NIS platio za 36 odsto manju rudnu rentu
NIS je za eksploataciju mineralnih sirovina u Srbiji u republički budžet uplatio za prošlu godinu 1,4 milijarde dinara, dok je taj iznos godinu dana ranije iznosio 2,2 milijarde dinara, navodi VOICE.
Za NIS u Srbiji i dalje važi staro zakonodavstvo, zbog čega ta kompanija plaća tri odsto na ime rudne rente, dok za sve ostale kompanije, na koje se primenjuju aktuelni zakoni Srbije, važi pravilo od sedam odsto za rudnu rentu, pa stoga NIS ima povlašćeni položaj u Srbiji, podseća VOICE.
Taj novinarski istraživački centar je podsetio i da Srbija nije pokrenula pitanje primene zakona nad NIS-om ni nakon što je iz Rusije u nekoliko navrata stigla poruka da se odustaje od gradnje Južnog toka, što je jedan od tri projekta na osnovu kojih se na NIS primenjuju stari zakoni koji su predviđali rudnu rentu od samo tri odsto.
"NIS-u se opraštaju milijarde dinara, a zauzvrat ta kompanija eksploatiše prirodna dobra Srbije. Da se na NIS primenjuju aktuelni zakoni Srbije, ta kompanija bi u budžet za prošlu godinu, umesto 1,4 uplatila 3,3 milijarde dinara na ime rudne rente", piše VOICE i dodaje da iz NIS-a nisu dobili odgovore na pitanja u vezi sa rudnom rentom.
Novinari VOICE-a su tražili i intervju sa generalnim direktorom NIS-a Kirilom Kravčenkom, ali im je rečeno da su stavljeni na "dugačku listu čekanja".
Komentari 12
stako
jer slepo sledimo sta sa zapada govore a onda okrivljuj ruse i ostale iskrene prijatelje srbije.
ALUMNI
Ombre
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar