Najkorumpiranije zemlje Zapadnog Balkana, prema prema istraživanju "Transparency Internationala" (TI) su Albanija, Makedonija, pa Kosovo koje se nalaze na 99, odnosno 93. mestu po indeksu korupcije, slede BiH i Srbija na 89, odnosno 87. mestu, dok je Crna Gora na 67, a Hrvatska na 60. mestu.
Foto: Screenshot
TI je objavio godišnji izveštaj o Indeksu percepcije korupcije (CPI) u svetu za 2018. godinu, koji meri nivo korupcije u javnom sektoru u 180 zemalja i teritorija širom sveta. Indeks je kreiran na osnovu 13 istraživanja u poslovnom sektoru i stručnih procena.
Poseban naglasak u ovogodišnjem istraživanju TI je stavljen na vezu između korupcije i krize demokratije te rasta desničarskih i populističkih tendencija, naročito unutar Evropske unije i ostalim zapadnim demokratijama.
Kako su naveli, ovogodišnji indeks donosi već poznatu sliku stvari - više od dve trećine zemalja ima indeks koji ukazuje na nedovoljno efikasnu borbu protiv korupcije. No, objavljeni izveštaj procenjuje da najviše zabrinjava to što većina zemalja nije napravila nikakav ili jako mali napredak u oblasti iskorenjivanja korupcije i ocenjuje da je samo 20 zemalja napravilo značajan pomak u ovom smislu.
Zemlje regiona su analizirane u sklopu istočne Evrope i centralne Azije. Zapadni Balkan ima drugi po redu najlošiji rezultat u indeksu. Skoro svaka zemlja pravila je vrlo ograničen napredak u borbi protiv korupcije. Manjak političke volje, oslabljene institucije i ograničenost političkih prava kreirali su atmosferu u kojoj korupcija cveta, a postoji jako malo volje za borbu protiv ove pošasti.
U Srbiji nastavljen pritisak na pravosuđe
Srbija je nazadovala za dva poena u odnosu na prošlu godinu i ukoliko Vlada nastavi sa trendom podrivanja tela i institucija koje su odgovorne za održavanje vladavine prava, pad se može nastaviti.
U 2018. uprkos protivljenju NVO i profesionalnih asocijacija i drugih, Vlada Srbije je nastavila sa pritiskom za povećavanje uticaja nad pravosuđem. Istovremeno Vlada radi na redukovanju javnog pristupa informacijama tako što ssu kompanije u vlasništvu države izuzete sa spiska dostupnog javnosti.
U isto vreme dok Vlada tvrdi da podržava slobodu medija, novinarska udruženja imaju poteškoća u uključivanju u izradi nove Medijske strategije Srbije.
Među zemljama kandidatima za EU i potencijalnim kandidatima, od onih koji imaju pristupne pregovore, njih četiri od sedam beleže manje padove u stepenu percepcije korupcije od prošle godine. Uprkos jasnom evropskom uslovu o smanjenju korupcije, mnoge vlade nisu uspele da pokažu posvećnost demokratiji i vladavini zakona.
Najbolji nisu savršeni
Očekivano, zemlje sa najboljim rezultatima su zemlje zapadne Evrope, ali ipak nijedna od njih nije dostigla savršenu ocenu odnosno nultu korupciju. Najbolje kotirana u Evropi je Danska, slede je Novi Zeland, Finska, Singapur, Švedska i Švajcarska.
Zemlje sa najgorim rezultatima su Somalija, koja se nalazi na poslednjem 180. mestu, a odmah iznad nje su Sirija, Južni Sudan, Jemen i Severna Koreja.
Detaljnije o rezultatima ovog istraživanja možete čitati OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Руку на срце, ако икоме треба веровати, онда треба овој чувеној агенцији „Transparency International“ (TI).
Мислим да нема бољих стручњака за корупцију од њих.
Они су прави мајстори. Мастерси.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Biro za društvena istraživanja upozorava da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić prekršio Ustav i zakone jer je njegovo ime na listi SNS za lokalne izbore u Kosjeriću i u Zaječaru zakazane za 8. jun.
Student Miloš Pavlović izjavio je da su predstavnici studenata koji kažu da hoće da uče imali "konstruktivan i ohrabrujuć" sastanak sa evropskom komesarkom za proširenje Martom Kos.
Novi premijer Srbije Đuro Macut sa suprugom je pre dve nedelje kupio vilu vrednu više od milion evra na Zvezdari od Tomislava Bogetića, nekadšnjeg direktora javnog preduzeća "Beograd put".
Udruženje radnika RTS-a "Naš pRoTeSt" saopštilo je da će ostati upamćeno da se rukovodstvo javnog servisa tokom blokade nije obratilo gotovo nikom od zaposlenih.
Muzičar Goran Bregović stavljen je na listu nepoželjnih osoba u Letoniji, rekao je za državnu televiziju ministar unutrašnjih poslova Rihards Kozlovskis.
Ministarstvo zaštite životne sredine odbilo je da izda saglasnost na studiju kojom se procenjuju uticaji na životnu sredinu povećanja kapaciteta fabrike kreča Ziđin Zagrađe u Boru.
Odloženo je prvo ročište na suđenju po tužbi Branislava Jovanovića, predstavnika grupe građana "Niš, naš grad", protiv predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Evropski sud za ljudska prava, koji je veće od sedam sudija, odlučio je da delimično usvoji zahteve podnosilaca i izda privremenu meru u vezi sa potencijalnim korišćenjem zvučnog oružja u Beogradu.
Raspisivanje lokalnih izbora u Kosjeriću i Zaječaru, prvih otkako je zemlju zahvatio talas građanskih protesta, unelo je novi život u staru debatu o izbornim uslovima.
Carinski službenici su 29. aprila na graničnom prelazu Preševo, u saradnji sa policijom, sprečili pokušaj putnika da u prtljagu prokrijumčari preko 80.000 evra.
Komentari 4
Lala
Мунгос
Мислим да нема бољих стручњака за корупцију од њих.
Они су прави мајстори. Мастерси.
Bjeli
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar