Kako se navodu u istraživanju FakeNews Tragač, lažni i manipulativni sadržaji su šerovani više od 220.000 puta samo na Fejsbuku.
Pod lažnim vestima portal je podrazumevao vesti zasnovane na dezinformacijama, dok su manipulativne one koje poseduju elemente istine, ali, kako se navodi u istraživanju, naslovom ili drugim elementima čitaoci se navode na pogrešan zaključak.
Netačni sadržaji o virusu Covid-19 imaju veliku brzinu širenja, dodaje se u istraživanju i navodi da je 241 lažna vest samo na Fejsbuku šerovana ukupno 223.466 puta do 12. aprila.
Na primer, vest da je Kina proglasila kraj epidemije, objavljenu 29. marta, prenelo je najmanje 43 medija i imala je skoro 47.000 šerovanja. Druge primere možete videti
OVDE.
Mediji u Srbiji su u samo 4,2 odsto slučajeva uklonili sporne ili netačne informacije sa svojih sajtova kada je dokazano da su neistinite, odnosno 95 odsto lažnih sadržaja i dalje je dostupno na internetu bez ispravki i intervencija.
Istraživanje je pokazalo i da se dve trećine lažnog sadržaja odnosilo na Srbiju, a jedna trećina potiče iz stranih medija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 8
Dragan
vest
"To većina građana pretpostavlja ali VEST bi bila koji su to mediji,koji šire lažne vesti"
Unutar ovog clanka imas link u ovoj recenici : "Druge primere možete videti OVDE."
Novosadjanin
Gradjanin
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar