I najbolje ocenjeni direktori škola pali na ispitu za licencu
Na ispit za dobijanje licence do sada je izašlo 17 najboljih direktora osnovnih i srednjih škola u Srbiji, od kojih je petoro palo na ispitu.
Foto: Pixabay
U Novom Sadu je od sedam kandidata petoro prošlo, a dvoje palo ispit, dok je u Beogradu na ispit izašlo 10 direktora i troje je palo.
Pravo da izađu prvi na ispit imali su direktori koji su dobili najviše ocene u spoljnom vrednovanju škola i koji su prošli obuku.
"Statistički gledano, skoro trećina direktora nije prošla ispit, ali to ne znači da su oni loši direktori, već da su ovo neozbiljno shvatili", rekao je ministar prosvete Mladen Šarčević. On je pojasnio da ispit za licencu nije bio test znanja, već predstavlja projekat koji je kombinacija pedagoških znanja, unapređenja rada škole, menadžmenta i poznavanja prava.
"Ovo je korak ka depolitizaciji u rukovođenju ustanovama i ka punoj profesionalizaciji. To je i poruka onima koji su imali niske ocene na eksternom vrednovanju škola, da će za njih biti mnogo teže na ispitu", naveo je Šarčević i dodao da će u junu naredne godine i nastavnici koji žele da konkurišu za mesto direktora moći da polažu za licencu.
Očekuje se da će licenciranje aktuelnih direktora biti završeno do 2021. godine.
U narednoj godini Šarčević očekuje da će mnogo više škola osnovati zadruge, kako bi se iz nabavke udžbenika izbacili posrednici i roditelji izdvajali manje novca za đačke komplete. Preko zadruga mogu se organizovati i đačke ekskurzije.
"Zadruga nije obaveza, već mogućnost. Osnivanjem zadruga direktori čine dobro i roditeljima i školi", pojasnio je ministar.
Urađen je pravilnik o đačkim ekskurzijama koji predviđa da osnovci mogu da putuju samo po Srbiji i da ravnomerno bude zastupljeno svih osam regija.
"Sada standardizujemo u svim regijama smeštajne kapacitete, da budu bezbedni, kvalitetni. Standardizacija se radi sa ministarstvom turizma", naveo je ministar.
U narednoj godini najavio je uvođenje jednosmenskog rada u 100 škola, kao i da će u istom broju osnovnih škola biti redizajnirane kuhinje i uvedena zdrava ishrana.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Zvonka Veselinovića čuva aktivni snajperista SAJ-a
05.07.2026.•
2
Osim pripadnika Žandarmerije, biznismena Zvonka Veselinovića obezbeđuje i jedan aktivni pripadnik Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ), saznaje N1.
Prva grupa danaskih zatvorenika dolazi 2027. da robija na Kosovu
05.07.2026.•
1
Prva grupa danskih zatvorenika stići će na Kosovo u aprilu 2027. godine, kako bi u kosovskim zatvorima odslužili kaznu, rekao je direktor Kosovske korektivne službe Ismailj Dibrani za kosovske medije.
U Srbiji do sada izrečeno 18 kazni doživotnih zatvora
05.07.2026.•
4
Od ukupno 18 teških zločina za koje je okrivljenima izrečena najteža kazna - doživotni zatvor, u čak 15 slučajeva žrtve su bile žene i devojčice, odnosno bivše devojke, emotivne partnerke i supruge počinilaca.
Panić: Novi pasoši po svim svetskim standardima, prelepi su
05.07.2026.•
5
Šefica Odseka za izdavanje putnih isprava PU Beograd Sanja Panić izjavila je da su novi obrasci srpskog pasoša, čije je izdavanje počelo od 1. jula, urađeni po svim svetskim standardima.
Vučićev režim počiva na pet stubova - evo kojih
05.07.2026.•
5
Uoči izbora koje je najavio za jesen, predsednik Srbije Aleksandar Vučić odredio je da se iz budžeta dele novci penzionerima, korisnicima socijalne pomoći, kao i svima kojima život i zdravlje zavisi od kupovine lekova.
Uhapšen "vračarac": Presreo čoveka u saobraćaju, pretio pištoljem, pa krvlju pisao po kolima
04.07.2026.•
6
Uhapšen je pripadnik "vračarskog klana" N.M. (31) iz Beograda, osumnjičen da je pištoljem pretio jednom muškarcu, saopštio je MUP.
AMSS: Automobili čekaju sat vremena na Gradini
04.07.2026.•
0
Automobili čekaju nešto više od sat vremena za izlaz iz Srbije na graničnom prelazu Gradina, dok su zadržavanja na Preševu i Horgošu oko pola sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Vučićev paket mera: "Služi za propagandu, a nakon izbora će se sve vratiti na staro"
04.07.2026.•
20
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je nove mere – isplatu jednokratne pomoći i smanjenje troškova za lekove. Novi paket mera, prema njegovim rečima, koštaće državu više od 600 miliona evra.
Aleksić, Parandilović i Ćuta pozvali opoziciju na ujedinjenje
04.07.2026.•
30
Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić ocenio je da je opština Medijana dokaz da se režim može pobediti i pod nepoštenim uslovima i ponovo pozvao sve opozicione aktere na ujedinjenje.
Sadler: Rukovodstvo ANN nije najavilo spajanje televizija N1 i Nova
04.07.2026.•
4
Rukovodstvo Adrija njuz netvorka, mreže u okviru koje posluju N1 i Nova S, nije ni usvojilo ni najavilo promene po kojima bi se spojio program te dve televizije, rekao je direktor za informativu ANN-a Brent Sadler.
Radić za Dojče vele: Odlazak nije trajan, vratiću se u slobodnu Srbiju
04.07.2026.•
12
Vojni analitičar Aleksandar Radić morao je na saslušanje zbog tobožnjeg fabrikovanja afere "zvučni top", a onda su mediji objavili snimke njegovog uhođenja.
Dvojica maloletnika poginula u saobraćajnoj nesreći u Babinom Mostu
04.07.2026.•
0
Dvojica sedamnaestogodišnjaka poginula su u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila sinoć oko 23.15 u selu Babin Most, u opštini Obilić, dok je jedan pešak povređen, piše portal KoSSev.
Vučić: Parlamentarni izbori možda i pre moje ostavke, očekujem dobru utamicu, primenićemo preporuke ODIHR
04.07.2026.•
31
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da će na izborima biti "dobra utakmica", a "u međuvremenu moramo da usvojimo i primenimo sve ODIHR-ove preporuke.".
Ekspo selo: Pokrenuta nabavka za operativno upravljanje smeštajem učesnika
04.07.2026.•
0
Кompanija Ekspo 2027 doo Beograd pokrenula je postupak nabavke za uslugu operativnog upravljanja smeštajem u Ekspo selu, koje će tokom trajanja specijalizovane izložbe Ekspo 2027 biti namenjeno smeštaju učesnika izložbe.
Vučić: Slučaj zvučni top će dobiti sudski epilog, tužilaštvo će obavestiti javnost
04.07.2026.•
10
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će slučaj o navodonoj simulaciji zvučnog topa dobiti svoj sudski epilog i da će tužilaštvo o tome upoznati javnost.
Vlasnicima firmi u Beogradu slao preteće poruke da ih prinudi da plate nepostojeće dugove
04.07.2026.•
4
Dvadesetogodišnji S.S. uhapšen je zbog sumnje da je izvršio krivično delo ugrožavanje sigurnosti.
Komentari 8
uca
Zuti
tamo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar