Šta za građane Srbije znači novi nemački Zakon o useljavanju stručne radne snage?

Štefan Majer, državni sekretar u MUP-u Nemačke, ekskluzivno za DW govorio je o detaljima novog zakona i o takozvanom pravilu za Zapadni Balkan.

U središtu zakona o useljavanju stručne radne snage su stručnjaci, odnosno kvalifikovani radnici iz zemalja koje nisu članice Evropske unije. U mnogim segmentima je primetan manjak stručnjaka i zato će, novodi Majer, omogućiti useljavanje u Nemačku radi zapošljavanja – kao i dolazak u svrhu potrage za radnim mestom i mestom za stručnu obuku. Ovim zakonom se po prvi put uvodi jedinstveni pojam stručnjaka odnosno kvalifikovanog radnika.

“Ubuduće se više neće primenjivati pravilo po kojem prednost pri zapošljavanju imaju državljani Nemačke ili neke druge zemlje EU. Takođe se ukida i lista takozvanih deficitarnih zanimanja tako da će se sve grupe zaposlenih tretirati na isti način”, naveo je Majer.

Prema novom zakonu, svako ko je u svojoj domovini stekao kvalifikaciju koja je ravnopravna – po standardima koji za tu vrstu kvalifikacije važe u Nemačkoj – može pod olakšanim okolnostima da se useli u Nemačku, kako bi radio ili tražio prikladan posao. Za zapošljavanje je potreban nivo B1 poznavanja nemačkog jezika, a za mesto u obrazovanju B2.

Pravilo o zapošljavanju građana Zapadnog Balkana sadrži i mogućnost zapošljavanja i polukvalifikovanih i nekvalifikovanih radnika. I to je dovelo do toga da za nekvalifikovane radnike obrada podataka traje vrlo dugo. Ova mera ističe krajem 2020. godine i nije sigurno da će biti produžena.

“Na neki način, građani sa Zapadnog Balkana su privilegovani. Ko ispunjava uslove za useljavanje po oba pravila može da izabere ono koje je za njega povoljnije. Ako neko ne ispunjava zahteve za useljavanje po novom zakon onda za tu osobu još uvek postoji mogućnost useljavanja u Nemačku na osnovu pravila o Zapadnom Balkanu”, objasnio je Majer.

Na upit Dojče velea iz Ministarstva unutrašnjih poslova je objašnjeno da će za vreme preklapanja dva pravila, za stručnjake biti bolje da svoj proces useljavanja obave putem novog zakona, jer on nudi veću pravnu sigurnost. Prednost pravila o Zapadnom Balkanu je da nije potrebno priznanje diploma nego je za useljavanje dovoljan radni ugovor poslodavca u Nemačkoj.

Opširnije na sajtu DW.

  • Novica

    18.08.2019 15:32
    Svako ko moze da ode u USA ili Australiju neka odmah radi papire jer je tamo zivot neuporedivo bolji od bilo koje drzave Evrope.
  • @Nesa DDD

    18.08.2019 10:05
    Ne znam da li si svestan da u Nemackoj sa 420 eura mesecno mozes da prezivis isto kao u Srbiji sa 115 eura, tj. verovatno losije. Takodje te je lagao za platu, ili propustio da kaze da mu je to bruto, ili da ovdasnju izrazi u bruto da bi h uporedio. Jako su ljudi ovde naivni, bolje reci napunjenih glava jer nisu nikad sveta videli... Nekima poznanici odu, rmbace po ceo dan, prepsavaju u nekoj supi pa opet, a svojima ovde pricaju bajke.
  • USA

    18.08.2019 07:20
    Zasto big bezao u Nemacku kad Nemci beze iz nje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Počinje popis belih roda u Srbiji

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije saopštilo je danas da će od 22. aprila do 31. maja raditi prvi krug popisa belih roda u Srbiji, a u drugom krugu popisivaće rode od 17. juna do 15. jula.