Protesti ako budžet za porodilje ostane isti
Ako Skupština Srbije ne izglasa amandman za promenu Zakona o budžetu, kojim se predlaže preraspodela sredstava kako bi buduće mame primale naknadu za porodiljsko odsustvo u visini republičkog minimalca, članice Inicijative "Mame su zakon" organizovaće proteste širom Srbije.
Foto: Pixabay
Narodna poslanica Tatjana Macura razočarana je što u predloženom budžetu za 2019. godinu nisu planirana dodatna izdvajanja za porodilje - čak ni ona minimalna koja su predstavnici resornih ministarstava najavljivali. Kako kaže, jedino što je više pogodilo od činjenice da kreatori budžeta nisu imali sluha za potrebe porodilja jeste činjenica da većina republičkih poslanika nije čak ni glasala kada je u sredu Inicijativa "Mame su zakon" predložila da se na dnevni red sednice uvrsti i njihov predlog izmene Zakona o finansijskoj podršci.
"Čak 136 poslanika nije glasalo ni za ni protiv, a nisu ostali ni uzdržani. Oni jednostavno nisu učinili ništa, a to je veoma neobična situacija u našem parlamentu - da sedite u plenumu i ne iskažete mišljenje o nekom zakonskom predlogu. Malu nadu pruža činjenica da je nekoliko poslanika vladajuće većine glasalo da se o našem predlogu raspravlja. To pokazuje da pojedinci koji podržavaju rad Vlade Republike Srbije nisu imuni na jednu veliku nepravdu koja je učinjena prema mamama i budućim mamama", kaže Macura.
Ona podseća da Inicijativa "Mame su zakon" traži izmenu onih tačaka zakona koje ugrožavaju porodilje koje su radile manje od 18 meseci u kontinuitetu, majke preduzetnice, majke koje imaju decu sa invaliditetom, decu koja su rođena kao treće i četvrto dete u porodici pre 1. jula, a imaju manje od deset godina i majke koje zarađuju više od tri republičke prosečne plate. Njihov predlog izmene zakona sadrži jasne tačke, među kojima je i ta da nijedna porodilja ne sme da prima nadoknadu manju od minimalca u Srbiji.
"Mi tražimo da porodilje dobiju fiksni deo naknade koja je u visini minimalca, bez obzira na to da li su (ne)zaposlene i kolika im je dužina radnog staža. Treba imati na umu da veliki broj majki u Srbiji ili nema zaposlenje ili radi na crno ili nema vezani radni staž kod istog poslodavca, a zakonodavac postavlja uslov 18 spojenih meseci radnog staža da bi ostvarile pravo na punu naknadu plate", ističe Macura.
Ilustrativni dokaz ove teze jeste i istraživanje "Kultura rađanja i partnerski život u Srbiji", koje je sproveo Institut za sociološka istraživanja Filozofskog fakulteta u Beogradu uz podršku Centra za mame, čiji rezultati govore da svega polovina majki u Srbiji ima stalno zaposlenje - petina je nezaposlena, a trećina radi na crno ili je povremeno angažovana na privremenim poslovima. Više od 60 odsto zaposlenih majki u Srbiji ima primanja niža od republičkog proseka. Svaka sedma majka mesečno ima na raspolaganju manje od 150 evra, a skoro polovina njih zarađuje između 150 i 300 evra u dinarskoj protivvrednosti - najmlađe majke imaju najniže plate.
"Osim porodilja koje imaju manje od 18 meseci radnog staža, novim zakonom su pogođene i mame preduzetnice jer su stavljene u poziciju da biraju da li će tokom porodiljskog odsustva staviti firmu u status mirovanja ili će zaposliti poslovođu da je vodi. Pred ovu dilemu stavljene su i doktorke i zubarke koje imaju privatne ordinacije. Ako žele da idu na porodiljsko odsustvo, one praktično moraju da zatvore ordinaciju i da je ponovo otvore nakon povratka sa porodiljskog odsustva, jer je u njihovom slučaju gotovo nemoguće zaposliti nekog da vodi firmu.I majke koje imaju decu sa invaliditetom moraju da izaberu da će dobijatinadoknadu za porodiljsko ili će dobijati uvećanu naknadu za tuđu negu i pomoć, iako ove dve nadoknade ne isključuju jedna drugu", kaže Macura.
Iako se predlog Inicijative "Mame su zakon" našao među oko 250 predloga za dopunu dnevnog reda koji su odbijeni, mame ne odustaju od svog cilja - da se izmeni Zakon o finansijskoj podršci porodicama sa decom. Sledeći korak su amandmani na Zakon o budžetu, kojima se zahteva da se izvrši preraspodela sredstava, odnosno preusmeravanje novca u socijalna davanja.
"Mi tražimo da se iz ministarstava za koja su predviđena najveća povećanja u budžetu, a to su Ministarstvo odbrane i Ministarstvo unutrašnjih poslova, jedan deo preusmeri na socijalna davanja. Tvrdnje resornih ministara da u budžetu nema novca za porodilje jednostavno nisu tačne. Ako bi sve porodilje dobijale minimalac, a to je oko 66.000 njih, onda govorimo o tome da bi država trebalo da izdvoji 20 milijardi dinara godišnje za naknade. S obzirom na to da mi ne pričamo o svim porodiljama, ova cifra je još manja", zaključuje Macura.
Ukoliko Vlada Srbije ne odgovori pozitivno ni na jedan od zahteva Inicijative, trudnice i porodilje planiraju protest na ulicama Srbije, 10. decembra, na Međunarodni dan ljudskih prava.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Dačić: Aktivno 10 požara, najteže u Deliblatskoj peščari
14.08.2026.•
0
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je u Srbiji aktivno 10 požara, dodavši da je najteža situacija u Deliblatskoj peščari, dok je požar u mestu Gornji Brestovac pod kontrolom.
Geodetske organizacije traže razrešenje ministarke Sofronijević
14.08.2026.•
0
Udruženje geodetskih organizacija Srbije "Geoudruženje" zatražilo je od Vlade Srbije pokretanje postupka za razrešenje ministarke građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandre Sofronijević.
Naredne sedmice završni ispit za osmake koji nisu polagali u junu
14.08.2026.•
0
Učenici osmog razreda osnovnih škola, koji iz različitih opravdanih razloga nisu polagali završni ispit u junskom roku, moći će da polažu testove od 17. do 19. avgusta, saopštilo je Ministarstvo prosvete.
Protest u Gornjem Milanovcu zbog problema sa snabdevanjem vodom
14.08.2026.•
0
Više stotina građana sinoć je protestovalo u centru Gornjeg Milanovca zbog nestašice vode iz vodovoda.
Er Srbija preusmerava letove ka Siciliji zbog pojačane aktivnosti vulkana Etna
14.08.2026.•
0
Avio kompanija Er Srbija će danas, 14. avgusta, preusmeriti letove između Beograda i italijanskog grada Katanije na aerodrom Lamezija Terme u Kalabriji zbog pojačane aktivnosti vulkana Etna na Siciliji.
EU: Okvir za poštovanje osnovnih prava u Srbiji postoji, ali mora bolje da se sprovodi
13.08.2026.•
3
Zakonodavni i institucionalni okvir za poštovanje osnovnih prava u Srbiji uglavnom je uspostavljen, ali mora da se poboljša sprovođenje.
Matović optužio nemačkog novinara da je svojim pitanjem pozvao na ubijanje Rusa
13.08.2026.•
5
Državni sekretar u Ministarstvu informisanja i telekomunikacija Srbije Perko Matović osudio je izjavu novinara "Frankfurter algemajne cajtunga" Mihaela Martensa.
Kazahstanac uhapšen u Beogradu zbog prevare: Od starije žene uzeli 20.360 evra za navodnu operaciju ćerke
13.08.2026.•
2
Državljanin Kazahstana V.N. (32) uhapšen je zbog sumnje da je izvršio krivično delo prevara.
Vučić najavio veće plate za lekare koji pristanu da rade u selima
13.08.2026.•
3
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je danas da će država povećati plate lekarima koji budu pristali da rade u selima, te ocenio da nema smisla graditi zdravstvene ustanove "ako u njima nema ko da radi".
Uskoro suđenje za napad na policiju ispred Državnog univerziteta u Novom Pazaru
13.08.2026.•
0
Suđenje devetorici optuženih da su 29. jula prošle godine napali policajce ispred Državnog univerziteta u Novom Pazaru, počeće sledeće nedelje pred Osnovnim sudom u tom gradu.
Ekspo za kontejnere za logističke potrebe izdvaja 117,4 miliona dinara
13.08.2026.•
2
Кompanija Ekspo Beograd zaključila je okvirni sporazum sa kompanijom "Eko box kontejneri" Beograd-Zemun za nabavku kontejnera za logističke i servisne potrebe na Ekspo lokaciji.
Rama: Ukrajina greši po pitanju Kosova, ali njeno pravo na slobodu ostaje neosporno
13.08.2026.•
5
Ukrajina greši po pitanju Kosova, ali njeno pravo na slobodu ostaje nesporno, ocena je premijera Albanije Edija Rame.
Štab za vanredne situacije: I dalje aktivan 31 požar, za sedam dana bilo 900 požara na otvorenom
13.08.2026.•
0
Republički štab za vanredne situacije saopštio je danas, nakon vanredne sednice, da je na teritoriji Srbije trenutno aktivan 31 požar, dok je u poslednjih dana evidentirano oko 900 požara na otvorenom prostoru.
Leskovčanin priveden zbog poziva na ubistvo predstavnika vlasti
13.08.2026.•
1
Pedesetčetvorogodišnji S.T. iz Leskovca uhapšen je jer je putem naloga na društvenoj mreži pozivao na ubistvo predstavnika vlasti i najviših državnih organa.
Usvojena Strategija poljoprivrede i ruralnog razvoja do 2034. godine
13.08.2026.•
1
Vlada Srbije usvojila je Strategiju poljoprivrede i ruralnog razvoja za period 2026–2034. godine.
Komentari 3
Suzy
Shimmy
savamala,
tomaDiploma,
protiv ustavno smanjenje penzija,
odzacarina,
tv pretplata,
povecanje cene goriva,
promenada,
.
.
.
ne polazem velike nade u ove proteste, niti verujem da ce iza ove ideje stati veliki broj ljudi..
Paja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar