Nelegalni fakulteti na udaru inspekcije, zatvaraju se "konsultativni centri"

Borba protiv "divljih" visokih škola i fakulteta, koju je pre dva meseca najavio ministar prosvete Mladen Šarčević, zasad je rezultirala zatvaranjem konsultativnih centara.
Nelegalni fakulteti na udaru inspekcije, zatvaraju se "konsultativni centri"
Foto: 021.rs
Međutim, mnoga nelegalna odeljenja fakulteta, kojih ima u mnogim gradovima i varošicama, i dalje nesmetano rade, pišu "Novosti". 
 
Ministarstvo prosvete poslalo je u septembru opštinama uredbu po kojoj moraju da se zatvore svi konsultativni centri, koji su bili "podružnice" različitih fakulteta, uglavnom iz BiH. Za njihov rad nije bila potrebna akreditacija, a studenti su tu dobijali savete za pripremu ispita, izradu seminarskih radova, tu su predavali dokumenta... Javna je tajna i da su se u nekima dobijale diplome u jednom danu.
 
Konsultativni centar postojao je donedavno u selu Bajevica kod Novog Pazara, a svojevremeno je izazvao ogromnu pažnju kada ga je nekadašnji muftija Muamer Zukorlić opisao kao fakultet daleko od grada i asfalta, među plastenicima i kućama u šumi...
 
"Više ne radimo. U Novom Pazaru više ništa od škola nemamo. Kada je stigla uredba, mi smo centar zatvorili, a naši studenti sada idu u Tutin, gde ima Fakultet za poslovne studije i pravo, koji je akreditovan", kaže za Novosti Ilhan Muratović.
 
Muratović kaže da nisu svi bili revnosni kao on, te da u Novom Pazaru i dalje radi odeljenje univerziteta "Union" iako, tvrdi Muratović, nema akreditaciju.
 
Nije to jedini sumnjiv fakultet u ovom gradu. U Novom Pazaru i dalje rade na desetine isturenih odeljenja raznih univerziteta, fakulteta i viših škola iz BiH, Vojvodine, Crne Gore, Makedonije... Jedan fakultet iz BiH svoje istureno odeljenje svojevremeno je otvorio u selu Bele Vode, a u zabitom podgolijskom selu Vrbasići registrovana je Viša muzička škola.
 
Mada ima samo 30.000 stanovnika, i Tutin je postao "univerzitetski centar". U ovoj varoši godinama "uspešno radi" Viša tehnička škola za strukovne studije iz Trstenika, smer saobraćaj i informatika, a svoja odeljenja ima još nekoliko fakulteta i viših škola - svi tvrde da su uredno akreditovani.
 
Slično je i u Užicu, gde se svake godine pojavi neki novi fakultet, a neki postojeći se ugasi. I u ovom gradu fakultetima je teško ući u trag. Nemaju sajtove i brojeve telefona, ne reklamiraju se itd. Ali, omladina može da se edukuje na fakultetu čija je centrala u Banjaluci, kao i na jednom novosadskom fakultetu. Pokriven je i jug Srbije, pa u Bujanovcu tako radi Visoka medicinska škola iz BiH.
 
Istovremeno, u Prosvetnoj inspekciji za Novosti kažu da su izvršili nadzor nad 10 nelegalnih visokih škola i fakulteta, od kojih su dva u Vojvodini, za koje su postojale prijave da rade bez akreditacije.
 
"U nadzorima je utvrđeno da je u prethodnom periodu u nekoj od navedenih škola bila održavana nastava, ali da od ove školske godine to nije slučaj. Nakon najava ministra prosvete da će biti sprovedena kontrola isturenih odeljenja fakulteta, velki broj takvih odeljenja je i prestao da radi", navode u inspekciji.
 
Utvrđeno je, dodaju, da neke ustanove imaju akreditaciju, ali nemaju studente, kao i da su za neke navedeni netačni podaci. U nadzoru nije utvrđena nijedna činjenica koja bi ukazivala na održavanje nastave.
  • Vule

    15.11.2018 13:25
    @rozi gruja-Lažov
    "upisuju studenteN na neakreditovane studije."
    Ako laže koza, ne laže rog.
    https://www.vps.ns.ac.rs/o-nama/dokumenti/akreditacija/
    Dokle će svoje bolesno nezadovoljstvo da na ovom forumu iživljava na VPŠ???
  • krnje

    15.11.2018 11:37
    a mozda neka lista tih ilegalaca
  • Rozi gruja

    15.11.2018 11:15
    VPŠ
    Na Visokoj poslovnoj školi strukovbih studija u Novom Sadu upisuju studenteN na neakreditovane studije. Predaju profsori sa osporenim doktoratima. Svi ćute.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija