Tramp zapretio: Ko posluje sa Iranom - uvodimo mu carine od 25 odsto
Američki predsednik Donald Tramp naredio je uvođenje carina od 25 odsto zemljama koje posluju sa Iranom na bilo koji posao koji se obavlja sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Foto: Beta/AP (Julia Demaree Nikhinson)
Istakao je da naredba odmah stupa na snagu.
"Svaka zemlja koja posluje sa Islamskom Republikom Iran odmah će plaćati carinu od 25 odsto na bilo koje svoje poslovanje koje obavlja sa Sjedinjenim Američkim Državama", naveo je Tramp na svojoj društvenoj mreži Truth Social.
Portparolka Bele kuće Kerolajn Livit izjavila je da je Tramp "pokazao da se ne plaši da koristi vojne opcije kada smatra da je to neophodno", navodeći da "niko to ne zna bolje od Irana".
"Mislim da je jedna stvar u kojoj je predsednik Tramp veoma dobar to što uvek drži sve svoje opcije na stolu, a vazdušni napadi bi bili jedna od mnogih, mnogih opcija koje su na stolu", kazala je Livit, prenosi Skaj njuz.
Ona je istakla da je za Trampa "diplomatija uvek prva opcija".
Sjedinjene Američke Države su u junu prošle godine napale tri iranska nuklearna postrojenja, uz obrazloženje da time sprečavaju Iran da dođe do nuklearnog oružja.
Tramp je nekoliko puta izjavio da bi SAD mogle da intervenišu u Iranu, ako vlasti te zemlje ubijaju učesnike protesta, koji su zbog pada vrednosti iranske valute i loše ekonomske situacije počeli 28. decembra prošle godine.
Prema podacima grupa za ljudska prava u Iranu (IHRNGO) sa sedištem u Norveškoj, najmanje 648 demonstranata ubijeno je u Iranu od početka protesta, dok je hiljade ljudi povređeno.
Kina kritikuje Trampovu pretnju
Kina je saopštila da se protivi "svim nezakonitim jednostranim sankcijama i dugoročnoj jurisdikciji", nakon što je Tramp najavio da će zemlje koje posluju sa Iranom biti suočene sa carinom od 25 odsto na trgovinu sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Portparol kineske ambasade u Vašingtonu naveo je na mreži X da je stav Pekinga protiv neselektivnog nametanja carina "dosledan i jasan", dodajući da tarifni i trgovinski ratovi nemaju pobednika i da prisila i pritisak ne mogu da reše probleme, preneo je Rojters.
Kina se, kako je navedeno, čvrsto protivi svim nezakonitim jednostranim sankcijama i dugoročnoj jurisdikciji i preduzeće sve neophodne mere kako bi zaštitila svoja legitimna prava i interese.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Švajcarska sledi sankcije EU protiv Rusije, ali ih uvodi i Ukrajini
01.03.2026.•
0
Evropska unija uvela je Rusiji niz sankcija koje i Švajcarska dosledno primenjuje, ali iste sankcije, pozivajući se na neutralnost, uvodi i Ukrajini, što nailazi na kritike u delu javnosti, piše švajcarska RTV SRF.
Tek svaki četvrti Amerikanac podržava napad na Iran
01.03.2026.•
1
Tek svaki četvrti Amerikanac podržava vazdušne udare SAD i Izraela na Iran, pokazuju rezultati istraživanja javnog mnenja Rojtersa i agencije Ipsos.
Belgija zaplenila tanker iz ruske tajne flote
01.03.2026.•
5
Belgija je danas zaplenila naftni tanker ruske tajne flote, saopštio je ministar odbrane te zemlje Teo Franken.
Netanjahu: Izrael će pojačati napade na Iran
01.03.2026.•
4
Premijer Izraela Benjamin Netanjahu izjavio je danas da će njegova zemlja pojačati napade na Iran narednih dana i dodao da je dao uputstva za nastavak izraelske operacije protiv Irana.
Tri američka vojnika ubijena, petorica teško ranjena
01.03.2026.•
7
Tri pripadnika američke vojske poginula su danas a petoro je teško ranjeno u iranskom napadu", saopštila je Centralna komanda Sjedinjenih Američkih Država (CENTCOM).
Ubijen i bivši predsednik Irana Mahmud Ahmadinedžad
01.03.2026.•
20
Bivši predsednik Irana Mahmud Ahmadinedžad, koji je vodio zemlju od 2005. do 2013. godine i bio član Saveta za svrsishodnost, ubijen je u izraelskim vazdušnim napadima, javlja Ilna.
U Republici Srpskoj danas Dan žalosti, u Federaciji BiH se slavi Dan nezavisnosti
01.03.2026.•
3
U Republici Srpskoj danas je proglašen Dan žalosti, povodom 34 godine od početka sukoba u Bosni i Hercegovini (BiH).
VIDEO: Ambasada Srbije u Teheranu oštećena tokom vazdušnih napada, osoblje se povlači u Baku
01.03.2026.•
5
Zgrada Ambasade Srbije u Teheranu oštećena je tokom prepodneva u vazdušnim napadima na Iran.
Proglašeno 40 dana žalosti zbog smrti Alija Hamneija, Tramp zapretio "nikad viđenom silom" ako Iran uzvrati
01.03.2026.•
18
Iranska vlada je potvrdila da je lider Islamske revolucije ajatolah Sejed Ali Hamnei ubijen u subotu u napadu SAD i Izraela i proglasila četrdesetodnevnu žalost.
Uhapšene u Ugandi jer su se ljubile u javnosti, komšije ih prijavile
01.03.2026.•
1
Ugandska policija uhapsila je dve žene jer su se, prema navodima komšija, često ljubile u javnosti.
Uhapšena Vesna Medenica, sinu poručila da se ne predaje
01.03.2026.•
2
Pripadnici Uprave policije Crne Gore uhapsili su bivšu predsednicu Vrhovnog suda Vesnu Medenicu.
Ko je Ali Hamenei i šta njegova smrt znači za Iran
01.03.2026.•
6
Nakon smrti iranskog vrhovnog vođe Alija Hameneija, Islamska Republika suočava se s najvećim političkim potresom od revolucije 1979. godine.
Tramp: Možda ćemo imati jedno prijateljsko preuzimanje Kube
01.03.2026.•
8
Predsednik SAD Donald Tramp rekao je da njegova zemlja razgovara sa Havanom i pomenuo je mogućnost "prijateljskog preuzimanja Kube", bez detalja koji bi otkrili na šta tačno misli.
Tramp: Ajatolah Ali Hamnei je ubijen
28.02.2026.•
10
Američki predsednik Donald Tramp oglasio se na društvenoj mreži Truth Social i saoptio da je iranski vrhovni vođa, ajatolah Ali Hamneji ubijen u današnjim napadima Izraela i Sjedinjenih Američkih Država.
Tramp: Više opcija za Iran, uključujući i da ga preuzmem
28.02.2026.•
12
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da ima više načina da se napreduje u operaciji protiv Irana, uključujući i da "preuzme zemlju".
Crveni polumesec: U napadu na Iran poginula 201 osoba, oko 750 povređeno
28.02.2026.•
6
U današnjim američko-izraelskim napadima na Iran poginula je 201 osoba, a 747 je povređeno, saopštio je iranski Crveni polumesec.
Iran: Ormuski moreuz zatvoren
28.02.2026.•
2
Iranska revolucionarna garda danas je saopštila da nijednom brodu više nije dozvoljeno da prođe kroz Ormuski moreuz, objavila je agencija Tasnim.
Agencija UN za nuklearnu energiju: Nema radiološkog uticaja napada na Iran
28.02.2026.•
1
Agencija Ujedinjenih nacija za atomsku energiju (IAEA) saopštila je da nije primetila radiološki uticaj američkih i izraelskih napada na Iran, iako nije navela da li su na meti bila nuklearna postrojenja u toj zemlji.
EU pozvala na deeskalaciju sukoba Avganistana i Pakistana
28.02.2026.•
0
Evropska unija (EU) pozvala je na hitnu deeskalaciju i obustavu sukoba u Avganistanu i Pakistanu, koji može da ima ozbiljne posledice po region, saopštila je Evropska služba za spoljne poslove (EEAS).
Hitan sastanak Saveta bezbednosti UN o Iranu
28.02.2026.•
6
Hitan sastanak Saveta bezbednosti UN zakazan je za večeras o situaciji na Bliskom istoku posle izraelskih i američkih napada na Iran i njegove odmazde napadima na Izrael i druge zemlje regiona, saopštile su UN.
Izraelska vojska: Okončan "široki" napad na iranski režim
28.02.2026.•
18
Izraelska vojska je saopštila da je "okončala široki napad" na iranski režim.
Komentari 2
Particulare matter
B
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar