Zbog neprijavljivanja otpada skoro 2.000 prekršajnih prijava

Agencija za zaštitu životne sredine podnela je 1.987 prekršajnih prijava protiv preduzeća koja prošle godine nisu podnela izveštaj o "proizvodnji" otpada.
Zbog neprijavljivanja otpada skoro 2.000 prekršajnih prijava
Foto: Pixabay
Do sada je stiglo 10.000 izveštaja za 2018. godinu, a direktor Agencije Filip Radović najavio je da će ove godine prvi put biti kontrolisana i istinitost podataka koji se nalaze u izveštajima. Rok za podnošenje godišnjih izveštaja o otpadu Agenciji je 31. mart, a prošle godine podneto je više od 25.000 izveštaja.
 
"Ono što nije dobro jeste da i dalje postoji veliki broj kompanija, koje ne ispunjavaju ovu zakonsku obavezu. To više neće moći da se desi. Prošle godine smo podneli 1.987 prekršajnih prijava protiv kompanija koje nisu dostavile izveštaje", kaže Radović.
 
Navodi da su sudovi tokom prošle godine donosili presude, ali da nema tačnu informaciju koliko jer su mnogi postupci još u toku. "Reakcija sudova nije na odgovarajućem nivou, ali s obzirom na to da je sve ovo nova regulativa, možda je potrebno da prođe još neko vreme", kaže Radović.
 
Agencija se, dodaje, priprema da ove godine proverava podatke iz dostavljenih izveštaja, jer je uočeno da kompanije dostavljaju proizvoljne podatke. "Od ove godine moći ćemo da radimo i detaljnu kontrolu samog kvaliteta podataka. Pored kontrole kompanija koje nisu dostavljale izveštaje, sada ćemo kontrolisati i kompanije koje su dostavile lažne izveštaje", ističe Radović.
 
U 2017. godini u Srbiji je, prema podacima Agencije, generisano, odnosno "proizvedeno", više od 11,4 miliona tona otpada, što je 1,6 tona po stanovniku. Izveštaji koji stižu u Agenciju osnov su za obračunavanje naknada za zaštitu životne sredine, a po načelu "zagađivač plaća".
  • Мунгос

    29.01.2019 18:22
    1987 пријава,
    Ово министарство заштите животне средине је толико пријава написало?
    Па то је 1987/12=165 пријава месечно, то је 6 пријава дневно.
    Замислите, у ери дигитализације, само 6 пријава дневно.
    Мало брате.
    Ако је и од Екологије, нема смисла, мало брате.
    Моја фирма би толико пријава написала за два дана, захваљујући програму који ми је поклонила Европска Унија, и то поклонила, бесплатно, донирала, заџабе. Мали донаторски кредит.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija