RSE: Crkva uz podršku države zarađuje na mini hidroelektranama

Država Srbija je manastirima Srpske pravoslavne crkve, Rači i Studenici, za pet godina isplatila više od 75 miliona dinara (oko 650.000 evra) za proizvodnju struje u malim hidroelektranama, pokazuju podaci Elektroprivrede Srbije (EPS), piše Radio slobodna Evropa.
Naime, mini hidroelektrane (MHE) u vlasništvu manastira Rača i Studenica nalaze se na spisku povlašćenih proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora. Taj status dodelilo im je Ministarstvo rudarstva i energetike. Ova dva manastira, kao i ostali povlašćeni proizvođači, zarađuju tako što država od njih otkupljuje struju po cenama koje su veće od tržišnih, piše RSE.
 
Novac za otkup daju građani Srbije, kojima su posebnom naknadom uvećani računi za struju, navodi se dalje u tekstu.
 
Manastiri Rača iz 13, veka i Studenica iz 12, veka, deo su Žičke eparhije iz koje RSE do objave teksta nije dobio odgovor na pitanja kako se troši novac koji se ovim manastirima isplaćuje za proizvodnju električne energije.
 
Odgovor na pitanja o odnosima države kao otkupljivača i manastira kao proizvođača struje nije stigao ni iz Ministarstva rudarstva i energetike, navodi se dalje.
 
Studenici više od 413.000 evra
 
Prema pisanju RSE, manastir Studenica, odnosno investitor mini hidrocentrale, među prvima u Srbiji je dobio status povlašćenog proizvođača, i to u januaru 2011. Iste godine je MHE "Studenica" počela sa proizvodnjom struje.
 
U aprilu 2011. godine izveštavalo se o otvaranju te mini hidroelektrane, a Radio-televizija Srbije (RTS) navodi podatak da je za izgradnju mini hidroelektrane bilo potrebno oko 50 miliona dinara, kao i da su taj novac su donirali Vlada Srbije, Ambasada Kraljevine Norveške, i drugi donatori, među kojima je najveći bio ogranak Elektroprivrede Srbije, hidroelektrane "Đerdap", prenosi RSE.
 
Navodi se i da je privredno društvo hidroelektrane "Đerdap" odlikovano ordenom Svetog Save drugog reda za doprinos pri izgradnji mini hidrocentrale.
 
U medijskim izveštajima iz 2011. godine, kada je otvorena, navodi se da će MHE "Studenica" proizvoditi struju za potrebe manastira, te da će "višak električne energije odlaziti u sistem distribucije ostalim potrošačima".
 
Prema podacima EPS-a, od 2013. do 2018. godine mini hidrocentrala "Studenica" je proizvela više od tri miliona kilovat-sati struje, a manastiru je EPS uplatio više od 48 miliona dinara (oko 413.000 evra), navodi RSE.
 
Rači oko 234.000 evra
 
Mini hidroelektrana kanalskog tipa u Nacionalnom parku Tara u kanjonu reke Rače, sagrađena je u blizini istoimenog manastira kod Bajine Bašte. Status povlašćenog proizvođača stekla je u decembru 2013. godine, rešenjem Ministarstva rudarstva i energetike.
 
Od 2014. do 2018. godine mini hidroelektrana u vlasništvu manastira proizvela je više od milion i 700.000 kilovat-sati struje, što je u proseku oko 425 hiljada kilovat-sati godišnje.
 
Poređenja radi, prosečna godišnja potrošnja struje u Srbiji je prema podacima Svetske banke oko 4.200 kilovat-sati po stanovniku, što znači da je količina struje koju mini hidroelektrana manastira Rača proizvede tokom godine dovoljna da snabdeva više od 100 građana, navodi RSE.
 
Za proizvedenu struju je investitoru, odnosno manastiru, isplaćeno više od 27 miliona dinara (oko 234.000 evra) na ime naknade za podsticaj zbog proizvodnje zelene električne energije.
 
Finansijski izveštaji nisu dostupni
 
Iako su manastiri Studenica i Rača zavedeni kao investitori mini hidroelektrana, finansijski izveštaj ovih investitora nije dostupan javnosti. Srpska pravoslavna crkva i njene eparhije nemaju zakonsku obavezu da objavljuju finansijske izveštaje. Manastiri Rača i Studenica, kao investitori MHE, nisu registrovani kao privredni subjekti u Agenciji za privredne registre.
 
RSE nije dobio odgovor od Žičke eparhije da li na proizvodnju struje, što je privredna delatnost, ovi manastiri plaćaju porez.
 
Zakon, naime, dozvoljava crkvama i verskim zajednicama da "obavljaju privrednu ili drugu delatnost na način i u skladu s propisima kojima je uređeno obavljanje tih delatnosti", što znači da bi u tim slučajevima bile obavezne da plaćaju porez, navodi RSE.
  • @Vlada

    03.11.2019 11:29
    Опет произвољне рачунице, измишљени проценти, итд. Ово сте сами написали:
    ''za čitav NVO sektor izdvojeno oko 5% onoga što je SPC dobila'' Лаж.
    За НВО сектор је 2013. издвојено 120 милиона евра, а за Цркву 7. И то је само НВО сектор, не морам ни да идем даље да бих доказао Вашу пристрастност. Или критикујте све једнако или немојте критиковати никог, друже Владо. Предлажем да се прекине финансирање Музеја Југоославије из буџета државе. Зашто би само Србија промовисала бившу пропалу државу? Напоље са Музејом и Кућом цвећа! Нека донаторе потраже код Ваших сународника у Тузли и Пули. :)
  • Vlada

    03.11.2019 10:07
    @@
    Što se tiče manipulacije i laganja, nisam ja taj koji sagovornike naziva komunistima samo zato što nisu sujeverni, implicira da suludi šareniš davanja koje država svrstava pod NVO opravdava bacanje para na crkvu, niti navodim podatke sa stranice Ateista Srbije koji predstavljaju oko 40% onoga što je crkva dobila u 2019. godini. I da, obnova mostarske crkve je savršen primer bacanja para građana, pošto uključuje nekretninu ja vlasništvo crkve, i to u DRUGOJ državi. Izvolite, ima vas 85% u Srbiji i solidan procenat u Bosni, zašto se ta crkva ne obnavlja od donacija tebe i sličnih?
  • Novica

    02.11.2019 20:46
    @dijasporac
    Proguglaj na internetu sta se desilo pre izvesnog vremena nasoj eparhiji kada nije platila porez Svajcarskoj DRZAVI. E zato su oni to sto jesu, a mi....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni čekaju pet sati na Batrovcima

Prema informacijama iz Uprave granične policije, putnička vozila čekaju na izlazima iz zemlje na dva prelaza, pola sata na Gradini i 35 minuta na prelazu Preševo.