Plaćamo trgovcima kese kojima ih reklamiramo

Dok se kese sa znakom firme u pojedinim zemljama regiona tretiraju kao reklamni materijal i ne smeju se prodavati, u Srbiji je dozvoljeno da potrošač plaća reklamu.
Plaćamo trgovcima kese kojima ih reklamiramo
Foto: Pixabay
U organizacijama potrošača veruju da takva kesa ne bi smela da ima cenu, jer se na njoj promoviše preduzeće. Tržišni inspektori, međutim, smatraju da ta prodaja ne ugrožava prava potrošača i da nije sankcionisana Zakonom o oglašavanju, pišu "Novosti"
 
"Kese sa imenom firme su reklama i njih su trgovci finansirali iz posebnog fonda. U vrema kada se tanke kese nisu naplaćivale, imali smo nekoliko slučajeva tužbi protiv trgovaca za prodaju većih i čvršćih kesa. Prodaja kesa sa imenom trgovca se i prema našim zakonima smatra reklamom i ne bi smela da ima cenu", ocenjuje Petar Bogosavljević, predsednik pokreta potrošača Srbije.
 
Sa druge strane, u Tržišnoj inspekciji smatraju da kese u koje građani pakuju proizvode koje su kupili takođe predstavljaju proizvode, odnosno robu. 
 
"Kako bismo došli do odgovora da li trgovci imaju pravo da prodaju robu koju su pre toga poklanjali, moramo prvo da postavimo pitanje kako je došlo do poklanjanja kese kao robe i da li trgovac sme da poklanja robu", kaže Ivan Kadović, koordinator Odeljenja za kontrolu prometa Ministarstva trgovine.
 
On navodi da "poklanjanje kese predstavlja vid podsticaja u interesu trgovaca koji očekuju od potrošača da što više kupuju, a da pritom ne brinu o broju kesa koje će im biti potrebne za pakovanje". Prema njegovim rečima, nakon preporuke države da se kese naplaćuju, "trgovci su morali da biraju drugi način podsticanja prodaje i primorani su da prodaju kese koje su poklanjali".
 
"Logotip firme predstavlja zaštićenu intelektualnu svojinu i kontrolni organ državne uprave nije ovlašćen da sankcioniše trgovca zbog upotrebe žiga svoje robne marke na robi koju prodaje. Dobrovoljnim odustajanjem trgovaca od prodajnog podsticaja poklanjanja kesa, na preporuku državnog organa zbog ekoloških motiva, nisu ugrožena prava potrošača. Prodaja robe sa žigom trgovca, pa tako ni kesa sa logotipom trgovca, nije sankcionisana Zakonom o oglašavanju", stav je inspektora Kadovića.
  • Perica

    31.01.2019 14:34
    R
    Poštovani R, bilo bi lepo da se upoznate sa značenjem termina "komunizam" pre no što ga upotrebite.
    Srbija danas nema blage veze sa komunizmom.... Diktatura, autokratija, fašizam!!!!
  • mkm

    30.01.2019 19:00
    Svako ima pravo da na svom proizvodu otisne robni žig svoje robne marke. Zašto ne biste platili za markiranu kesu, a platili biste, i to skupo, za markiranu majicu sve da preko cele piše Tom Tailor. Samo treba da steknemo nove navike. Krajnji cilj je da budemo realni i trošimo onoliko kesa koliko nam zaista treba.
  • Aleksandra

    30.01.2019 09:58
    Sramota
    Toliko se brinemo o ekologiji naplacuje se kesa, a to sto su sve ambalaze u maksiju/ i ostalim prodavnicama, od plastike to nikom nista...licimernost i gramzivost za parama. fuj.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija