Uprkos velikoj borbi, Srbija bez zlata: Odbojkašice Turske nove evropske šampionke

Ženska odbojkaška reprezentacija Srbije osvojila je srebrnu medalju na Evropskom prvenstvu, pošto je u finalu u Briselu posle velike borbe izgubila od Turske sa 2:3
Po setovima je bilo 27:25, 21:25, 25:22, 22:25, 13:15.
U prvom setu je bila primetna početna nervoza na obe strane, pa su ekipe naizmenično osvajale poene i smenjivale se u vođstvu. Ista situacija je viđena i u završnici. Vodila je Srbija sa 19:16, a potom Turska povela sa 21:20. Ponovo je Srbija preokrenula, ali je ipak Turska prva stigla do set lopte – 24:23. Nisu Turkinje iskoristile dve set lopte, ali je zato Srbija realizovala svoju prvu za konačnih 27:25 i vođstvo od 1:0.
Turska je od početka drugog seta bila u vođstvu i uspešno je održavala prednost. Srbija je pokušavala da stigne zaostatak, ali su Turkinje bile uspešnije, kako u napadu, tako i u odbrani, pa su drugi set dobile sa 25:21 i izjednačile na 1:1 u setovima.

Posle 5:5 na početku trećeg seta Turkinje su uspele da povedu sa 13:7, pa 15:9. Srbija je serijom 4:0 smanjila na 15:13, da bi Turska ponovo stigla do četiri poena viška - 18:14. Posle vođstva Turske 19:15, Srbija je na servis Mine Popović serijom 7:0 preokrenula rezultat i povela sa 22:19. Nastavila je Srbija sa sjajnom igrom i stigla do četiri set lopte – 24:20. Nije Srbija iskoristila dve set lopte, ali je potom Hande Baladin pogrešila na servisu za konačnih 25:22 i vođstvo Srbije od 2:1 u setovima.

Žestoka borba se vodila od starta četvrtog seta. Vodila je Turska sa 8:5, da bi potom Srbija stigla do prednosti, pa opet Turska. U završnici je Turska imala dva poena prednosti, da bi Srbija izjednačila na 18:18, pa se ušlo u novi neizvesni kraj seta. Posle 19:19 Turkinje su sa dva vezana poena stigle do 21:19, pa 24:21. Iskoristila je Turska drugu set loptu (25:22) i izjednačila na 2:2.

Srbija je povela sa 1:0 u petom setu, a potom Turska sa 2:1, pa 4:2 i 5:3. Izjednačila je Srbija na 5:5 i 6:6, a zatim povela sa 7:6. Na promenu strana se otišlo sa vođstvom Turske od 8:7, da bi se potom igralo poen za poen do 10:10, kada su Turkinje povele sa 12:10. Vodila je Turska sa 14:12 i iskoristila drugu set loptu za 15:13, pobedu od 3:2 i prvu titulu prvaka Evrope u istoriji.

Srbija je igrala svoje četvrto uzastopno finale prvenstva Evrope, ukupno šesto, i osvojila je treću srebrnu medalju.

Ovo je Srbiji osma medalja na šampionatima Evrope, pošto pored tri srebra ima i tri zlatne i dve bronzane medalje.

Bronzanu medalju osvojila je selekcija Holandije, koja je u meču za treće mesto slavila protiv Italije sa 3:0.