Sa nanogvicom se može na posao, u školu i na venčanje

Trenutno u Srbiji kaznu kućnog zatvora sa elektronskim nadzorom izdržava 536 osuđenih, a kontrolu nad njima obavlja Poverenička služba.
Sa nanogvicom se može na posao, u školu i na venčanje
Foto: Printscreen
Prema podacima Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde, ovakva kazna prosečno traje nešto duže od osam meseci, a najčešće se izriče za krivična dela iz oblasti saobraćaja, sitne krađe, zloupotrebu narkotika i slično.
 
Ko prekrši zakonska pravila u vezi sa kućnim pritvorom i zatvorom, kazna mu se preinačava u efektivnu i odmah se upućuje u kazneno-popravni zavod. U Upravi navode i da se mera kućnog pritvora sa elektronskim nadzorom sprovodi odmah. Zatim se prave prioriteti, pa se shodno tome vodi računa da presude ne zastare, kao i o težini krivičnog dela, ličnosti osuđenog i interesu društvene zajednice. 
 
Osuđenik kome je određen kućni zatvor, objašnjavaju u Upravi, ne sme da napušta prostorije u kojima stanuje, osim u slučajevima predviđenim Zakonom o izvršenju vanzavodskih sankcija i mera. Odlukom direktora Uprave, osuđeni ipak može da napusti prostorije u kojima stanuje, ali samo u strogo propisanim slučajevima.
 
"Osuđenom može da bude odobreno da napusti prostorije u kojima izdržava kaznu kućnog pritvora, ako on ili član njegove porodice moraju da odu u zdravstvenu ustanovu kako bi im bila pružena odgovarajuća medicinska pomoć. Takođe, može da napusti prostorije zbog odlaska na posao, ako krivično delo za koje je osuđen nije u vezi sa radom, zbog pohađanja nastave tokom redovnog školovanja i odlaska na polaganje ispita. Izlazak mu može biti odobren zbog teške bolesti, radi odlaska na redovne zdravstvene preglede ili kada osuđeni ili njegov srodnik (do drugog kolena) odluče da se venčaju", objašnjavaju u Upravi.
 
Iz Povereničke službe kažu da je broj zloupotreba mali i da su oni kojima je izrečena kazna kućnog zatvora sa elektronskim nadzorom svesni pogodnosti koje ona pruža. Objašnjavaju da u Upravi postoji server preko kog se komunicira sa opremom koja se nalazi u stanu osuđene osobe. U kući gde se služi kazna, navode, aparat koji koristi prijemnik uključuje se na utičnicu telefona a nanogvica je odašiljač.
 
Onog momenta kada osuđeni prekorači dozvoljeni krug kretanja, stiže nam obaveštenje. Nemoguće je da osoba koja izdržava kaznu sa elektronskim nadzorom skine nanogvicu, a da sistem to ne prepozna. Naime, kada se ona uklanja, neophodno je da se polomi plastika kojom se fiksira, a jednom uništena, nanogvica ne može da se koristi više puta.
 
Inače, pored 539 osoba u kućnom zatvoru sa električnim nadzorom, tu su i oni u pritvoru sa nanogvicom, kućni zatvor i pritvor bez elektronskog nadzora, a ukupan broj ljudi u kućnom pritvoru ili zatvoru iznosi 1.871.
 
Podsetimo, u veče dočeka Nove godine, jedan muškarac pod elektronskim nadzorom upao je u kuću svojih komšija gde se održavala tinejdžerska žurka i nožem napao prisutne.
  • ma sve se moze

    05.01.2019 00:30
    kad se hoce
    A moze i da se zivi u vili posle milionske pronevere, ubistva premijera i skrivanja aktera, a da se odrze koncerti...
  • Pravi Opalim te g...

    04.01.2019 21:27
    Super, dajte im i pohvalnicu. Mrs.
  • slavija

    04.01.2019 21:27
    Poenta nanogice je da osuđenik bude na jednom mestu i da ne mrda odatle. Ovo "šetkanje" obesmišljava svrhu kazne.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Cigarete ponovo poskupele

Cigarete su ponovo poskupele, a u Službenom glasniku su objavljene nove cene koje će važiti od 7. maja.