Ko pušta kriminalce, sudovi ili policija

Nakon što je prošlog meseca samo u jednoj noći policija širom Srbije uhapsila oko 150 osoba, među kojima je bilo i zvučnih imena iz vrha kriminalnih klanova, dve trećine privedenih ubrzo je pušteno na slobodu.
Ko pušta kriminalce, sudovi ili policija
Foto: 021.rs
Nakon toga, ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, koji je prethodno akciju policije predstavio kao veliki obračun sa kriminalom, svalio je svu krivicu na pravosudne organe i nazvao ih neodgovornim.
 
"Šta ja da kažem policajcima, kakvu poruku šaljemo našem društvu? I onda kažete pušteni su. Nažalost jesu, da se ja pitam ne bi ih pustio nikad i za takve slučajeve apsolutno je krivo pravosuđe", naveo je Stefanović. Kako je rekao, taj ko može da pusti kriminalca koji je uhvaćen sa ilegalnim pištoljem da se ponovo šeta Beogradom je neodgovoran.
 
Na ovu izjavu reagovalo je Društvo sudija Srbije, navodeći da ocenjivanje rada sudija i tužilaca nije posao Ministarstva unutrašnjih poslova i da ona predstavlja protivustavni pritisak na pravosudne organe. Društvo je pozvalo Visoki savet sudstva i druge državne organe da preduzmu mere zaštite nezavisnosti sudstva, poštovanja pravnog poretka i ugleda Srbije.
 
Ocenili su da tužilaštvo odlučuje da li će preduzimati krivično gonjenje na osnovu policijskih prijava, a sud je taj koji svojim odlukama ocenjuje uspešnost rada policije i tužilaštva, a ne obratno. Društvo sudija je navelo i da pritvor nije kazna, kao i da se ne može odrediti trajno, niti iz preventivnih razloga, kao i da je ta mera najstroža i izuzetna.
 
Potpredsednik Društva sudija Srbije Omer Hadžiomerović kaže za "Politiku" da je izjava ministra policije paušalna ocena i da se njome stvara utisak da sud pušta ljude za koje postoje razlozi za određivanje pritvora, bez navođenja tih razloga.
 
"Ne znam da li iko misli, pa i ministar, da sudije podržavaju nasilje. Da bi se odredio pritvor, moraju da postoje čvrsti dokazi da je neko sumnjiv i da je počinio krivično delo. To može da proceni samo sud. Ovakvim komentarom stvara se utisak u javnosti da je cilj policijske akcije bio da se neko pritvori. To uopšte nije cilj, cilj je da budu osuđeni. To što nekom nije određen pritvor ne znači da neće biti procesuiran, pa i osuđen ukoliko postoje dokazi", objašnjava Hadžiomerović.
 
Kako kaže, malu konfuziju unelo je i to što je ministar, nakon što je rekao da sud ne određuje pritvor, izvukao zaključak - "eto zašto moramo da povećamo kazne".
 
"To su dve stvari koje apsolutno nemaju veze jedna s drugom. Kao kada bi fudbalski trener, posle utakmice koja je završena bez golova, rekao da je za to kriv centarfor koji nije dao gol posle pet stopostotnih šansi, a potom izveo zaključak da na sledećoj utakmici mora da zameni golmana", navodi ovaj sudija.
 
Prema njegovom mišljenju, čelnici MUP-a previše često drže konferencije za novinare i hvale se svojim rezultatima.
 
"Javnost treba da bude informisana o radu policije, ali to ne mora uvek da bude na nekoj pompeznoj konferenciji za štampu", stav je Omera Hadžiomerovića.
 
Beogradski advokat Božo Prelević kaže za "Politiku" da, ako tužilaštvo nije zadržalo nekog u pritvoru, to ne znači da ne vodi postupak protiv te osobe.
 
"Ustavna odredba je da se trajanje pritvora mora svesti na najmanju moguću meru", navodi Prelević. Smatra da je greška policije ako nekoga uhapsi bez dovoljno dokaza, jer mu na taj način samo sugeriše da je pod istragom i da skloni jače dokaze.
  • Tanja

    05.02.2019 17:13
    Sudovi. Prvo ukidaju pritvor, a onda, 9 godina kasnije, kada se ikako okonča postupak, puštaju i pravosnažno.
  • marko

    05.02.2019 16:55
    @Tomislav

    Jok, nego će da ginu za ovu bedu od naroda.

    Naš čovek je tupav ko fosna, uporno glasa za tiraniju da bi lečio komplekse, ne shvatajući da mu frustracije ne dolaze od viška slobode već baš od manjka.

    "E nek im je reko' Vučić, tako im i treba! Narkomani i dileri su nas uništili sigurno su žuti, hapsi milicijo!" Takvim mislima se javnost naslađuje, ne zanima njih da neko bude osuđen ili ne daj bože da kazneni sistem ljude obrazuje i spasi od kriminalne sudbine. Važan je samo trenutni osećaj osvete, da se i oni na nekome izjašu pa makar i kroz jalova hapšenja.

    I kako onda da sudija rizikuje svoj život - zapravo, i život svoje porodice - da bi uvodio nekakav red kad ovde ima 5% nas koji taj red želimo. Ostalih 95% su ponose ovce izgladnelog stada, hvale se kako su dobro ošišani...
  • tomislav

    05.02.2019 16:36
    sudije rak rana
    Sudije ne rade svoj posao, brukaju struku, guse narod, poltroni oni najgori.
    Izivljavaju se nad nezasticenima i jaki su tamo gde je upotreba prevelike sile nepotrebna, kad treba da se uradi nesto bitno, tipa helikopter, Savamala, ......, Babic Fandjo i prikljucenija, tu se strah javlja i poziv se zaboravlja, udvoristvo i gledanje kroz prste je ono sto znaju.
    Sudije Srbije bruka ste nacije ona najgora, sto bi vam provoroidjeni reko olos ste najgori.
    Nazdravlje vam plata.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija