U izbornoj trci 50 stranaka

Na startu za poslanička mesta u srpskom parlamentu već se postavilo 36 stranaka, pokreta i udruženja, a do isteka roka za prijavljivanje izbornih lista, očekuje se da taj broj bude veći od 50.

Najveća gužva je oko naprednjaka, na čijoj listi je još 10 stranaka. Tu su Pokret socijalista, SDPS Rasima Ljajića, PUPS, Nova Srbija, samostalni DSS, ne čelu sa Andrijom Mladenovićem, Srpska narodna partija Nenada Popovića, SPO, Karićev Pokret Snaga Srbije, Marijan Rističević iz Narodne seljačke stranke i Miodrag Linta ispred Udruženja izbeglica.

Upola manje stranaka okupilo se oko Demokratske stranke - tačno pet. U ovoj koaliciji kandidate za poslanike imaju i Nova stranka, Zajedno za Srbiju, Zajedno za Šumadiju, Pokret za Krajinu i Demokratski savez Hrvata Vojvodine.

Na listi kod Ivice Dačića i Dragana Markovića Palme "udomili" su se još Ivan Karić, iz Zelenih Srbije, i Joška Broz, predsednik Komunističke partije.

Uz DSS i Dveri su Asocijacija malih i srednjih preduzeća (Zoran Vujović), Srpski liberalni savet (Aleksandar Nedić) i Ravnogorski pokret.

Na spisku SDS-LDP-LSV su još i "Zeleni" i Narodni pokret. Na potvrdu liste čeka i koalicija "Složno za Srbiju - Narodni savez", koju čine Narodna mreža, Vladana Glišića, i Treća Srbija, Miroslava Parovića.

Samostalno idu radikali, SVM, Bošnjačka demokratska zajednica Sandžaka Muamera Zukorlića, Ugljaninova SDA Sandžaka i Pokret "Dosta je bilo". Juče je RIK potvrdio i listu Pokreta Srpski sabor "Zavetnici".

Ulazak u izbornu trku najavili su i iz "Levice Srbije", i to u koaliciji sa "Preokretom" Janka Veselinovića i Socijaldemokratskom unijom. "Rodoljubi", koje čine "Srpski otadžbinski front" Siniše Kovačevića, "Istočna alternativa" Dragana Todorovića, i "Srpska liga" Aleksandra Đurđeva na izbore će ići u savezu sa Srpsko-ruskim pokretom.

Rekord po broju stranaka koje su ušle u parlament postignut je posle izbora 2012, kada ih je bilo čak 45.

Vladimir Goati, iz "Transparentnosti Srbija", kaže da će i posle ovih izbora veliki broj stranaka uspeti da se preko koalicija "prošlepa" u poslaničke klupe. On se zalaže da se izborni zakon promeni i uvede varijabilni cenzus - pet odsto za solo nastup, sedam za koaliciju dve stranke, devet odsto za savez tri partije...

Autor: Novosti

  • Krstivoje

    30.03.2016 10:58
    Delegatski princip v 2.0
    Umesto palamudjenja oko tzv varijabilnog cenzusa treba uskladiti izborni zakon sa Ustavom i omoguciti gradjanima da direktno biraju svoje predstavnike kao i da adekvatno budu zastupljeni na teritorijalnom principu. Dok se to ne desi, ćivša gljasanje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Pritvor zbog pranja novca za troje uhapšenih

Viši sud u Beogradu danas je odredio pritvor do 30 dana okrivljenima P.D, D.P. i A.S. koji se terete za udruživanje radi vršenja krivičnog dela i pranje novca, saopštio je taj sud.