Nova mreža botova na Tviteru sa ciljem da veliča prijateljstvo Srbije i Kine
Digitalni forenzički centar (DFC) iz Crne Gore objavio je da su analizom na Tviteru od 9. marta do 9. aprila pronašli 30.000 tvitova sa naloga u Srbiji koji u sadržaju imaju ključne reči Kina i Srbija, kao i da je 71,9 odsto tog sadržaja poteklo je sa takozvanih "bot" naloga.
Foto: Pixabay
Velika mreža provladinih "bot" profila pisala je i veličala kinesku pomoć, ali i prijateljstvo između dve zemlje i povećavala vidljivost objava retvitovanjem, piše DFC.
Iako je, kažu, Tviter nedavno objavio kako je sa te mreže uklonjeno više hiljada naloga koji su isključivo služili za promociju predsednika Srbije Aleksandra Vučića i njegove stranke, istraživanje Digitalnog forenzičkog centra pokazuje kako je mreža botova i dalje aktivna u Srbiji, ovoga puta u promociji kineske pomoći Srbiji tokom epidemije kvirusa korona.
Vučić je više puta tokom epidemije veličao pomoć iz Kine i Rusije, dok je imao kritički odnos prema Evropskoj uniji. Tako je izjavio je kako veruje u "svog brata i prijatelja Sija Đinpinga", dodajući da je jedina zemlja koja Srbiji može pomoći upravo Kina.
Nakon što je Kina uputila pomoć Srbiji u vidu stručnjaka i medicinske opreme, usledili su bilbordi zahvalnosti koje je redakcija Informera samoinicijativno postavila na nekoliko lokacija u Beogradu, navodi DFC.
Vučić je, kako pišu, sa druge strane oštro napao EU i rekao da evropska solidarnost ne postoji, da je to bila bajka na papiru.
"Sličnog stava bio je i ministar inostranih poslova Srbije Ivica Dačić, koji je rekao da je Kina u ovom trenutku u mogućnosti da nam pomogne, dok se donacija Evropske unije ogleda samo u letu prilikom transporta pomoći iz Indije. A to 'samo' iznosi 7,2 miliona evra za finansiranje kargo letova", navodi crnogorski portal.

Aleksandar Vučić i Si Đinping (Foto: Geti)
Brisel je opredelio oko 340 miliona evra bespovratne pomoći za zemlje Zapadnog Balkana, od čega će najviše dobiti Srbija - 15 miliona hitne pomoći za zdravstveni sektor i 78,4 miliona evra za prevazilaženje posledica epidemije. Osim ove pomoći, EU konstatno pomaže zdravstveni sektor Srbije. Unija je od 2000. godine Srbiji obezbedila 450 miliona evra u donacijama i kreditima EIB za bolnice širom Srbije, Institut Torlak, vozila hitne pomoći sa respiratorima, kao i opremu za testiranje na viruse.
Uprkos pomoći EU, na Tviteru je aktuelna kampanja sa ciljem promovisanja kineske pomoći i stvaranje lažne percepcije među ostalim korisnicima, navodi DFC.
Mreža botova i dalje aktivna
Detaljnom analizom 30.000 tvitova, DFC je utvrdio da je 21.572 objava (71,9 osdsto), došla sa "bot" profila. Utvrđeno je da se u obrađenom sadržaju nalaze unikatna 1.124 "bot" profila.
Analizom sadržaja može se videti da je primarni zadatak široke mreže naloga bio da veliča srpsko-kinesko prijateljstvo i značaj kineske pomoći u doba epidemije. S druge strane, nije izostao ni sadržaj koji kritikuje EU i navodni izostanak pomoći, piše DFC.
Dok su neki nalozi bili kreirani još 2009, mreža "bot" profila obrađena u istraživanju krenula je sa rastom 2018. godine, kada su započeli protesti "Jedan od pet miliona" širom zemlje, nastavila da se povećava u 2019, da bi doživela pravu ekspanziju u prvom kvartalu 2020. godine, kada su kreirana čak 954 profila, naglasio je portal.
Analizirani nalozi "bot" profila su u posmatranom periodu kumulativno imali 186.584 pratilaca sa prosečnim brojem od 166 po nalogu.
Od ukupno 21.572 objave sa "bot" profila, 18.422 odnosno 85,4 odsto bili su retvitovi, što je još jedna od ključnih odlika takvih naloga i mreža. To, smatraju u DFC-u, pokazuje da je cilj ustvari povećavanje dometa postojećeg sadržaja, a ne kreiranje novog i originalnog.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Epidemiološkinja Maris: Hantavirus nije novi kovid19
17.05.2026.•
0
Epidemiološkinja Slavica Maris izjavila je da realna opasnost od širenja andskog soja hantavirusa na opštu populaciju posle pojave zaraze ovim virusom na kruzeru "Hondijus" ne postoji.
Ako vam deluje da krompir ima čudan ukus: Docent sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu objašnjava zašto
17.05.2026.•
0
Krompir je namirnica koju ne primećujemo dok je dobra - a ovih dana ga primećujemo baš zato što nije onakav kakav očekujemo.
Šta izvršitelji smeju, a šta ne smeju da vam zaplene: Advokat objašnjava koja je imovina zaštićena
17.05.2026.•
8
Ukoliko ne izmire dugovanja, građani rizikuju da njihova imovina bude predmet izvršenja.
Bogoljub Karić kaže da će samostalno na izbore da "miri narod"; politički analitičar: "Muti političku scenu"
17.05.2026.•
14
Pokret snaga Srbije - BK (PSS-BK) doneo je odluku da će na najavljene vanredne parlametarne izbore izaći samostalno, prvi put nakon osamnaest godina.
Od Jovanjice, preko Konjuha do Novih Banovaca: Nižu se narko-afere povezane sa naprednjacima
17.05.2026.•
10
Od Jovanjice preko Konjuha pa sve do Novih Banovaca nižu se afere sa distribucijom narkotika i ilegalnih supstanci funkcionera Srpske napredne stranke.
Istraživanje: Žene u Srbiji pre za Rusiju nego za Zapad, a muškarci obrnuto
17.05.2026.•
2
Istraživanje projekta Geo-power-EU o sposobnostima EU da odgovori na bezbednosne izazove u istočnom susedstvu i na Zapadnom Balkanu pokazalo je da u Srbiji 39,2 odsto žena i 40,4 odsto muškaraca podržava članstvo u EU.
Tončev: Ne razmatramo Dačićevu ostavku
16.05.2026.•
14
Visoki funkciner Socijalističke partije Srbije Novica Tončev izjavio je da ta stranka nije razmatrala eventualnu ostavku svog predsednika Ivice Dačića na mesto ministra unutrašnjih poslova nakon hapšenja Veselina Milića.
Razrešen mitropolit Justin, šest episkopa bilo protiv te odluke
16.05.2026.•
35
Mitropolit žički Justin razrešen je sa episkopskog trona, nakon višemesečnog postupka, potvrđeno je za Nova.rs iz više izvora.
Istraga protiv 10 osoba među kojima je Veselin Milić zbog sumnje na više krivičnih dela u vezi sa ubistvom
16.05.2026.•
4
Više javno tužilaštvo u Beogradu pokrenulo je istragu protiv 10 osoba zbog sumnje da su izvršili različita krivična dela u vezi sa ubistvom A.N, za kojim se i dalje traga.
Student Pravnog fakulteta: Podele u društvu stvara ova vlast
16.05.2026.•
6
Student Pravnog fakulteta u Beogradu Jovan Popović ocenio je da su pokušaji probijanja studentskih blokada posledica atmosfere koja se stvara u javnosti.
Vučić na Svetskom urbanom forumu UN u Bakuu 17. i 18. maja
16.05.2026.•
2
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić učestvovaće na 13. Svetskom urbanom forumu u organizaciji Ujedinjenih nacija 17. i 18. maja, koji se ove godine održava u Bakuu, glavnom gradu Azerbejdžana.
Radovanović: Milić može da traži status svedoka-saradnika jer mnogo zna, možda prođe kao Dijana Hrkalović
16.05.2026.•
6
Pukovnica u penziji Slavica Radovanović, govoreći o pritvaranju sada smenjenog načelnika Beogradske policije Veselina Milića, kaže da sve ovo može da bude osveta.
Istoričar: Tvrdnja da je raspad SCG bio otcepljenje Crne Gore je nacionalistička floskula
16.05.2026.•
8
Dragan Popović, istoričar i direktor Centra za praktičnu politiku, ocenio je za RSE da je retorika u kojoj se raspad Srbije i Crne Gore opisuje kao "otcepljenje" Crne Gore "klasična nacionalistička floskula".
VIDEO: Protest zborova u Resniku zbog napada na aktiviste, prisutna i policija
16.05.2026.•
2
Zbor građana organizovao je protest u Resniku zbog napada na aktiviste koji su 29. aprila delili nalepnice "Studenti pobeđuju", a koji još uvek nije dobio epilog.
Telo muškarca pronađeno u reci ispod Brankovog mosta
16.05.2026.•
7
Telo u fazi radpadanja pronađeno je 15. maja u reci ispod Brankovog mosta.
Preminuo Predrag Koraksić Koraks
16.05.2026.•
41
Karikaturista Predrag Koraksić Koraks, jedan od najoštrijih i najdoslednijih kritičara političkih i društvenih prilika u Srbiji, preminuo je u 93. godini, saopštilo je Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).
Koalicija 381: Ostavke Dačića i Vasiljevića su minimum odgovornosti nakon hapšenja Milića
16.05.2026.•
8
Bošnjačka građanska stranka, Stranka Crnogoraca i Građanski savez Mađara, kao članice Koalicije 381, zatražile su danas da ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i direktor policije Dragan Vasiljević podnesu ostavke.
CIK Kosova sertifikovala 902 kandidata za izbore 7. juna
16.05.2026.•
0
Centralna izborna komisija Kosova (CIK) je na današnjoj sednici sertifikovala 902 kandidata iz 21 političkog subjekta za učešće na izborima za Skupštinu Kosova 7. juna.
U Crnoj Gori uhapšen državljanin Srbije kojeg ona potražuje, ušao iz Albanije
16.05.2026.•
2
Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore je danas saopštilo da je uhapšen jedan državljanin Srbije koga ona potražuje, a u Crnu Goru je ilegalno ušao iz Albanije.
Komentari 22
/
pa problem je u kvalitetu zivota stanovnika srbije.
problem je u okrenutost istoku
problem je u crnoj ekonomiji kojoj se zalazete
Dragan M
- Kine je, inace, ovoj vlast, poslednja slamka spasa. Ostali su ih odavno procitali i precrtali.
Mislilac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar