Četiri nove žrtve groznice Zapadnog Nila za nedelju dana

Tokom prethodnih sedam dana od groznice Zapadnog Nila umrle su četiri osobe i sada ih je ukupno 34. Istovremeno, dosad je od te infekcije, koju prenose zaraženi komarci, obolelo njih 369.
 Četiri nove žrtve groznice Zapadnog Nila za nedelju dana
Foto: Pixabay
Ovo su najnoviji podaci Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut". Najviše obolelih je i dalje je u Beogradu - 186.
 
Slučajevi groznice Zapasnog Nila, prema današnjem izveštaju "Batuta", osim u Beogradu (186 osoba), zabeleženi su u Južnobačkom okrugu (53), Južnobanatskom (48), Braničevskom (22), Podunavskom (16), Sremskom (9), Zapadnobačkom (7), Kolubarskom (8), Severnobanatskom (6), Srednjebanatskom (6), Mačvanskom (1), Zlatiborskom (1), Raškom (1), Pomoravskom (2), Borskom (1) Rasinskom (1) i Šumadijskom (1).
 
U pitanju je sezonsko oboljenje, odnosno javlja se tokom najveće aktivnosti komaraca. Prvi oboleli registruju se već u julu, a najveći broj obolelih osoba se prijavljuje tokom avgusta. Ta tropska infekcija prenosi se na čoveka ubodom zaraženog "kućnog" komaraca, dok su glavni "rezervoari" virusa divlje ptice. Infekcija ne može da se prenese sa čoveka na čoveka.
 
Simptomi te forme bolesti su, prema podacima Instituta "Batut", glavobolja, ukočen vrat, tupost, dezorijentisanost, koma, konvulzije, slabost mišića i paraliza.
 
U "Batutu" upozoravaju da je prevencija važna mera u sprečavanju dobijanja groznice Zapdnog Nila i savetuju upotrebu sredstava protiv ujeda komaraca, nošenje odeće dugih rukava i nogavica, svetle boje, izbegavanje boravka na otvorenom u sumrak i u zoru, stavljanje zaštitne mreže protiv komaraca na prozorima, vratima i oko kreveta.
 
Stručnjaci još savetuju da se isprazne sve posude u kojima je voda, a koje se nalaze na terasama i u dvorištima jer su to pogodna mesta za razmnožavanje komaraca.
 
Kako navode u "Batutu", većina osoba, oko 80 odsto njih, nema nikakve simptome infekcije, dok oko 20 odsto inficiranih ljudi dobija simptome slične gripu - nagla pojava povišene telesne temperature, glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima, umor, blagi, prolazni osip i otok limfnih žlezda. Ali, u manje od jedan osto zaraženih dolazi do upale mozga i moždanica, odnosno do takozvanog neuroinvazivnog oblika bolesti, koji zahteva hospitalizaciju.
  • Logi

    09.10.2018 21:59
    Gruzija
    Imate zanimljive tekstove o groznici Zapadnog Nila u Gruziji i njihovoj vezi sa američkim laboratorijama koje u toj zemlji isprobavaju medikamente na ljudima. Tu ćete videti i mapu širenja bolesti.
  • Krk u brk

    09.10.2018 18:55
    Ovo sa groznicom Zapadnog Nila je neka teška muljavina u zdravstvu. Nigde se ne umire toliko od ove groznice osim u Srbiji.
  • teror u

    09.10.2018 17:20
    smrdistanu
    Da li se jos negde u Evropi umire kao ovde ?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija