Kikinda najviše zaradila od eksploatacije rudnog bogatstva u Vojvodini

Predsednik Državne revizorske institucije (DRI) Duško Pejović rekao je da su prihodi po osnovu naknada za eksploataciju rudnog bogastva u 2018. godini iznosili šest milijardi dinara, a da je dug početkom ove godine prema budžetu Srbije iznosio 2,6 milijardi dinara.
Kikinda najviše zaradila od eksploatacije rudnog bogatstva u Vojvodini
Foto: Pixabay
Najveće prihode od naknade za eksploataciju rudnog bogastva u periodu od 2016. godine do 2018. ostvarile opštine Lajkovac (887 miliona dinara) i grad Kikinda (635 miliona dinara), a da mnoge lokalne samouprave nisu znale da li se na njihovoj teritoriji eksploatišu mineralne sirovine ili ko to radi uprkos tome što im pripada prihod od naknade.
 
On je na prezentaciji izveštaja o efikasnosti nadzora nad eksploatacijom rudnog bogastva u periodu od 2016. godine do 2018. rekao da firme koje se bave tom delatnošću same obračunavaju podatke o količini iskorišćenih sirovina, prihodima od prodaje, kao i iznos naknade.
 
"Nadležni organi nisu u dovoljnoj meri kontrolisali količinu eksploatisanih mineralnih sirovina, prihode od prodatih količina i naknadu za korišćenje zbog čega postoji rizik da su finansijske obaveze potcenjene", rekao je Pehović.
 
Dodao je da i naplata naknada nije efikasna i da se ne primenjuje prinudna naplata zbog čega postoji mogućnost da se ne ostvare planirani prihodi budžeta. On je rekao da od 2,6 milijardi dinara duga, kamate čine 1,9 milijardi dinara, a da nad 99 odsto tog duga obveznika, nadzor obavlja Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije.
 
Prihodi od naknade bi, prema njegovim rečima, bili veći da 2016. godine RTB Boru nije otpisano oko 5,3 milijarde dinara.
 
"Korišćenje neobnovljivog rudnog bogastva bilo bi racionalnije, a budžetski prihodi bi bili veći da je kontrola bila efikasnija i da je bolja koordinacija nadležnih organa", rekao je Pejović.
 
Viši savetnik DRI Goran Mandić rekao je da se u Srbiji eksploatacijom bavi oko 200 firmi, a da 90 odsto proizvodnje u rudarstvu čine ugalj, nafta, gas i bakar.
 
"Od 30 odsto do 60 odsto subjekata koji se bave eksploatacijom između 2016. godine i 2018. nisu dostavljali ili nisu redovno dostavljali dokumentaciju o finansijskim obavezama, a Poreska uprava nije kontrolisala obračune i plaćanja naknade za korišćenje mineralnih sirovina", rekao je Mandić.
 
Istakao je da nadležni organi za nadzor nisu primenjivali kaznene odredbe propisa, osim inspekcije u pojedinim slučajevima, pa su pokrajinski inspektori podneli dve prijave za privredni perstup i jednu krivičnu prijavu.
  • antiputin

    24.12.2019 05:51
    Bruka i sramota. Švabe za vreme rata su davale više para nego ova "braća" rusi.
  • Dudarim II

    23.12.2019 23:39
    I onda zamljotres u kikindi...
    nije, već klasično sleganje zemlje.... znate ono kada kopate tunel u pesku pa se taj tunel obruši.... a tako će i kikinda jednog dana...samo da tada ne povuče i tankove metanola sa tečnim kisonikom....preoraće braća rusi ceo banat i šire u jednom danu... ali šta sada da radimo, predali smo im da buše i crpe kako im volja... i sad bi da se bunimo...
  • asd

    23.12.2019 23:10
    Nedavni zemljotres u Kikindi je mozda nastao kao posledica eksploatacije gasa/nafte, pa ne bi bilo lose kada bi se kolicina eksploatisane sirovine strožije kontrolisala. U Holandiji su se desavali slicni problemi https://www.independent.co.uk/news/world/europe/groningen-earthquake-today-netherlands-gas-extraction-fracking-a8924846.html

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Nedelja ponosa u Beogradu od 2. do 8. septembra

Nedelja ponosa u Beogradu biće održana od 2. do 8. septembra, a program će obuhvatiti 30 događaja fokusiranih na nekoliko segmenata - prajd umetnost, pozorište, poezija i drag umetnost.