Više vozača s probnim dozvolama na srpskim putevima, ali i udesa u kojima učestvuju

U Srbiji je u 2019. izdato oko 80.000 probnih vozačkih dozvola i njihov broj sve više raste, ali su novopečeni vozači učestvovali i u više saobraćajnih nesreća - 1.241, zbog čega su pooštrena ograničenja, pa probna dozvola može trajati i do četiri godine.
Više vozača s probnim dozvolama na srpskim putevima, ali i udesa u kojima učestvuju
Foto: Pixabay (ilustracija)
Vozači sa probnom dozvolom su u 2018. godini učestvovali u 1.057 saobraćajnih nesreća, u kojima je poginulo osam osoba, dok je u 2019. u nesrećama sa tim vozačima poginula jedna osoba, rekao je Tanjugu Aleksandar Radenković iz Uprave saobraćajne policije. Istakao je da je zbog toga, ipak, povećana bezbednost saobraćaja kada je reč o vozačima sa probnim dozvolama i da je ona svake godine sve veća.
 
Navodi da je, na primer, u 2016. MUP izdao oko 45.000 probnih vozačkih dozvola, a u 2018. oko 63.000 dozvola.
 
"Sa sigurnošću možemo reći da se očekuje da će u narednom periodu na našim putevima biti više vozača sa probnim vozačkim dozvolama", rekao je Radenković.
 
Podseća da je u septembru prošle godine izmenjen Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima i da je produžen rok važenja probne vozačke dozvole sa jedne na najmanje dve godine. Tako će oni koji polože vozački ispit sa 17 godina imati probnu dozvolu do 21 godine, sa 18 tri godine i sa navršenih 19 dve godine.
 
"Ograničenja su doneta isključivo u cilju unapređenja bezbednosti mladih vozača koji su, kako kod nas tako i svuda u svetu, među najugroženijim kategorijama učesnika u saobraćaju", naveo je Radenković.
 
Vozači sa probnim dozvolama uglavnom poštuju saobraćajne propise, dodao je on.
 
Ipak, u 2019. 3.300 vozača sa probnom dozvolom upravljalo je vozilom između 23 i 6 časova, zatim njih 600 je prevozilo više od tri lica u vozilu, a 560 vozača je zatečeno da upravlja vozilom snage veće od 80 kilovata sa probnom dozvolom, što je sve zabranjeno.
 
Radenković podseća da je zabranjeno i da vozači sa probnom dozvolom upravljaju vozilom snage motora koja je veća od 80 kilovata, što je oko 107 konjskih snaga, ako se u vozilu ne nalazi član porodice koji ima vozačku dozvolu više od pet godina.
 
Takođe, prošle godine je 380 vozača sa probnom dozvolom isključeno iz saobraćaja zato što su upravljali pod dejstvom alkohola.
 
Napominje da uprkos tome što se obično veruje da su novopečeni vozači najugroženija kategorija u saobraćaju, kod nas to nije slučaj, pošto statistika pokazuje da su u Srbiji najugroženiji vozači između 54 i 65 godina, a nakon toga i oni stariji od 65 godina koji najviše stradaju kao pešaci.
 
"Vozači jesu ugroženi u prvim godinama vozačkog staža, ali je njihova bezbednost sve bolja iz godine u godinu", naglasio je Radenković.
 
Podseća da su neka od najvažnijih ograničenja za mlade vozače i da ne smeju koristiti "hends fri" i druge uređaje za komunikaciju, ne smeju na autoputu da upravljaju vozilom brzinom većom od 110 kilometara na čas, 90 kilometara na čas na motoputu, a na ostalim putevima brzinom većom od 90 odsto dozvoljene brzine. Tako, ako je u naselju dozvoljeno 50 kilometara na čas, ne sme da se kreće brzinom većom od 45 kilometara na čas.
 
Mladi vozači gube vozačku dozvolu već sa devet kaznenih poena, dok je zakonski propisano za vozače sa trajnom dozvolom da bez ovog dokumenta ostanu sa sakupljenih 18 bodova.
 
U saobraćajnoj nesreći na Miljakovcu, u ponedeljak oko četiri sata ujutru, teže je povređeno nekoliko mladih ljudi, kada je na uglu Miljakovačkih staza i Miljakovačkih livada automobil udario u banderu. U trenutku nezgode u automobilu je bilo sedam mladih osoba, a za volanom momak star 17, koji je imao probnu vozačku dozvolu.
  • vzr

    19.02.2020 11:44
    @Nana
    "NIje problem u obuci već u nepostojanju odgovornosti."

    Sta hoces da kazes, da nije problem sto vas 95% ne zna pravila kruznog toka, vec sto se sluzite istim? Loooool
  • arhiva

    19.02.2020 09:55
    Sa probnim dozvolama ili bez saobracaj nam je katastrofalan .
    Sta vrede kazne kada nema ko da kontrolise . Ako vidim nekog usamljenjog saobracajca on vecinom bulji u njegov mobilni . Samo kazne mogu da obuzdaju divljake . Moj kolega je u Nemackoj u roku od mesec dana platio 4 kazne za pogresno parkiranje . Sledeci mesec je dobio pismo da mora da ide kod psihijatra da dokaze da je sposoban da ucestvuje u saobracaju . Svi u Nemackoj kojima se oduzme dozvola zbog alkohola ili droge moraju da dokazu da ne piju vise . A u Srbiji voze pijani i drogirani i nikom nista .
  • Nana

    19.02.2020 09:53
    @Sima
    NIje problem u obuci već u nepostojanju odgovornosti.
    Odlično oni znaju da će neko da počisti za njima, mama, tata, kum, rođo...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija