Pod kojim uslovima je dozvoljena isplata zarade "na ruke"

Ministarstvo za rad navodi da Zakonom o radu nije utvrđeno da li se zarada zaposlenom može isplatiti "na ruke" ili je obaveza poslodavca da istu uplati na tekući račun.
Pod kojim uslovima je dozvoljena isplata zarade "na ruke"
Foto: 021.rs
Portal radnik.rs uputio je pitanje Ministarstvu za rad da li je zakonito isplaćivati platu "na ruke" imajući u vidu da isplata plate u koverti ne ostavlja trag, odnosno dokaz o iznosu uplaćene zarade.
 
Kada se zarada isplaćuje preko računa, radnik ima dokaz o tome koliko je novca isplaćeno i taj dokaz može da koristi na sudu.
 
"Smatramo da nema smetnji da se nakon uplate poreza i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje zaposlenom isplati zarada bez poreza i doprinosa u neto iznosu 'na ruke' i tom prilikom dostavi i Obračun zarade, odnosno naknade zarade koji predstavlja izvršnu ispravu. Prilikom isplate zarade 'na ruke' i prijema Obračuna zarade i naknade zarade, zaposleni bi trebalo da se potpiše da bi poslodavac imao dokaz da je izvršio isplatu zarade, s obzirom da se ista ne isplaćuje preko tekućeg računa", piše u odgovoru Ministarstva za rad.
 
U odgovoru Ministarstva za rad je navedeno i da zaposleni ima pravo da pred nadležnim sudom osporava zakonitost obračuna zarade, bez obzira na koji je način izvršena isplata.
 
Međutim, kako se navodi na portalu radnik.rs, problematično je to što je omogućavanjem isplate plate "na ruke" radniku oduzet dokaz o uplaćenom iznosu zarade.
 
Ukoliko poslodavac isplaćuje "na ruke" nižu zaradu od minimalne po ugovoru o radu, što je nezakonito, radnik nema načina da to dokaže dokumentacijom. Jedini dokaz o isplati plate je u ovom slučaju obračun zarade koji su radnici dužni da potpišu, često i kada je obračun fiktivan, odnosno kada je u njemu naveden netačan, viši iznos zarade u odnosu na onaj koji dobija "na ruke", zaključuje se u tekstu.
  • Pero

    02.05.2023 04:26
    Na RUKE
    Isplata na ruke tj gotovine ne bi trebalo nikome da predstavlja problem i uz to se moze izdati popratni dokument. Problem je reketiranje gradjana od strane banaka, a sve polazi od toga da one navodno stite gradjane itd... Banke naravno naplacuju usluge i tako je svaki mjesec radnik ostecen bar za dva piva :), da ne govorim o tome kad krene racun u minus pa kamate... Imali smo slucajeve da neke firme idu toliko daleko da traze da imate racun u odredjenoj banci itd.
  • Ezy

    25.08.2020 00:34
    Zna li neko da pojasni !
    Ugovor o radu na 2 radna sata . Puni doprinosi plaćeni . Plata ,,na ruke,, samo potpisom . Ista se isplaćuje u kešu na procenat po učinku nema veze sa prijavljenim . Kako je moguće da vlasnik ima otvoren račun na moje ime a nije dato ovlašćenje za isti ? Zašto niko ne stane na put ovakvim delima ?
  • Računovođa

    20.09.2018 11:42
    Misljenje
    Lupate gluposti isplata u kešu je legalna.Radnik osim obračunskog lista zarade dobija i potpisuje nalog blagajni da isplati određenu sumu. To što Vi pominjete da potpiše veći iznos a dobije manji nema veze sa načinom isplate, nefo je kriminal

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija