Gradske vlasti u Beogradu prošle godine kupile su bezbednosni sistem za kontrolu ulaska i prolaska u dve zgrade gradske uprave za koji su predvideli i zahtevali tenderom da između ostalog identifikuje građane i zaposlene na osnovu otisaka vena sa dlana, piše portal Pištaljka.
Na tender u maju prošle godine javio se samo jedan ponuđač koji je i dobio posao vredan oko 460.000 evra. Pištaljka saznaje da ni više od pola godine od tendera ulazne kapije ne funkcionišu.
Štaviše, u zgradama uprave u Kraljice Marije (zgrada "Ineksa") i u Ulici 27. marta u kojima su kapije instalirane i dalje rade radnici obezbeđenja koji ne znaju ni da će identifikacija metodom otiska vena sa dlana postojati u zgradama i tvrde da će se kroz ulazne kapije prolaziti uz pomoć plastičnih kartica.
Za sada, kako su se novinari Pištaljke uverili, skupoceni sistem kontrole ulaska je postavljen ali još ne radi, pa građani mogu slobodno da prolaze do gradskih servisa - sekretarijata i službi gradske uprave.
Kako daje navodi Pištaljka, u konkursnoj dokumentaciji može se videti da je gradska uprava za skoro pola miliona evra kupila desetine kamera (od kojih neke očitavaju i registarske tablice na parkingu), električnih brava, videointerfona, razne softvere, led displeje, LCD šifratore, kontrolne panele i memorijska i inteligentna proširenja za njih, metalne kutije... Takođe u konkursnoj dokumentaciji traženo je i preko 2.000 proksimiti kartica za identifikaciju, štampač za te kartice i oko stotinak čitača tih kartica.
Kako piše Pištaljka, načelnica gradske uprave Sandra Pantelić niej bila dostupna za pitanja šta još ne funkcioniše u ovom sistemu.
Beogradska firma Makina (Macchina), koja je jedina učestvovala na tenderu i dobila posao, takođe nije odgovorila na pitanja Pištaljke o tome zašto sistem ne funkcioniše i gde su još instalirali mehanizme za identifikaciju ljudi skeniranjem vena. Kad je Pištaljka pitala da li u svojoj ponudi imaju ovakav mehanizam kontrole ulaska, zbunjena sekretarica je rekla da takvu uslugu ne pružaju. Sajt firme trenutno ne radi, a na njihovoj Fejsbuk stranici navodi se da ova firma pruža rešenja za opštine i gradove, a hvale se i uspešnim montiranjem sistema opšteg video nadzora "koji prati kretanje vozila kao i bezbednost svakog građanina Lazarevca".
postoje jedna lopovska fora. Izvade vitala deo iz neke masine, traktora, aparata. On onda ne radi pa ga kao pokvarenog prodaju na licitaciji i sami kupe dzabalesku.
Verujem da ce ovo vise da koriste lopovi nego za preventivu sta ces takvi smo postali nema nam spasa.
Dakle ako treba razbijte ga ako ne mozete da popravite samo ne dajte na prodaju. prvo sve na poligraf.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Osnovno javno tužilaštvo u Kragujevcu saopštilo je da je formiran predmet u vezi sa obrušavanjem potpornih zidova i dela pristupne saobraćajnice kod Centra izvrsnosti u Kragujevcu.
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal je danas izdalo naredbu MUP SBPOK da se osumnjičeni ministar kulture Nikola Selaković dovede na saslušanje, imajući u vidu da su za to ispunjeni zakonski uslovi.
Odbor za visoko obrazovanje Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) izrazio je neslaganje sa odlukom Vlade Srbije da osnuje novi Fakultet za srpske studije izdvajanjem organizacionih jedinica Filozofskog fakulteta.
Lokalni izbori u Negotinu, Mionici i Sečnju nisi bili ni slobodni, ni fer jer su bezbednost učešća građana i sloboda njihovog opredeljenja u izbornom procesu bili ozbiljno ugroženi.
Odbijanje ministra kulture Nikole Selakovića da ode na saslušanje u Tužilaštvo za organizovani kriminal u istrazi "Generalštab" predstavlja politički skandal koji ugrožava pravni sistem.
Poslanici Skupštine Srbije nastaviće danas treću sednicu jesenjeg zasedanja raspravom o amandmanima na predložene zakone, a nastavak sednice zakazan je od 10 sati.
Američki stručnjak za Balkan Edvard Džozef izjavio je da bi predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću bilo veoma teško da odbije eventualnu ponudu SAD za ulazak u NATO, ocenivši da je taj scenario potpuno ostvariv.
Narodnom pozorištu iz Beograda i Ateljeu 212, nekoliko dana pred početak manifestacije "Nušićevi dani" u Smederevu, javljeno je da njihove predstave neće učestvovati, iako su bile pozvane.
Lokalni izbori u tri male srpske opštine, Negotinu, Mionici i Sečnju, pokazuju da se u Srbiji teško može računati na slobodne i fer izbore, navodi austrijska televizija ORF.
Politički komentator Boško Jakšić izjavio je da se Srbija nakon poslednje posete predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen Beogradu još više udaljila od evropskog puta.
Lider SPS-a Ivica Dačić ocenio je da rezultati lokalnih izbora u Mionici, Negotinu i Sečnju potvrđuju da "birači prepoznaju tu stranku kao stub pouzdanosti i da socijalisti imaju jasno izražen identitet".
Evropska unija (EU) je saopštila da očekuje "brzu i transparentnu istragu" svih događaja i incidenata koji su obeležili lokalne izbore u tri opštine u Srbiji održane 30. novembra.
Odbor Skupštine Srbije za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu danas je preporučio parlamentu da ne prihvati izveštaje o radu republičkog javnog tužilaštva od početka 2020. do kraja aprila ove godine.
Komentari 9
nnnn
Verujem da ce ovo vise da koriste lopovi nego za preventivu sta ces takvi smo postali nema nam spasa.
Dakle ako treba razbijte ga ako ne mozete da popravite samo ne dajte na prodaju. prvo sve na poligraf.
Lala
volej
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar