Gotovo polovina lekara opšte medicine pod stresom, preopterećeni poslom i pacijentima koji "previše očekuju"

Pod stresom je 46 odsto lekara opšte medicine, a njih 43 odsto su na korak od dobijanja sindroma sagorevanja, koji nastaje kao posledica hroničnog stresnog stanja i psihofizičke iscrpljenosti, pokazalo je istraživanje Sekcije opšte medicine Srpskog lekarskog društva.

Sindromom sagorevanja je zahvaćeno 8,8 odsto od 455 ispitanika koji su bili obuhvaćeni istraživanjem. Kao važni parametri u ispitivanju bili su preoterećenost poslom i administracijom, nezadovoljstvo zbog normativa koji diktiraju kratko vreme za obavljanje pregleda, problemi sa pacijentima jer previše očekuju od lekara pa dolazi do konflikta, loša saradnja sa pretpostavljenima i "šumovi" u komunikaciji među lekarima različitih nivoa zdravstvene zaštite.

Prim. dr Miloranka Petrov Kiuriski, predsednica Naučnog odbora Sekcije opšte medicine Srpskog lekarskog društva, kaže za Politiku da je poznato da je depresija povezana sa sindromom sagorevanja i uticajem profesionalnog stresa koji lekar opšte medicine ima na svom radnom mestu. Simptomi su gubitak volje i motivacije, nedostatak volje za bavljenje dodatnim aktivnostima i porodicom, nemanje vremena za hobi, nezadovoljstvo životom.

"Očekivali smo da procenat onih sa sindrom sagorevanja bude i veći, a analizom smo zaključili da većina lekara smatra da je stres sastavni deo profesije, pa ga ne prepoznaju kao problem. Zato treba nastaviti istraživanje kako bismo videli koliko lekara zapravo zna da prepozna šta je stres. Problemi se ne završavaju kada istekne radno vreme. Mi naše pacijente "nosimo" sa sobom kući, pa problemima opterećujemo porodicu", istakla je dr Miloranka Petrov Kiuriski na 10. Kongresu lekara opšte medicine na Zlatiboru.

Sagovornica Politike tvrdi da specijalisti opšte medicine nisu prepoznati kao specijalistička grana medicine i da se u sistemu ne vrednuju, kao i da je Srbija jedina od zemalja u okruženju koja nema porodičnog lekara, što je veliki problem.

"Kada bi se ti problemi rešili, smanjio bi se i profesionalni stres kod lekara. Rešenje problema leži u samim lekarima, jer oni sebi najbolje mogu da pomognu. Zdravstveni sistem je opštu medicinu potisnuo na margine i preopteretio je poslom. Mi smo određeni da moramo da čuvamo zdravstveni dinar, da čuvamo kapiju zdravstvenog sistema, da rešavamo 85 odsto zdravstvenih potreba kod naših pacijenata. Normativi nam diktiraju da dnevno moramo da pregledamo 36 pacijenata, s tim da je preporuka nadležnih da moramo da zakažemo toliko pregleda i dodatno primimo sve one koji dođu kao akutni slučajevi. To je veliko opterećenje, jer lekar nema vremena da se posveti pacijentu", kaže dr Miloranka Petrov Kiuriski i dodaje da je možda naše lekare sramota da priznaju da imaju sve simptome sindroma sagorevanja.

I dok su s jedne strane lekari preopterećeni i pod stresom, s druge strane su pacijenti nezadovoljni, jer zbog brzine pregleda ne stignu da pitaju doktora sve što žele, a ujedno često piju mnogo lekova pribojavajući se da to priznaju izabranim lekarima. Mnogi od njih pate od problema polipragmazije, odnosno od sindroma koji podrazumeva konzumiranje više od šest lekova.

Istraživanje je pokazalo da od 1.516 ispitanika, čak 58 odsto njih pije šest i više lekova, a 40 odsto ispitanika uzima više od 10 medikamenata. Kod dvoje pacijenata je utvrđeno da konzumiraju svakodnevno čak 25 lekova.

Kompletnu priču pročitajte na sajtu Politike.

  • Pera

    06.10.2019 06:56
    Moja lekarka je sjajna. Ali specijalisti.. . Vecina radi privatno i nisu zainteresovani za pacijenta u drzavnoj sluzbi. Kada dodjes privatno, tope se od ljubaznosti. Neki su ordinaciju pretvorili u duhovni objekat od ikona, brojanica, ..kod jedne sam izbrojala 10 ikona na zidu i deset na stolu i ormancicu.
  • Nesa

    06.10.2019 05:12
    Ah
    "Lekari" nisu placeni da lece.
  • Nik

    06.10.2019 03:09
    Nije problem u lekarima, mislim i dalje da je retardirano lekara opste prakse vrednovati po ucinjenom, tj normi na dan. Ko god da je smislio to, gijaca i na bulevar da visi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija