Herceg Novom, saopštio je crnogorski MUP.
Gradonačelnica u Meksiku osumnjičena za lažiranje sopstvene otmice zbog pronevere
19.06.2026.•
2
Gradonačelnica grada Tenansingo, Nensi Napoles, osumnjičena je da je lažirala sopstvenu otmicu kako bi naplatila otkupninu od oko dva miliona dolara, saopštile su vlasti.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar