Policijska nagrada za informacije o zločinu u Srbiji se raspisuje retko i ne daje rezultate

Raspisivanje novčanih nagrada za pružanje informacija policiji koje bi dovele do rasvetljavanja zločina u Srbiji je vrlo retko.
Policijska nagrada za informacije o zločinu u Srbiji se raspisuje retko i ne daje rezultate
Foto: 021
Kako piše "Politika", dešava se samo kada je reč o nerešenim teškim krivičnim delima koja su posebno uznemirila javnost. Pomoć građana dragocena je za njihovo rešavanje, ali nagrada je poslednja mera koja se primenjuje. Policija često dostavlja medijima fotografije osoba za kojima se traga, kao i broj telefona za informacije, ali to ne podrazumeva nagrađivanje.
 
Da bi utvrdila identitet osobe koja je pratila Milicu Andrić, nevenčanu suprugu Predraga Malog (brata ministra Siniše Malog) i njenu šestomesečnu bebu Unu, policija je 25. jula javno ponudila pola miliona dinara onome ko ima informacije u vezi sa tim.
 
Beogradski advokat Božo Prelević, bivši koministar policije, kaže za "Politiku" da mu ova novčana nagrada od pola miliona dinara izgleda kao marketinški trik.
 
"Funkcija nagrade je da 'podigne temperaturu' onome koga traže i da pruži motiv nekome da ga prijavi. Uvek je novac nuđen za otkrivanje najtežih krivičnih dela kao što su teška ubistva", navodi Prelević.
 
Sagovornik beogradskog lista dodaje da se nakon raspisivanja novčane nagrade javlja veliki broj osoba.
 
"Zovu oni kojima se čini da su nešto videli, zatim osobe koje imaju manir proganjanja, a javljaju se i oni koji bi da uđu u neke dosijee - da se zna da su pružili pomoć policiji. Međutim, od sto njih koji pozovu, policija možda da upotrebi jednu korisnu informaciju", zaključuje Prelević.
 
Zakon o policiji je ovo pitanje jasno definisao: ovakve nagrade se raspisuju u cilju otkrivanja i hapšenja osobe koja je učinilo krivično delo sa težom posledicom. Takođe, i u slučajevima potrage za nestalim osobama, kao i razrešavanja drugih slučajeva kada su takva obaveštenja neophodna.
 
Raspisivanje nagrade može se objaviti u sredstvima javnog informisanja ili na drugi pogodan način. Pravo na nagradu nema osoba koja je dala obaveštenje kojim policija već raspolaže ili ako se tom informacijom nije postigao cilj raspisivanja nagrade, kao ni policijski službenici i članovi njihovih porodica. Način javnog raspisivanja nagrade propisuje ministar, navodi se u zakonu o policiji. Novac se obezbeđuje se iz budžeta MUP-a. Ali, mogu da ga doniraju i građani i firme.
 
Tako su polovinom 2017. MUP Srbije i kompanija NIS ponudili po milion (ukupno dva miliona dinara) onome ko da tačnu informaciju u vezi sa ubistvom studentkinje Kristine Kaplanović (19), radnice NIS-a koja je smrtno ranjena na benzinskoj stanici "Veliki Mokri Lug". Ubrzo je osumnjičeni za ubistvo studentkinje uhapšen, ali ostala je nepoznato da li je novac pomogao u rešavanju slučaja.
 
Prema raspoloživim podacima, u našoj praksi ponuda novca iz policije nikada nije dala rezultate, a mnoge nagrade ostale su neisplaćene. Takav je slučaj i sa nekadašnjim ministrom policije Dušanom Mihajlovićem. On je 2001. ponudio 300.000 tadašnjih nemačkih maraka svakom ko pruži dokaze o počiniocima ili naručiocima za 22 nerešena ubistva, među kojima su bile i likvidacije Slavka Ćuruvije, Radovana Stojičića Badže i Momira Gavrilovića Gavre... Srbija je pre deset godina nudila po milion evra i za pomoć u pronalaženju Ratka Mladića i Radovana Karadžića. Ali, nije se javila osoba koji bi ih "prodala" čak i za sedmocifrenu sumu u evrima.
 
Na portalu Evropola postoji stranica sa fotografijama i dosijeima najtraženijih begunaca od pravde u Evropi. Za informacije koje bi dovele do hapšenja nekih od njih ponuđene su novčane nagrade - za neke 5.000, a za neke 100.000 evra.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Đilas: Opozicija da povuče svoje izborne liste

Lider Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas pozvao je opoziciju da povuče svoje liste za lokalne izbore 2. juna, jer je jasno "da ne postoje ni minimalni uslovi za održavanje legalnih izbora".