Država planira da ubrza legalizaciju "divljih" objekata

Svega 227.814 objekata ozakonjeno je od usvajanja poslednjeg Zakona o ozakonjenju, dok vlasnici preostalih oko 1,4 miliona zgrada, kuća i poslovnih prostora još čekaju ozakonjenje i uglavnom ne znaju kakva je sudbina njihovih predmeta.
Država planira da ubrza legalizaciju "divljih" objekata
Foto: Pixabay
U Ministarstvu građevinarstva najavljuju uvođenje novog servisa koji će omogućiti da svaki građanin na internetu "prati" svoj slučaj, odnosno da vidi u kojem je statusu, kao i koja služba se u tom trenutku njime bavi. To će biti još jedan pokušaj da se dokumentacija izvuče iz fioka i da se ubrza postupak legalizacije.
 
Ministarka građevinarstva Zorana Mihajlović kaže za "Novosti" da njeni saradnici, zajedno sa Kancelarijom za e-upravu, razmatraju mogućnost formiranja baze podataka koja bi vlasnicima bespravno izgrađenih kuća omogućila uvid u dokumentaciju i tok ozakonjenja. Pilot-projekat će najverovatnije biti pokrenut u Beogradu.
 
"Razgovarali smo s premijerkom Anom Brnabić i sa nadležnima u Republičkom geodetskom zavodu o tome da pokušamo da napravimo neke elektronske stvari za ozakonjenje, da olakšamo građanima. U najvećim gradovima ovaj proces ne ide onom brzinom kojom bismo hteli. Nemamo ništa protiv toga da nam, ukoliko postoji još nešto što lokalne samouprave misle da možemo da uradimo da unapredimo proces, sugerišu da to uradimo, ali i oni moraju da se pokrenu. Sve što su tražili mi smo ispunili, od zapošljavanja kadra do brojnih tumačenja i pojašnjenja. Čini se da ovde ima dosta stvari koje predstavljaju korupciju, to je jasno vidljivo kad neke stvari stoje", objašnjava Mihajlovićeva.
 
U proteklih dvadeset godina, koliko traju pokušaji nadležnih da se izbore sa divljom gradnjom u Srbiji, po svim dosadašnjim zakonima legalizovano je samo 377.000 objekata. Poslednjim popisom nezakonito izgrađenih nekretnina obuhvaćeno je čak 1,6 miliona zgrada, kuća i pomoćnih objekata. 
 
Prema podacima Ministarstva građevinarstva, od dana stupanja na snagu poslednjeg Zakona o ozakonjenju objekata, u novembru 2015. godine, doneto je svega 227.814 rešenja o ozakonjenju. To je tek svaki sedmi popisani objekat.
 
Pred službenicima je i dalje ogroman posao i male su šanse da ga završe u zakonskom roku, do 2023. godine. Ni zapošljavanje novih radnika, ni određivanje kvota koje zaposleni moraju da dostignu mesečno nisu dali očekivane rezultate.
 
Načelnica odeljenja za ozakonjenje u Kragujevcu Mirjana Marinković Gabarić smatra da bi neka vrsta objedinjene procedure ozakonjenja koja bi se sprovodila elektronski ubrzala postupak. U ovom gradu popisano je oko 130.000 objekata, a trenutno se obrađuje oko 40.000 predmeta. Ipak, godišnje se izda svega 600 rešenja.
 
"Imamo slučajeve da čekamo i po godinu dana da stranka donese ispravljenu tehničku dokumentaciju, a ako bi se sve slalo mejlom imali bismo sve podatke u elektronskom obliku i sve bi bilo jednostavnije. Najveći problem su imovinsko-pravni odnosi, odnosno to što su objekti izgrađeni na tuđoj zemlji", navodi Marinković Gabarić za "Novosti".
 
U Ministarstvu građevinarstva napominju da je po svih šest prethodno važećih zakona koji su uređivali oblast legalizacije do novembra 2015. godine, a koji su bili na snazi 17 godina, doneto oko 150.000 rešenja.
 
"Za manje od četiri godine, na osnovu poslednjeg Zakona o ozakonjenju objekata doneto je 227.814 rešenja o ozakonjenju, što je za 77.000 rešenja više. Ovaj podatak najbolje odslikava efekte Zakona o ozakonjenju objekata i novih rešenja unetih u ovaj reformski zakon", navode u resornom ministarstvu.
  • Aleksandra

    20.05.2020 16:42
    Sram vas bilo
    Vlastodrsci i njihovi podanici iz katastra namerno opstruiraju legalizaciju zarad licnih interesa. Vratiti Velju Ilica!
  • Nadja

    24.12.2019 23:38
    Legalizaciju stana u N Sad
    Halo Malo Sam zakasnila.ali Sam citala Vase Post,i sa vama se slazem.pre 14god.trebali su 2 stana da se legalizuju.posto je izasla komisija i taj Sto Meri,slika itd.Napltili i nikom nista.Nema resenje jel taj radnik je nazalost preminu i nema nigde evidencije.pojo vuk magarca.Nedavno su ponovo izasli da slikaju,mere itd.Uzeli 300€, i navodno bice gotovo za 2_4 sedmice.proslo je vec 5 meseci.i nista.pa se pitam kako moze drzava da naplati porez i ostale dazbine ako nepostoji nikakvo resenje? Samo me i to cudi na Tom istom mestu vec je postojao Stan vise od 100 god.Kako onda da treba da se legalizuje?i kako sad nakon 5 meseci Jos 200€ treba da se plati.?treba im sigurno za bozic ili novu godinu.lp
  • Bili Kid

    10.09.2019 01:16
    @Ehh
    Heyyy probudi se, probudi se, nije ti ovo Svedska, Finska, Norveska, Holandija, Danska,... pa da imas PRAVNI SISTEM. Ovo ti je svinjac nazvan Srbija, sa selektivno-mafijaskim pravnim sistemom gde moze kako padne nekome na vlasti da ti oduzme imovinu. Druze PRAVO I PRAVDA NE STANUJU OVDE VEC 70 GODINA!!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Pritvor zbog pranja novca za troje uhapšenih

Viši sud u Beogradu danas je odredio pritvor do 30 dana okrivljenima P.D, D.P. i A.S. koji se terete za udruživanje radi vršenja krivičnog dela i pranje novca, saopštio je taj sud.