Šabiću drugi put zabranjena saradnja sa Institutom za evropske poslove
Bivšem povereniku za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljubu Šabiću Agencija za borbu protiv korupcije odbila je da izda saglasnost za saradnju sa Institutom za evropske poslove na projektu o manjinskim pravima u Srbiji, drugi put u četiri meseca.
Foto: Medija centar Beograd
Kako se navodi u saopštenju, Institut za evropske poslove uputio je Šabiću pismo kojim ga poziva da bude jedan od predavača na treningu "Branitelji i braniteljke manjinskih prava u Srbiji" koji će se održati krajem meseca u Kragujevcu i koji za cilj ima pripremu budućih pripadnika pravosuđa za odbranu prava marginalizovanih manjina u Srbiji, te je Šabićevo predavanje trebalo da im prenese znanja o zaštiti podataka o ličnosti kao mehanizmu zaštite manjinskih prava.
Dodaje se da bi se čitava saradnja Instituta za evropske poslove i Šabića zasnivala upravo na tom predavanju, pri čemu bi Šabićeva interakcija sve vreme bila sa polaznicima treninga, odnosno studentima i studentkinjama prava, a Šabić bi preneo svoje teorijsko i empirijsko znanje, "kao što je to nebrojeno puta radio za vreme trajanja povereničkog mandata".
"Međutim, kako od kraja tog mandata nije prošlo pune dve godine, prema Zakonu o Agenciji za borbu protiv korupcije bivši funkcioner dužan je da za svako zasnivanje poslovne saradnje zatraži saglasnost od Agencije. Očigledno, Agencija je predavanje na temu zaštite podataka o ličnosti u svrhu zaštite manjinskih prava videla kao 'sukob interesa' te je odbila da izda traženu saglasnost, čime je Šabiću direktno onemogućeno da učestvuje u programu", navodi se.
Institut za evropske poslove je naveo da se protivi "proizvoljnom korišćenju prava Agencije", jer i pored višestruke analize nije mogao da dođe do zaključka gde bi u opisanoj saradnji moglo da dođe do sukoba interesa, što može predstavljati jedini opravdani razlog za zabranu saradnje sa Institutom.
"Sumnjamo da je odluka Agencije reakcija na činjenicu da je Institut u aprilu 2017. nedvosmisleno utvrdio da su zaposleni u Agenciji protivzakonito pristupali podacima o imovini Siniše Malog. Tada smo utvrdili da niko u Agenciji nije imao bezbednosni sertifikat da pristupi podacima koji su imali oznaku 'strogo poverljivo'", dodaje se.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Crta identifikovala 12 lažnih lista za lokalne izbore, sumnja na još četiri
09.03.2026.•
0
Programski direktor Crte Raša Nedeljkov izjavio je da je ta organizacija do sada identifikovala 12 lažnih lista na lokalnim izborima zakazanim za 29. mart u 10 lokalnih samouprava, kao i da sumnja da su takve još četiri.
Dačić: Vratio sam se, živote, uskoro ću na kućno lečenje
09.03.2026.•
1
Ministar unutrašnjih poslova i predsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić oglasio se na Instagramu prvi put otkako je hospitalizovan 25. februara zbog upale pluća.
Sutra u Bogatiću uništavanje eksplozivnih ostataka iz rata
09.03.2026.•
0
Odeljenje Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije za vanredne situacije u Šapcu saopštilo je da će sutra u Bogatiću specijalizovana ekipa uništiti eksplozivne ostatke iz rata.
Više od 1.000 memorijskih kartica u izgubljenom prtljagu
09.03.2026.•
2
Carinici su u subotu, 7. marta, na graničnom prelazu Aerodrom Nikola Tesla, privremeno zadržali 1.100 memorijskih kartica i fleš memorija, kao i 40 paklica cigareta.
Vučić za "Zidojče cajtung" o hladnijem odnosu sa Moskvom: Putinu sam rekao - evo liste, u čemu je problem?
09.03.2026.•
35
Predsednik Aleksandar Vučić u intervjuu za "Zidojče cajtung" govorio je o snabdevanju energentima, tenzijama između Beograda i Moskve, o ideji da Srbija uđe u EU, ali bez prava glasa...
Napravljen simulator: Kako izgleda preživljavanje od socijalne pomoći u Srbiji
09.03.2026.•
10
Inicijativa A11 pokrenula je simulator preživljavanja od iznosa novčane socijalne pomoći u Srbiji sa ciljem da ukaže na to koliko je teško pokriti osnovne troškove sa ovim primanjima.
Srbija 37. u svetu po uvozu oružja
09.03.2026.•
1
Na listi 40 vodećih svetskih uvoznika oružja, našla se i Srbija, na 37. mestu, dok je Ukrajina na prvom mestu.
Ovo su izborne liste proglašene za predstojeće lokalne izbore u 10 mesta
09.03.2026.•
7
Lokalni izbori 29. marta biće održani u deset lokalnih samourava: Boru, Kuli, Aranđelovcu, Smederevskoj Palanci, Majdanpeku, Kladovu, Knjaževcu, Lučanima, Bajinoj Bašti i Sevojnu.
"Srbija će se naoružavati jer je to jedina garancija za mir": Vojna strategija ili kupovina političkih poena?
09.03.2026.•
25
U svom subotnjem obraćanju javnosti predsednik Aleksandar Vučić se između ostalog dotakao i teze da ćemo se "naoružavati jer je to jedina garancija za mir".
Savez komunističke omladine Jugoslavije organizuje skup podrške Iranu u Beogradu
09.03.2026.•
8
Savez komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ) najavio je da će u utorak, 10. marta u Beogradu održati skup podrške narodu Irana sa kog će osuditi izraelsko-američku agresiju.
Država zabranila izvoz nafte i naftnih derivata za motore: "Građani plaćaju jeftinije u odnosu na realnu cenu"
09.03.2026.•
24
Da bi se zaštitilo domaće tržište od nestašica i skoka cena, Vlada Srbije donela je na jutrošnjoj vanrednoj sednici odluku o zabrani izvoza nafte i svih naftnih derivata za pogon motora.
Skup SNS u Beogradu deset dana pre izbora: "Da bi se predsednik svih građana obratio samo svojim glasačima"
09.03.2026.•
28
Srpska napredna stranka priprema skup u Beogradu za 21. mart.
VIDEO: Pre 35 godina održane prve masovne demonstracije protiv režima Slobodana Miloševića
09.03.2026.•
20
Na današnji dan pre 35 godina - 9. marta 1991. u Beogradu su održane prve masovne demonstracije protiv režima Slobodana Miloševića.
Evakuacioni avion iz Dubaija sa 267 putnika sleteo u Beograd
09.03.2026.•
6
Avion "Er Srbije" sa 267 putnika iz Dubaija sleteo je u Beograd pola sata posle ponoći, a među putnicima je bilo i deset beba.
Počinje podnošenje prigovora na preliminarne rang-liste za besplatan odlazak u banje
09.03.2026.•
1
Penzioneri od danas, 9. marta do petka, 13. marta mogu uložiti prigovore na preliminarne rang-liste za besplatan odlazak u banju.
Policija prošle godine kaznila 150.000 vozača zbog nekorišćenja pojasa: Ove nedelje pojačana kontrola
09.03.2026.•
4
Policija ove nedelje, od 9. do 15. marta, pojačano kontroliše saobraćaj.
Koliko košta odlazak stručnih ljudi: Srbija ne gubi samo stanovništvo, već i razvojni potencijal
08.03.2026.•
37
Srbija je od 1991. godine u migracijama izgubila 963.000 stanovnika, a među njima je čak 30 odsto inženjera.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - za znalce
08.03.2026.•
17
Nova runda deset pitanja u 021.rs dnevnom kvizu je pred vama.
Kamioni na prelazu Šid čekaju četiri sata da izađu iz Srbije
08.03.2026.•
1
Auto moto savez Srbije (AMSS) je saopštio da kraj vikenda donosi pojačan saobraćaj i veći broj vozila na prilazima gradovima.
Novi predsednik AKS: Dva su ključna problema u advokaturi
08.03.2026.•
1
Novoizabrani predsednik Advokatske komore Srbije (AKS) Dušan Bratić izjavio je da postoje dva naročito izražena problema srpske advokature.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar