Decu iz Srbije najviše usvajaju porodice iz Švedske i SAD

U postupku usvojenja u Srbiji trenutno je 171 dete za domaće porodice, njih 78 je u postupku za inostrane porodice, dok je 31 dete upućeno na prilagođavanje kod potencijalnih usvojitelja.
Decu iz Srbije najviše usvajaju porodice iz Švedske i SAD
Foto: Pixabay
Kako je za portal Danasa rečeno u Ministarstvu za rad i socijalnu politiku, od 2006. godine do danas usvojitelji iz Srbije ukupno su usvojili 1.492 dece, dok su usvojitelji iz inostranstva usvojili ukupno 206 dece.
 
Kada je reč o usvojiteljima iz inostranstva, decu iz Srbije najčešće su usvajale porodice iz Švedske, kojih je bilo 96, porodice iz Sjedinjenih Američkih Država – 60, kao i Španije, odakle je decu iz Srbije usvojilo 13 porodica.
 
Usvojitelji iz Srbije najčešće iskazuju želju da usvoje dete "niskog kalendarskog uzrasta, potpuno zdravo i dobrih razvojnih potencijala, koje nije romskog nacionalnog porekla". Jedan od uslova jeste i da razlika u godinama ne bude manja od 18, niti veća od 45. Prednost u odnosu na pojedince imaju potpune porodice.
 
Postupak usvojenja deteta sastoji se od četiri faze – faze prikupljanja i podnošenja neophodne dokumentacije Centru za socijalni rad, faze procene opšte podobnosti budućih usvojitelja, potom njihov odlazak na pripremu za roditeljstvo i na kraju – faza čekanja.
 
Dužina trajanja same procedure jedino se može jasno odrediti u slučajevima utvrđivanja "Opšte podobnosti usvojitelja", što znači utvrđivanje da određeni parovi ili lica uopšte mogu usvojiti dete, rekli su za portal Danas.rs u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. U fazi utvrđivanja podobnosti radi se procena ličnih svojstava potencijalnih roditelja, njihove motivacije za usvojenje i sličnih, relevantnih karakteristika.
 
"Značajne teme o kojima se razgovara, između ostalog se odnose i na njihovo detinjstvo. Teme se odnose i na partnerski odnos, stabilnost braka, a ukoliko je u pitanju pojedinac, obrađuju se pitanja koja se tiču socijalne mreže osobe koja želi da usvoji dete", piše portal YuMama.
 
Kako je rečeno u Ministarstvu, utvrđivanje podobnosti usvojitelja traje najduže tri meseca, dok je situacija sa postupkom usvojenja, nešto složenija. "Realizacija usvojenja kada će neko usvojiti konkretno dete ne može se utvrditi. Postoje slučajevi da neko nije nikada usvojio dete, odnosno, realizovao svoju želju da postane roditelj", istakli su za Danas.rs.
 
Kako su dodali, ishod ovog dela postupka isključivo zavisi od karakteristika usvojitelja i njihove percepcije – da li dete koje žele da usvoje poseduje određene karakteristike.
 
U Ministarstvu kažu da se u toku samog postupka retko dešava da potencijalni usvojitelji odustanu od usvojenja konkretnog deteta, a razlozi su najčešće: zdravstveno stanje deteta; razvojni potencijali deteta i, u malom broju slučajeva, zbog nacionalnog i etničkog porekla deteta.
 
Na inostrano usvojenje, kada su usvojitelji strani državljani, mogu ići deca, kojoj je utvrđena opšta podobnost za usvojenje i za koju se od tog momenta pa do godinu dana nisu mogli naći usvojitelji među domaćim državljanima.
 
Kako je rečeno u Ministarstvu, usvojitelji u ovom postupku nemaju nikakve troškove, koji bi se odnosili na bilo kakve naknade i takse državnim organima uključenim u postupak usvojenja. "To znači da je kod nas u skladu sa domaćim zakonodavstvom svi postupci od utvrđivanja opšte podobnosti, konkretne podobnosti i zasnivanja usvojenja besplatno", navedeno je u njihovom odgovoru.
  • Razmislite

    04.03.2019 08:11
    Razlika 18-45 g
    Da li je verovatnije da će se o bebi bolje brinuti neko sa 18-20 godina nego neko sa 45-50godiba? Ova granica izmedju starosti usvojenika i usvojiteljapostoji iz vremena kada je prosečan ljudskivek bio 10 godina manji. Trebaje menjati.
  • @drndara

    04.03.2019 07:54
    Žao mi je ako ste tako mislili
    Ili su vam pogrešno rekli ili ne znate, ali, Porodični zakon:
    Član 99
    (1) Razlika u godinama između usvojitelja i usvojenika ne može biti manja od 18 niti veća od 45 godina.
    (2) Izuzetno, ministar nadležan za porodičnu zaštitu može dozvoliti usvojenje licu koje je starije od usvojenika manje od 18 godina ili licu koje je starije od usvojenika više od 45 godina ako je takvo usvojenje u najboljem interesu deteta.

  • /

    03.03.2019 23:55
    /
    ovo je jos iz jugoslavije
    drzava dobija pare od unicefa na ime napustene dece

    davali su lakse decu strancima zato da se kaze da decu ipak daje na usvajanje a
    nasima ih tesko daju da drzava ne bi ostala bez donacija

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija