Šta Srbija dobija Zakonom o poreklu imovine

Donošenje jednog ovakvog zakona (Zakona o poreklu imovine) koji, prvo, nije uopšte poreski, drugo, koji bi se bavio tom temom - nije bilo neophodno niti potrebno, ocenjuje za Radio Slobodna Evropa (RSE) Milica Bisić, poreska ekspertkinja.
Šta Srbija dobija Zakonom o poreklu imovine
Foto: Pixabay
Komentarišući Nacrt zakona o poreklu imovine - koji je Ministarstvo pravde sačinilo i o kojem je 8. marta počela, a 29. marta završena javna rasprava, a koji će biti usvojen u prvoj polovini godine - Bisić konstatuje kako su "mogli da se sprovode zakoni koji već postoje, a ako je nešto u njima trebalo popraviti, moglo je da se popravi".
 
"Ne vidim šta on novo donosi u odnosu na Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji (iz 2002. godine, prim.aut), osim visine stope, što su na kraju mogli da stave i u Zakon o poreskom postupku, ukoliko su hteli da poreska stopa za neprijavljeni prihod bude 75 posto, kao što su napisali", kaže Bisić za RSE.
 
Prema Nacrtu zakona o poreklu imovine, unakrsno će se proveravati imovina građana, stečena u periodu od početka 2007. godine. U Nacrtu se navodi da će jedinice Poreske uprave imati pravo na uvid i pribavljanje podataka iz evidencija državnih organa, ali i iz poslovnih knjiga privrednih društava, od banaka, preko katastra, do kompanija.
 
Za neprijavljenu imovinu ili prihode, bez obzira na to da li su stečeni legalno ili nelegalno, predviđena je izuzetno visoka stopa "posebnog poreza" od 75 odsto, dok je u aktuelnom zakonu ta stopa 20 posto. Ali, to nije kraj.
 
"Posebni porez" ili kazna
 
Ukoliko je neko stekao nezakonito imovinu i platio porez od 75 odsto, to ne znači da će mu sve biti oprošteno. Nakon što Poreska uprava takvo lice oporezuje po ovoj stopi, slučaj dostavlja javnom tužiocu, koji istražuje ima li u sticanju te neprijavljene imovine elemenata krivičnog dela. Ukoliko dokaže da ima, i onih preostalih 25 odsto neoporezovanih prihoda tom licu biće oduzeto.
 
Ovako visoka stopa "posebnog poreza" ima sve karakteristike kazne, zbog čega se teško može braniti njen opstanak u zakonu sa stanovišta svrhe postojanja poreza i jedinstva pravnog sistema, ocenjuje nevladina organizacija Transparentnost Srbija.
 
"Bilo je već slučajeva u našem ustavno-pravnom sistemu da su osporavane pojedine odredbe zakona upravo zato što su imale kaznene odredbe pod nekim drugim nazivom, tako da se mora unapred ispitati da li bi se takva visina poreza uopšte mogla održati kao nešto što je legitimno. A, naravno, ako je reč o imovini koja je nezakonita, onda bilo koja stopa oduzimanja osim stopostotne ne bi imala nikakvog smisla", kaže za RSE Nemanja Nenadić, programski direktor Transparentnosti Srbija.
 
On podseća i da je Nacrt uveliko bio najavljivan kao antikorupcijski zakon, ali podvlači da bi taj akt trebalo korigovati, jer nema norme koje bi se posebno odnosile na osobe za koje bi se prvo pomislilo da su uključene u korupciju - javne funkcionere.
 
Transparentnost Srbija kao problematično rešenje izdvojila je i to što se prethodni postupak kontrole sprovodi na osnovu "godišnjih smernica koje donosi direktor Poreske uprave, na osnovu analize rizika", pri čemu "godišnje smernice nisu javno dostupne". Smatra da će to samo pojačati sumnje, a za koje su povoda dali upravo predstavnici vlasti, da će se na meti provera naći neki od njihovih viđenijih političkih protivnika", navela je ova organizacija u sugestijama koje je uputila Ministarstvu pravde povodom nacrta ovog zakona.
 
Radio Slobodna Evropa tim povodom uputila je upit, ali nije dobila odgovor od pomenutog resora Vlade o tome kako komentariše te primedbe.
 
I Svetislav Kostić, docent Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu na predmetu Poresko pravo, u autorskom tekstu za nedeljnik NIN krajem marta je otvorio pitanje ustavnosti visokog poreskog nameta od 75 odsto. 
 
"Naime, može li se suštinski konfiskatorni porez (stopa od 75 odsto ukazuje na to da je cilj oduzeti najveći deo imovine koja je proistekla iz neprijavljenih izvora) primeniti u slučaju kada nije dokazano, niti postoji osnovana sumnja, da je ona proistekla vršenjem krivičnih dela? Naročito kada se u obzir uzme to da čak i u slučaju da je došlo do kršenja poreskih propisa, visina same obaveze, uvećane za prekršajne kazne, ne bi nikada iznosila 75 odsto ostvarenog dohotka", argumentovao je ovaj stručnjak za poresko pravo.
 
Kostić, inače, smatra, kako je u tekstu naveo, da ovaj nacrt zakona treba povući iz procedure jer je nacrt zakona nejasan, nedorečen i neusaglašen sa drugim zakonima, a da, "ukoliko bude usvojen, može samo da bude nepresušan izvor postupaka pred Ustavnim sudom".
 
Poreska uprava, kako predviđa Nacrt, po službenoj dužnosti može da pokrene postupak protiv bilo kog lica koje ima naglo povećanje imovine veće od 150.000 evra u periodu od uzastopne tri godine. Recimo, ako su nečiji mesečni prihodi 50.000 dinara, a on kupi vilu od milion evra, ukoliko se utvrdi da je vila zakonito prihodovana, na primer iz nasledstva ili od dobitka na lutriji, ona neće biti predmet postupka. Direktor Poreske uprave donosi godišnje smernice na osnovu analize rizika. To je poseban metod kojim poreznici sa drugim državnim organima prate tokove novca.
  • /

    07.05.2019 08:11
    /
    frilenseri
    drz'te se
  • Станко Србин

    07.05.2019 06:41
    Хи хи
    Лопови донели закон да ће сами себе кажњавати. Сутра. Тј. мало сутра. И раја треба да се радује ШАРЕНОЈ ЛАЖИ
  • B&B

    07.05.2019 06:10
    Banana Drzava
    Sad kada su se napljackali u zadnjih 25 god, e sad zakon, da se neko od sirotinje slucajno ne bi obogatio radeci u Ling Long Ping Pong firmama za 35000

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Danas se slavi Dan pobede nad fašizmom

Dan pobede nad fašizmom obeležava se danas u znak sećanja na 9. maj 1945. godine, kada je bezuslovnom kapitulacijom Nemačke okončan Drugi svetski rat u Evropi.