Janković: Srbija će zbog doživotnog zatvora plaćati odštete od više hiljada evra

Kako se približava usvajanje izmena Krivičnog zakonika, sve je više onih koji svoj stav o doživotnom zatvoru bez mogućnosti uslovnog otpusta žele javno da iskažu.
Janković: Srbija će zbog doživotnog zatvora plaćati odštete od više hiljada evra
Foto: 021.rs
U javnu debatu nedavno se uključila i komesarka Saveta Evrope za ljudska prava Dunja Mijatović otvorenim pismom, u kojem se Srbija poziva da preispita ubacivanje ove odredbe u zakon.
 
Maja Atanasković, advokatica Fondacije "Tijana Jurić" i članica radne grupe koja je zaslužna za izgled nacta, za Danas kaže da Dunja Mijatović nije u pravu kada navodi da je usvajanje doživotne zatvorske kazne bez uslovnog otpusta za najteža krivična dela u koliziji sa članom 3 Evropske konvencije o ljudskim pravima.
 
"Konvencija zabranjuje nečovečno postupanje. Međutim, oni će imati isti tretman kao i svi ostali zatvorenici. Njima će biti dozvoljene posete rodbine, primanje paketa, bračne posete... Kastracija bi bila nečovešno postupanje, kao i zabrana porodičnih poseta. Doživotni zatvor to apsolutno nije", kaže tanasković.
 
Osvrćući se na deo pisma koji navodi da u zakonu moraju da "postoje izgledi za oslobađanje zatvorenika", Atanasković ističe da se takva mogućnost ne briše usvajanjem predloženih izmena.
 
"Osuđenicima ostaju zahtevi za zaštitu zakonitosti i predlog za ponavljanje postupka kao vanredni pravni lekovi. Ukoliko se u toku izdržavanja kazne pojave nove informacije, imaju te dve mogućnosti. Takođe, tu je i pomilovanje i amnestija. Dakle, postoji ukupno četiri različita pravna leka", navodi Atanasković, dodajući da ovakva kazna šalje jasnu poruku da će najteža krivična dela biti najstrože kažnjena. 
 
Ona je negirala i tvrdnju Dunje Mijatović da je u procesu usvajanja ovih izmena Krivičnog zakonika izostala javna rasprava, tvrdeći da je organizovano više okruglih stolova na ovu temu, a da je prvi takav događaj organizovalo Ministarstvo pravde u novembru 2017. godie.
 
Na pitanje da li se usvajanjem ovakvog rešenja otvara mogućnost da građani osuđeni na ovu najstrožu kaznu tuže Srbiju Evropskom sudu za ljudska prava, Atanasković kaže: "Ukoliko ovaj zakon u narednih pet godina spasi jedno dete, vredelo je".
 
S druge strane, Ivan Janković, advokat i bivši član Evropskog komiteta za sprečavanje mučenja i nečovečnog ponašanja kaže za Danas da će Evropski sud za ljudska prava zbog ove zakonske odredbe dodeljivati osuđenim licima naknade od više hiljada evra, koje će se plaćati iz budžeta. "Evropska konvencija o ljudskim pravima ne dopušta uvođenje doživotnog zatvora bez mogućnosti pomilovanja", navodi Janković.
 
On negira da će uvođenje ove kazne preventivno delovati na počinioce, dodajući da to može da učini samo izvesnost kažnjavanja. Prema njegovim rečima, uvođenje ove kazne je pouzdan pokazatelj porasta autoritarnosti u društvu.
  • Stevan

    18.05.2019 11:23
    dozivotni zatvor
    Pitao bih gospodju za evropsaka ljudska prava kako bi reagovala kad bi se njoj to desili sto se desilo maloj Tijani i ostaloj deci dali bi i onda volela te ljude i pustala na slobodu daj ljudi on se odrekao svog zivote kad je to uradio i sto se humano postupa prema njemu i to je diskutabilno dali je on bio human treba uvesti zakon oko za oko
  • Vule

    18.05.2019 11:04
    Tragedija
    Populizam na delu, školski primer.
  • Look

    18.05.2019 09:25
    Ovdasnje sudstvo koje oslobadja kriminalce moze isto tako i da pogresi u slucaju slanja nekog na kaznu dozivotnog zatvora .
    Da ovdasnje sudije bas i ne rade kako treba svedoci i cinjenica sto u Medjunarodnom Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu nema predstavnika sudstva iz tri evropske drzave : Srbije , Rusije i Belorusije .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Danas se slavi Dan pobede nad fašizmom

Dan pobede nad fašizmom obeležava se danas u znak sećanja na 9. maj 1945. godine, kada je bezuslovnom kapitulacijom Nemačke okončan Drugi svetski rat u Evropi.

Kamioni na Horgošu čekaju šest sati

Teretna vozila na izlazu iz Srbije na graničnom prelazu Horgoš čekaju šest sati, dok je zadržavanje kamiona na prelazu Kelebija u smeru ka Mađarskoj tri sata.