"Operacija Štit" za obezbeđivanje SP u Kataru

Nekoliko zemalja, među kojima SAD, Turska i Velika Britanija, pružiće Kataru pomoć u obezbeđivanju Svetskog fudbalskog prvenstva, preneo je list Ekip i dodao da pomoć šalje i NATO.

Katar je povodom prvenstva zaključio ugovore o saradnji sa desetak zemalja.

Vlasti su 20. oktobra, mesec dana pre početka takmičenja, sprovele petodnevnu pripremnu vežbu sa različitim partnerima, kako bi procenile reagovanje u slučaju vanrednih situacija na svom tlu.
U tim vežbama su, između ostalih, učestvovali američki, britanski, nemački, italijanski, saudijski, pakistanski, palestinski i turski stručnjaci.
 
Turska je to raspoređivanje snaga za obezbeđenje takmičenja nazvala "Operacijom Štit".
 
Za Tursku ta operacija uključuje slanje u Dohu 3.000 policajaca za suzbijanje nereda, 100 pripadnika specijalnih snaga i jednog ratnog broda.
 
U Kataru je prisutan i veliki kontingent od 4.500 pakistanskih vojnika.
 
SAD, koje imaju veliku vojnu bazu u Kataru, najveću na Bliskom istoku, potpisale su nekoliko sporazuma o tehničkoj saradnji sa svojim "glavnim saveznikom".
 
Ti sporazumi predviđaju "doprinos američkih oružanih snaga" obezbeđenju prvenstva, kao i policijsku i carinsku saradnju između američkog Ministarstva za unutrašnju bezbednost i Ministarstva unutrašnjih poslova Katara.
 
Katar, bivši britanski protektorat, takođe će imati koristi od pomoći Velike Britanije, posebno u vazduhu, u skladu sa sporazumom o odbrani između dve zemlje, koji je postignut u aprilu 2021. godine.
 
Britansko Kraljevsko vazduhoplovstvo je rasporedilo nekoliko borbenih aviona na licu mesta, kao podršku vazdušnoj floti Katara, u okviru zajedničke eskadrile.
 
NATO je krajem juna najavio svoju "podršku bezbednosti Svetskog prvenstva" u sklopu bliske saradnje sa Katarom.
 
Ta podrška uključuje obuku pripadnika obezbeđenja za zaštitu poznatih ličnosti, kao i "suprostavljanje pretnjama koje predstavljaju hemijske, biološke, radiološke i nuklearne supstance, kao i improvizovane eksplozivne naprave", naveo je Ekip.
 
Katar je sam rasporedio 32.000 svojih bezbednosnih agenata i 17.000 privatnih.
 
Vlasti su pozvale i građane da se pridržavaju pravila i da se prijave kao pomoć u obezbeđivanju reda i mira na ulazu u stadione i drugde u Dohi, smatrajući da je to njihova "patriotska dužnost".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Sport

Formula 1: Noris prvi u Austriji

Vozač Meklarena Lando Noris pobednik je današnje trke Formule 1 za Veliku nagradu Austrije, čime je smanjio zaostatak za timskim kolegom Oskarom Pjastrijem.

Mladi fudbaleri Engleske prvaci Evrope

Mladi fudbaleri Engleske osvojili su titulu prvaka Evrope za igrače do 21 godine, pošto su u finalu u Bratislavi pobedili posle produžetaka Nemačku 3:2.